Bankacılık

18 yaş altı için Banka Hesabı Açmak

18 yaş altı için Banka Hesabı Açmak

18 yaş altı için banka hesabı açılabilir mi? Cevap; evet. Günümüzde banka hesapları o kadar geniş bir kitleye hizmet sunuyor ki, artık her yaştan müşteriye ulaşılmış durumda. Genç bireylerin sosyal aktiviteleri, eğitim hayatları ve daha birçok alanda ihtiyaç duydukları maddi ve manevi bütün desteği aileleri sağlamakta.

18 yaş altı için banka

Aileler, çocukları için bazen kendi çalıştıkları bankalardan ek hesaplar açarak, ek kartlar çıkartıyor. Bunlar kimi zaman, aileler için de çocuklar için de sorun olabildiği için, 18 yaş altındaki genç bireylerin banka kartlarını kullanabilmesi için, birçok banka bu genç müşterilerine hesap açmakta.

Yazımızın ilerleyen kısmında hangi bankaların 18 yaş altındaki bireyler için banka hesabı açtıklarını paylaşacağız.

18 yaş altı bireylerin en çok merak ettiği konulardan birisi de kendileri adına banka hesabı açıp açamayacaklarıydı. Bankaların daha önceki uygulamalarında böyle bir çalışma yoktu. Ancak yapılan yeni değişikliklerle birlikte, 18 yaş altındaki kişilere artık banka hesabı açılabilir. Peki hesabınızı nasıl açacaksınız? Hangi bankadan açmak daha avantajlı? Dezavantajları nelerdir? İşte tüm bunların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

18 yaş altı için banka hesabı vadeli mi olmalı, vadesiz mi?

İlk olarak yapmanız gereken, hangi bankada hesap açtırmayı tercih edeceğinizi belirlemek. Daha sonra ise veliniz ile birlikte bankaya gidip, hesap açma başvurusunda bulunmalısınız. Başvuru sırasında bazı tercihlerde bulunmanız istenecek. Tabi ki velinizle bu konuyu da önceden araştırıp ona göre karar vermeniz, işinizi hızlandıracaktır.

 • Vadeli mevduat hesabı,
 • Vadesiz mevduat hesabı,

arasından birisini seçmeniz istenecektir. İsterseniz şimdi vadeli mevduat hesabı nedir ve vadesiz mevduat hesabı nedir kısaca ondan bahsedelim.

Vadeli mevduat hesabı nedir?

Vadeli mevduat hesabı bir yatırım hesabı olarak karşımıza çıkar. Yatırılan paranın Belirli bir zaman içerisinde belirli bir faiz oranı ile faiz getirisi sağladığı bir hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabında yatırılan ana paralar 1 ay, 3 ay veya 6 ay veya bir yıl gibi belirli zamanlarda ve belirli oranlarda faiz işletilmesi ile ana paranız değer kazanır.

Yine vadeli mevduat hesabının da bazı çeşitleri vardır. Bunlardan da kısaca bahsetmek gerekirse,

 • Vadeli TL, döviz veya altın hesabı
 • Birikim hesabı
 • Çeyiz hesabı
 • Dönem ödemeli mevduat hesabı.

Vadeli mevduat hesabı çeşitleri ile 18 yaş altından küçük bireyler pek fazla uğraşmazlar. Aileler genellikle çocukları için vadesiz mevduat hesabı açarlar. Çünkü vadeli mevduat hesabında vade ortasında para ekleme ve çıkarma işlemleri yapılamadığı için pek kullanışlı olmayacaktır.

Vadesiz mevduat hesabı nedir?

Vadesiz mevduat hesapları, bankaların herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın, sadece para yatırma ve çekme amacıyla açılan bir hesap türüdür. Kişisel ve kurumsal hesap türleri rahatlıkla açılabilir. Farklı türlerde birikimlerinizi ( Türk lirası, dolar veya euro) saklayıp değerlendirebileceğiniz veya alışverişlerde kullanabileceğiniz bir hesap türüdür.

Genellikle 18 yaşın altındaki bireyler için güvenli bir şekilde para saklamak için uygun bir hesap türüdür. Parayı nakit olarak çekip kullanabileceğiniz gibi, internetten alışveriş yapmak veya EFT gibi işlemler için de, hatta fatura ödeme işlemleri gibi birçok işlem çeşidini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabileceğiniz hesap türüdür. Bu yüzden genellikle aileler bu hesap türünü tercih ederler.

Vadesiz bir hesap açmak için gerekenler nelerdir?

Vadesiz bir hesap sahibi olabilmek için çok basit bir kaç belgeye ihtiyaç vardır. Bunlar nüfus cüzdanı, öğrenci belgesi, ikametgah ve iletişim bilgileridir. Bunları tamamladıktan sonra hesap açmak istediğiniz bankanın şubelerine giderek müşteri temsilcilerinin size vereceği formu eksiksiz bir şekilde doldurup, hesap başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

İşlemleriniz bittikten sonra müşteri temsilcisi tarafından, tabi bu bazı bankalar için geçerli, hazır banka kartları bulundurdukları için anlık olarak teslim edebilirler. Bu kartların üzerinde genellikle isim bilgisi bulunmaz.

Ama bazı bankalar başvurunuzu sisteme girer girmez, kart oluşturma merkezleri hemen bankamatik kartınızı oluşturmaya başlar. Bu kartların tarafınıza ulaşması içinse, yaklaşı 10-14 gün beklemeniz gerekmektedir. Genellikle kuryeler tarafından, başvuru ensasında bildirmiş olduğunuz cep telefonunuza gelecek bilgilerden sonra, bankanın size göndermiş olduğu banka kartınız yine kayıtlı adresinize gelecektir. Kartınızı alınca ilk önce yeni bir şifre oluşturmanız  gerekecek. Yeni şifrenizi oluşturduktan sonra artık bankamatik kartınız ile hesabınızı kullanabilirsiniz.

18 yaşından küçüklerin hesap açabileceği bankalar listesi

 

 • Türkiye İş Bankası ilk imza hesabı
 • Akbank 18 yaş altı Banka hesabı
 • TEB Global genç hesap
 • Ziraat Bankası 18 yaş altı Banka hesabı
 • Vakıfbank genç bankomat hesabı
 • Kuveyt Türk 18 yaş altı Banka hesabı
 • ING turuncu hesap

 

Bu bankalar, 18 yaş altı bireyler için hesap açma işlemlerini, yukarıda bahsettiğimiz şekilde açmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu