Maaş

Arşiv Sorumlusu (Arşivci) Maaşları – 2021 – Arşivci Ne Kadar Maaş Alır?

Kütüphaneci Maaşları, Kütüphaneci maaşları 2020, Cumhurbaşkanlığı personel maaşları, Arşiv Memuru Maaşı 2020, Osmanlı Arşiv Memuru maaşı, Dokümantasyon Sorumlusu maaşı, Arşiv Görevlisi maaşları, Arşiv Uzmanı Maaşı

Arşivciler, resmi ya da özel kurumlarda çalışmalar yapan, önem arz eden belgeleri ayıklayan, koruyan ve onları belirli gruplara ayıran kişilerdir. Arşivcilerin görevi çalışılan kısma gelen belgeleri kurumlar arası anlaşmalar, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde sınıflandırır. Kullandığı araç ve gereçler genellikle fotokopi makinaları, bilgisayarlar ve ciltleme için gerekli olan malzemelerdir.

Arşiv Memurları 2019 yılı itibariyle yeni başlayanlar ve tecrübeliler olarak farklı iki maaş çeşidi alabilirler. Mesleğe yeni adım atmış arşivciler 3 bin 200 lira civarı maaş kazanırlar. Tecrübe arttıkça maaşın da artması diğer meslekler gibi bu meslekte pek mevcut değildir. Yeni başlayan bir arşivci ile tecrübe edinmiş 20 yıllık bir arşivci arasındaki maaş farkı en fazla 500 liradır. Arşivci olabilmek adına Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giriş yapılarak belirli puan derecesini geçmeniz gerekmektedir. KPSS 2, 3 ve 4 puan türlerinde en az 70 barajını aşabilen kişiler arşivci olabilmektedir. Açılan kadrolara göre arşivcilerin atamaları gerçekleştirilmektedir.

Arşivci olabilmek için Coğrafya veya Tarih bölümlerinde ilgili konularda başarılı olunması gerekir. Yüksek biçimde sözel zekaya sahip olmak avantajlardandır. Sistemli ve düzenli bir biçimde çalışma isteği bulunması gerekir. Aynı zamanda görev esnasında titiz ve dikkatli olunmalıdır. Verilen görevlerde sorumluluk sahibi olunmalıdır. Çoğunlukla kapalı ortamlarda çalışması gerektiğinden bu ortamlarda sıkılmaması önceliktir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu