Maaş

Avukat Maaşları – 2021 – Avukatlar Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni başlayan avukat maaşı, Avukat maaşları, Kamu avukat maaşları 2021, Serbest avukat maaşları, Avukat maaşı 2020, Avukat Maaşları özel sektör, Avukat Nasıl Olunur, Avukat maaşları 2021

Avukatlık mesleği günümüzde oldukça popüler hâle gelmiştir.  Mahkeme esnasında davalıların veyahut davacıların özel işlemleriyle ilgilenen ve kişi haklarını savunan kişilerdir. Dava süresi boyunca gerçeği her zaman açığa çıkarmakla ilgilenmezler, genellikle davalının ya da davacının menfaati doğrultusunda davranırlar. Hukuksal veya herhangi bir yasal konuda yorum yapmakla görevlidirler. Kişilerin adli ve resmi işlerini takip etmek ve bu işlemlerle alakalı belgeleri düzenlemekle yükümlüdürler.

2019 yılı itibariyle kamu kuruluşlarında çalışan avukatlar ortalama olarak 4 bin 500 tl maaş almaktadır. Fakat bu durum tabii ki her meslekte olduğu gibi görev yaptığı yıl sayısına göre, aile ve eş durumuna, çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. 25 yıl ve üzeri hizmette bulunan devlet avukatlarının şu anki güncel maaşı 4 bin 961 lira olarak görülmektedir. Yeni göreve başlayan avukatlar ise 4 bin 309 lira maaş kazanmaktadır.

Hukuk fakültelerini başarıyla bitirdikten sonra avukatlığa giriş yapmadan evvel stajyer olarak görev yapılmalıdır. Bir yıl görevin ardından avukat olabilirler. Herhangi bir ücret alıp almadıkları merak edilmektedir. Stajyerler herhangi bir maaş almazlar. Son dönemlerde özellikle bu konu büyük tartışma haline gelmiş olsa da avukatlara staj esnasında herhangi bir ücret ödenmemeye devam etmektedir. Staj süresi genellikle bir yıl olup bazı durumlarda bu süreç uzayabilmektedir. Bu süreçte de maaş alamadıklarını söylemek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu