Bankacılık

A Tipi Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları A ve B olarak iki çeşittir. Bu yatırım fonlarının temel farkı yatırımcının alacağı riskten oluşmaktadır. Daha riskli yatırımlarda bulunmak isteyen yatırım sahipleri tarafından talep edilen yatırım aracıdır. Bu farkın dışında bir diğer fark vergilendirme noktasında olmaktadır. Gerçek kişilerin elde edeceği karlara %10 stopaj uygulansa da bunun bazı istisnaları bulunmaktadır.
Stopaj uygulamasının yapılmadığı noktalar; yatırımcının bir yıldan fazla süreli ve minimum %51 oranında hisse senedi barındıran A tipi yatırım fonları ve yine yatırımcının bir yıldan fazla süreli ve minimum %75 ve üzerinde hisse senedinden oluşan A tipi yatırım fonları şeklindedir. Yapılabilecek bir diğer tanım ise; portföy değerine göre en az %25’inin belirli bir zamana göre ve Türk şirketlerine ait hisse senetlerine yatırım yapılmasını ifade eden fonlardır. Bu yatırımlarda portföy dağılımında yer alan hisse senedindeki ağırlık fona ait olan risk ve getiri oranının yüksekliğini ifade etmektedir.

A Tipi Fonlarının Çeşitleri

A tipi yatırım fonun; hisse fonu, karma fon, değişken fon ve sektör fonları şeklinde çeşitleri bulunmaktadır.
Hisse Fonu; bu tür yatırım fonlarından risk oranı en yüksek olan türüdür. Bunun nedeni ise fona ait hisse senedinin en az %51’den oluşmasıdır.
Karma Fon; minimum iki sermaye piyasasına ait aracın yer alması şartını barındıran portföy türüdür. Ve bu araçların her biri en az %20 orana sahip olması gerekmektedir.
Değişken Fon; portföyde isteği dayalı yatırım aracı ve bir sınıra bağlı olmaksızın kullanılmasıdır.
Sektör Fon; portföyün minimum %51’e dayalı işlem gören hisse senetlerinden oluşmalıdır.

A Tipi Yatırım Fonların Alınıp Satılması

Alış veya satış emrinin verildiği gün T olarak nitelendirilir. Fon alışı T gününde 13.30’a dek verilmişse emir T+1 günde oluşan fiyattan T+1 gerçekleştirilir. 13.30’dan sonra verilen emirler ise ertesi gün verilmiş olarak değerlendirilir ve işlem T+2 günde T+2 fiyatı ile yapılır. Satış ise 13.30’a dek verildiğinde T+1 fiyatı ile T+2 günde ve 13.30’dan sonrası ise T+2 fiyatı ile T+3 günde yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu