Kredi

2.el Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir?

2017 senesinde konut, iş yeri kredilerindeki gibi taşıt kredilerinde de faiz oranları düştü. Bankalara borcu olan kişiler, kredi kartı borçlarının ödemesini yapamayanlar, kredi notu yeterli olmayan kişiler dışında bulunan bankaların özel fırsatlarına başvuru yapılabilir. Fakat ilk başta dikkat edilmesi gerekli önemli noktalar var. Bunlardan biri bankaların zaman zaman düzenlemiş olduğu promosyonlardan yararlanılıp düşük faiz oranlarıyla kredi almaktır. İkincisi ise maaşın miktarına göre her ay ödenebilecek değerde kredi çekmektir.
Örnek vermek gerekirse bu sene evi olmayan bir emekli için tokiler verilirken, araç sahibi olmak için niyetlenen emekliye yapılan büyük faiz indirimi olmuştur. Hatta bazı şartları yerine getiren emekliye faizi olmayan kredi fırsatı da bulunuyor. Kesin araç satın alımı konusunda karar verildiyse plazaları incelenip, hiç kullanılmamış yeni araç başvurusu yapılıp, bankanın ekspertiz miktarınca bu taşıta ne kadar kredi verdiği önce araştırılır. Eğer ikinci el araç alımı için kredi başvurusunda bulunacak kişi aracın markasına ve modeline bakarak kredi limiti belirlenecektir.

Banka Kredisiyle Taşıt Nasıl Alınır?

Herkesin hayalini kurduğu bir araba kesinlikle hafızasında bulunur. Maddi imkanların kısıtlılığı sebebiyle istenilen taşıtın çok alt markalarına binmekten artık sıkılmışlık olabilir. Bankaların prosedürlerine göre araç kredisi kullanımı taşıtın değerinin yarısı kadar kredi imkanı sunmaktadır. Örneğin 80 bin liraya almak istenilen bir taşıtın 40 bin lirası peşin ödenmelidir. Fakat markaların yapmış olduğu indirimleri takip ederek vadeli araç alınabilir. Yoksa istenilen taşıta hem peşinat hem de vade faizi ödemek zorunda olunur.

Araç Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Kredi geçmişi ve kredi notu önemlidir. Geçmiş zamanlarda bankalarla problem yaşanılmış ise istenilen kredi notu varsa büyük ihtimalle ihtiyacı olan kişi belirli miktarda araç kredisi alması mümkün. Genellikle bankaların kredi işlemleri için istediği evraklar: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, maaş bordrosu, gelir durumu gösterir belge, esnaf ise kredi çekmek isteyen kişi vergi levhasının fotokopisi ve vergi numarası, teminat olarak gösterilecek herhangi bir gayrimenkulün tapu fotokopisi, emekli olan kişilerin kredi çekmesi için emekli numarası ve maaş cüzdanı gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu