Yatırım

Altın Güvenli Bir Yatırım Aracı mıdır?

Altın, arz-talep değişkenlerine bağlı fiziksel bir emtiadır. Altının değeri genellikle hızlı bir şekilde değişir ve altının fiyat hareketleri zaman zaman oldukça büyük olabilir. Ayrıca altının, borsa iyiyken genellikle tam tersine kötü performans gösterme alışkanlığı vardır. Çeşitlendirilmiş bir yatırım planının bir parçası olarak altın kullanırsanız, oldukça güvenli bir yatırım olabilir.

Altın Çok Riskli Olmayan Bir Yatırım Aracıdır

Altın ve hisse senetleri birbiriyle kıyaslandığı zaman, her zaman aynı yönde hareket sergilemedikleri görülür. Örneğin, borsa iyiyken, altın çoğunlukla geride kalıyor ya da negatif görüntü çiziyor. Borsa ve diğer birçok piyasanın zaman içinde daha yüksek bir pozisyona ulaşma potansiyeli nedeniyle, tüm yatırımın sadece altına yönetilmesi çok riskli ve çok yanlıştır.

Altın ile diğer emtia ve yatırım araçları arasındaki etkileşim, çeşitlendirilmiş portföyler oluşturmaya yardımcı olur. Örneğin, hisse senetleri ile altın arasındaki etkileşim, yatırımcının altına ne zaman yönelmesi gerektiğini gösteren bir kavramdır. Doğru değerlendirildiği zaman altın çok güvenli bir yatırım aracı olabilir. Bu nedenle portföyünüzde mutlaka altına önemli oranda bir pay ayırmanız doğru olacaktır.
Sadece Fiziki Altın Yatırımı Yapmak Çok Doğru Bir Tercih Değildir
Altına yatırım yapmak, çoğunlukla takı veya ziynet altın şeklinde fiziki olarak satın alıp saklamak şeklinde yapılıyor. Ancak fiziki altın yatırımı çok da doğru bir seçenek değil. Bu şekilde satın alınan altınlarda kuyumcuların alım satım kar oranları size yansıdığı için, altının maliyeti artıyor. Ayrıca, fiziken satın aldığınız altınları muhafaza edebilmeniz çok büyük bir problem oluşturabilir.

Evinizde ya da daima yanınızda bulundurmanız gereken bu altınlar için, hırsızlık olayından korunmak amacıyla ilerleyen safhada daha güvenli olması için kasa satın almak veya banka kasası için ödeme yapmak durumunda da kalabilirsiniz. Altına yatırım yapmaya kesin kararlıysanız, bu yatırımı daha modern bir yöntemle banka altın hesapları ya da altın fonlarında değerlendirmeniz hem daha risksiz hem de daha kazançlıdır.

Altın Her Portföyde Mutlaka Bulunmalıdır

Altın yatırımı, çok riskli olmasa bile yine de birtakım riskler taşır. Bu nedenle sadece altına yatırım yapmak çok mantıklı bir yöntem değildir. Yatırımcılar kriz veya ekonomik çalkantı durumlarında altına akın etme eğilimindedirler. Buna bağlı olarak hisse senedi gibi varlıkların fiyatı düşer, altının fiyatı ise hızla yükselmeye başlar. Altının çok kazanç sağlaması için, daha geniş kapsamlı bir portföy içerinde yer alması çok büyük fayda sağlar. Ayrıca altın portföyü en çok yılda bir kez güncellenmelidir. Portföyün arada bir güncellenmesi, getiri oranı üzerinde olumlu etki yapar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu