Yatırım

Altın hesabı nedir? Nasıl açılır? Avantajları nelerdir?

Altın hesabı nedir? Nasıl açılır? Avantajları nelerdir?

Birikimlerini farklı yollardan kazanca dönüştürmek isteyen, veya farklı bir yatırım aracı arayan insanların son zamanlarda en çok tercih ettikleri yöntemlerden birisi, altın hesabı açtırmak. Çok eski çağlardan beri insanların yatırım ve birikim tercihi olan altın, yaşadığımız bu dönemde, bankalarda açtırılan atın hesapları ile daha güvenli bir şekilde muhafaza edilebilmekte. İnsanların, emeklerinin karşılığı olarak kazandıkları paraları, mücevherlere veya yatırım olabilecek herhangi başka eşyalara bağlamaları normal olsa da, çalınma veya kaybetme ihtimallerine karşı, bankaların altın hesabına daha güvenli buldukları için birikimlerinin dijital ortamda değerlendirmesini istiyorlar. Biz de bu yazımızda sizlere altın hesabı ile ilgili birkaç bilgi vereceğiz.

Altın hesabı

 1. Altın hesabı nedir?
 2. Altın hesabı nasıl açılır?
 3. Altın hesabı açmak için gerekenler nelerdir?
 4. Altın hesabı açmanın avantajları – dezavantajları nelerdir?
 5. Vadeli altın hesabı nedir?
 6. Vadesiz altın hesabı nedir?
 7. Altın hesabını nasıl kapatabilirim?

 

1.Altın hesabı nedir?

Fiziksel olarak altın almak istemeyenler için, yani kuyumculardan aldıkları altınları saklamak ve güvenliği ile ilgili endişe duymak istemeyenler için, bankaların dijital ortamda güncel altın fiyatlarıyla, benzer oranda aldıkları yatırımlarınızı, devlet garantisi altında, altın hesabı adı altında, bireysel hesabınızın içerisinde tutmasıdır.

Birikimlerinizi eğer altın olarak değerlendirmek istiyorsanız, bankalara mevduat hesabı olarak yatırabilirsiniz. Birikimlerinizi TL bazında, bankaların mevcut altın hesaplarından paranızın değerince gram altın alarak saklayabilirsiniz. Veya bazı bankalar fiziksel olarak da birikimlerinizi güven altında tutabildiği gibi size geri ödemeden, fiziksel altın olarak geri vermektedir. Yalnız dediğimiz gibi bunu birkaç bankanın dışında yapan yok.

Yine bankalarda gram altın, çeyrek altın, bilezik gibi kuyumcu ürünlerini altın hesabında araştırarak değerlendirmek de mümkün. Bunun için yapmanız gereken sadece çalışacağınız bankanın altın hesabının olup olmadığı, ve açılacak olan yeni bir hesap ile işlemlerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

2. Hesap Nasıl Açılır?

Öncelikle altın hesabı açtırma işlemleri sizin düşündüğünüz kadar zor ve karmaşık bir işlem değil. Aksine daha kolay bir işlem. Hesap açtırmak istediğiniz zaman, ister bankaların şubesine giderek, isterse dijital bankacılık yardımıyla bu işlemleri çabucak halledebilirsiniz.

İşlemlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz;

 

 • Banka şubesine giderek yüz yüze hesap açtırabilir, seçeceğiniz yatırım türü ile istediğiniz bir hesaba birikimlerinizi yatırabilirsiniz.
 • Dijital bankacılığın avantajlarını kullanarak, mobil bankacılık uygulamaları üzerinden, internet bağlantısı olan herhangi bir tablet, akıllı telefon veya masaüstü bilgisayarlardan işlemlerinizi, yönergeleri takip ederek yapabilirsiniz.
 • Elinizde bulunan fiziksel altınları, bilezik, gram altın veya çeyrek altın gibi ürünleri ise bankaların şubelerine giderek ekspertizler tarafından değerlendirilmesi sonucunda, sizin adınıza açılacak altın hesabında güvenli bir şekilde yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.

 

3.Hesap Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Tabi ki altın hesabı için gereken en önemli şey “altın”. 🙂

Şaka bir yana, banka şubelerine giderek veya dijital bankacılık hizmetlerini kullanarak size ait bir hesap açabilirsiniz. Bu adımları gerçekleştirirken müşterisi olduğunuz bankada açacağınız hesap için sizden bazı bilgiler ve belgeler istenecektir.

Altın hesabı açtırmak istediğiniz banka ile daha önce çalışmalarınız var ise,- kredi kartı, mevduat hesabı gibi- daha önce kullandığınız hesaplara altın hesabı ekleyerek işlerinizi çabucak halledebilirsiniz. Müşterisi olmadığınız bir bankadan altın hesabı açtırmak isterseniz eğer, bunun için yapmanız gereken, bankaların şubelerine giderek yüz yüze müşteri temsilcileriyle görüşüp, altın hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Müşterisi olmadığınız bankada açacağınız altın hesabı ile ilgili, sadece nüfus cüzdanınız ile iletişim bilgilerinizi bildireceğiniz matbu bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

Bu belgeleri müşteri temsilcisine verdikten sonra, müşteri temsilcisi banka hesabınızı açacaktır. Gerekli imzaları da attıktan sonra, birikimlerinizi bu hesap üzerinden değerlendirebilirsiniz.

4.Altın Hesabının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Aslında altın hesabı açmak avantajlı birçok seçeneği de beraberinde getirir. Peki bunlar nelerdir?

 • Gram altın almak istediğinizde, fiziki olarak sizlerden aldığınız her altın için belirli bir miktarda kesinti yapılır. Fakat altın hesabı açtırdığınızda, bu tür işlemlerden herhangi bir ücret alınmaz.
 • Bir diğer avantajlı noktası; yarım altın, çeyrek altın veya tüm altın almak istediğinizde kuyumcularda dolandırıcılık gibi olaylar ile karşılaşabilirsiniz. Fakat bankada böyle bir şeyle karşılaşma ihtimaliniz olmaz. Ve dahası alacağınız altının eski ya da yeni tarihli olması gibi uygulamalarla karşılaşmazsınız.
 • Değeri düşük altın, hırsızlık olayları veya kaybolma gibi durumlardan ve alım satımda ki kesintilerden de kurtulmuş olursunuz.
 • Açacağınız altın hesabını eğer vadeli altın hesabı olarak açtırırsanız, ekstradan aylık belirli oranda faiz getirisi de kazandıracaktır.
 • Altın hesabında bazı bankalar haricinde, komisyon ücretleri gibi ekstra ödemelerle karşılaşmazsınız. Altın hesabına başvurmadan önce, çalışmayı düşündüğünüz bankanın altın hesabı ile ilgili açıklamalarını lütfen dikkatlice okuyunuz.

 

5.Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı; vadeli Türk Lirası veya döviz hesaplarında olduğu gibidir. Mantık aynıdır. Birikimlerinizin, seçilecek gün veya ay sayısı ile, vade oranları ve faiz gelirinin belirlenmesi ile, size getireceği kazançtır. Fakat vadeli altın hesabı, bankaların vadeli mevduat hesaplarından biraz farklıdır. Vadeli altın hesaplarında altınlar piyasadaki altın artışı ve bankaların belirlemiş olduğu faiz oranlarına göre kazanç elde eder.

 

6.Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı, yatırımlarınızı değerlendirmek için istediğiniz herhangi bir bankada açtırdığınız, faiz getirisi olmayan hesaptır. Vadesiz altın hesabı ile altınlarınıza vadeli altın hesabından farklı olarak, aylık bir kazanç veya fark yansımayacaktır. Genellikle gram altın alıp satmak isteyen müşteriler tarafından, bankaların vadesiz altın hesabı daha çok ilgi görür. Bazı bankalar yatırımlarınızı dijital ortamda aldığı gibi, sizlere fiziki altın şeklinde de ödeme yapabiliyor. Bununla ilgili bankaların güncel sayfalarını takip ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizlere hangi bankaların bu şekilde çalıştığını söylemek isterdik. Fakat güncelliğini kaybeder endişesiyle bu bilgiyi, sizlerin yatırım yapacağı dönemde araştırmanız daha uygun olacaktır.

 

7.Altın Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Altın hesaplarınızı kapatma işlemi de, hesap açtırmak kadar kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Altın hesabını kapatmak isteyenler şu yolları takip edebilirler;

 • Banka şubelerinden,
 • İnternet şubelerinden,
 • Telefon bankacılığı ile,
 • ATM işlemleri üzerinden, mevcut hesabınızı kapatabilir veya hesaplarımız arasında transfer yaparak TL hesabına aktarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu