HaberlerMaaş

Arkeolog Maaşları – 2021 – Arkeolog Nedir, Nasıl Olunur

Türkiye arkeolog maaşı, Arkeolog maaşı 2021, Arkeolog Maaşları 2021, Yurtdışında arkeolog maaşı, Arkeolog Maaşları 2020, Arkeolog Nasıl Olunur, Arkeolog nedir

Arkeoloji bilim dalı insanoğlunun geçmiş zamanda nerede yaşadığını, kim olduğunu, hayat tarzlarını öğrenmek amacıyla birçok farklı bilim dallarından yararlanılarak arkeologlar aracılığı ile geçmişe ışık tutarak bize geçmiş dünya hakkında bilgi vermektedir. Şuan ki durumda arkeologların uzmanlık alanlarında farklılaşma olduğu ve arkeoloji dallarının genişlediği görülmektedir. Günümüzde arkeoloji, bitki, hayvan, tekstil, ve sualtı arkeoloğu adı altında farklı uzmanlık alanlarına ayrıldı.

Arkeologların aldıkları maaş konusuna gelecek olduğumuzda da; kamu kurumlarında çalışmakta olanların 2019 yılı içinde 4300 ile 5000 lira arasında maaş aldıkları bilinmektedir. Devlette arkeologların maaşların bu kadar yüksek olmasına rağmen göreve gelmeleri hususunda atamalar ne yazık ki zayıf kalmaktadır. KPSS’de tarihlere göre arkeolog atamalarında farklılıklar görülmekle beraber ortalama puanın 80 civarında olduğu görülmektedir. Özel alanda çalışan arkeologlar ise 2500 civarında bir maaşla işe başlamakta fakat kişinin deneyim ve becerilerine göre bu rakamlar oldukça yukarılara çıkmaktadır.

Arkeolog Maaşları 2021

Arkeolog olmak için öncelikle lise eğitimi bittikten sonra YKS’de eşit ağırlık puan türünde gereken miktarda puan alındıktan sonra üniversitelerin 4 yıllık Arkeoloji bölümlerinde lisans eğitiminin alınması gerekmektedir. Arkeoloji bölümünde ülkemizde en başta gelen üniversite ise Ankara Üniversitesidir. Buradaki bölüm Dil Tarih ve Coğrafya kampüsü içerisinde yer almaktadır. Günümüzde ise arkeoloji bölümünün en düşük puanı 227 en yüksek puanın ise 401 dolaylarında olduğu bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu