HaberlerMaaşNedir

Aktüer Maaşları – 2021 – Aktüer Nedir, Ne İş Yapar

Aktüer maaşı, Stajyer aktüer maaşı, Aktüer olmak için hangi Bölüm okunmalı, Aktüerya Taban Puanları, Aktüer Maaşları 2021, Aktüer ne demek, Aktüer ne is yapar

Aktüerler, sigortacılık teknikleri ile konu ile alakalı finansman ve yatırım konularında istatistik veya oran kuralarını uygulayan, tablolar oluşturan ve raporlar hazırlayan kişilerdir. Sigorta yaptıran kişi hakkında ürün, eşya ve kayıp oranları üzerinde miktar hesaplamalarında bulunurlar.  Kaza, ölüm ve yangınların geçmişte gerçekleşme oranlarına bakarak bu tür durumların ileriki zamanlarda gerçekleşebilme ihtimallerini hesaplayarak bu konular hakkındaki sonuçları grafik ve tablo halinde kâğıda dökerler.

Aktüer Ne Kadar Maaş Alır?

Aktüerlik mesleğine sahip olan kişiler, çıkarmış oldukları grafik ve tablo sonuçlarına göre çalıştıkları kuruluşun veya sosyal güvenlik kurumunun sorumluluklarını ve çalışma rotalarını belirlerler. Çalışmaları doğrultusunda kaynak ve kâr oranlarının hesaplamak ile görevlidirler. Aktüerlerin maaş aralıklarına bakacak olduğumuzda üniversiteden yeni mezun olan bir kişinin ilk göreve başladığında 2000 ile 2300 lira aralığında para aldığı görülmektedir. Fakat kişilerin belirli oranda deneyime sahip olmalarından sonra aldıkları maaşın da yükseldiği görülmektedir. Deneyim sahibi bir aktüer ise 3000 ile 3400 lira arasında maaş almaktadır.

Bu meslek adı altında çalışmak isteyen kişilerin üniversitelerde sigortacılık ve bankacılık bölümlerinde veya aktüerya adı ile yeni açılmış bir bölüm olan yerlerde eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitim yerlerinde eğitim alan kişiler özel ya da resmi kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Son dönemlerde bu alana duyulan ihtiyacın artması ile beraber sigorta kuruluşları arasındaki rekabetin artmasından dolayı kaliteli mesleki elemana duyulan ihtiyaç da artmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu