Bankacılık

Banka Hesabı Nasıl Açılır? Hesap Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Banka Hesabı Nasıl Açılır? Hesap Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Yeni bir banka hesabı açmayı düşünenler öncelikle, bankaya hesap açmak için gittiklerinde, müşteri temsilcisi ile veya banko görevlisi ile görüşmeleri gerekmektedir. Hesap açma işlemi ile ilgili size sorulan ilk soru, ne tür bir hesap açacağınız ile ilgili olacaktır. Aslında bir banka hesabı açmak oldukça kolay.

banka hesabı

Bankacılık işlemlerinde kullanılan terimlere yabancı kalabilirsiniz. Açmak isteyeceğiniz hesap, mevduat hesabı olacaktır. Peki mevduat hesabını açmak istediğinizde, hangi tür mevduat hesabı açmayı düşünüyorsunuz?

Bununla ilgili iki çeşit mevduat hesabı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, vadeli mevduat hesabıdır. Bir diğeri ise mudiler açısından mevduat türleridir.

Şimdi bunlarla ilgili sizlere bilgiler verelim.

Vadesiz hesap nedir, nasıl açılır ve neler gereklidir?

Vadesiz hesap, süresi belirsiz olan ve para yatırma para – çekme amacı ile açılan bir banka hesap türüdür. Hesap açmak istediğinizi belirterek, sadece kimliğimizi yanınızda götürerek ve banka şubesinde dolduracağınız birkaç form ile işleminizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Başvurudan sonra bir hafta içerisinde bankanın size göndereceği bankamatik kartı ile şifrenizi oluşturduktan sonra, rahatlıkla hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bankalar vadesiz hesap açmak için sizden bazı belgeler talep edecektir. Bunlardan birisi kimlik belgesi/nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport olabilir.

İkincisi ise; güncel ev adresiniz ve telefon numaranızdır. Bunun dışında sadece banka tarafından verilecek olan, içeriğinde gerekli şartların ve maddelerin bulunduğu, banka ile aranızdaki hesap açma anlaşmasının yapılacağı sözleşme olacaktır.

Açmayı düşündüğünüz vadesiz hesap ile kurumsal veya bireysel vadesiz hesap açabilirsiniz. Bununla birlikte, aynı zamanda döviz cinsinden veya altın cinsinden olan varlıklarınızın farklı hesaplar adı altında vadesiz hesap ile güvenli bir şekilde bireysel hesabınızda tutabilirsiniz. Türk liranızı vadesiz Türk Lirası hesabında ABD dolarını vadesiz ABD doları hesabınızda veya vadesiz Euro hesabı gibi hesaplarda da muhafaza edebilirsiniz. Bu hesap türünde, vadeli hesap işlemlerinde uygulanan bir gün kısıtlaması  gibi uygulamalar yoktur. Bu hesap türünde vadeli hesaplarda kullanılan faiz işletmeciliği uygulanmaz.

Bireysel vadesiz mevduat hesaplarınıza ilgili şu kolaylıkları da kullanabilirsiniz.

  • Güvenli şekilde para yatırma ve para çekme işlemlerini şubelerden veya Atm’lerden yapabilir, bankaların sağladığı telefon bankacılığı hizmetleri aracılığı ile alışveriş yapabilir, farklı hesaplara para gönderebilirsiniz.
  • Vadesiz TL hesabı üzerinden EFT, havale, e-fatura, sigorta primi gibi ödemeleri de çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi bankacılık işlemlerini kullanabilmek için öncelikle bankanın şubelerine giderek  gerekli belgeleri vererek istediğiniz kadar vadesiz TL hesabı açtırabilirsiniz. Ya da artık bankaların dijital platformlarının gelişmesi ile şubesiz bankacılık yardımı ile vadesiz mevduat hesabı açarak avantajlı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

Vadesiz banka hesabının müşterilere sağladığı avantajlar

Vadesiz TL hesabı açtığınızda bankanız sizlere paranızı çekmekte veya para yatırmakta kullanabileceğiniz bir bankamatik kartı verecek. Bu sayede paranızı istediğiniz zaman, Atm’lerden dilediğiniz kadar çekebilirsiniz.

Bir diğer kolaylığı ise hesabınıza dahil edilen banka hesap kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapabilir veya kredi kartı gibi kullanabilirsiniz.

Yaptığınız alışverişler dijital bankacılık ile kayıt altına alınır.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız eğer, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile birlikte faturalarınızı, vergi ve sigorta ödemelerinizi, havale – EFT işlemlerinizi, para transferlerinizi ATM’ye gitmeden bir tıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Veya hesabınızda yeterli para olduğu sürece otomatik fatura ödeme talimatı ile düzenli olarak faturanızı ödeyebilirsiniz.

Aynı zamanda yapmış olduğunuz bu ödemeler ve vermiş olduğunuz talimatlar, ilerleyen dönemde kredi çekmek istediğinizde kredi notunuzun yüksek çıkmasına olumlu etki sağlayacaktır.

Banka seçiminde dikkat etmeniz gerekenler bankaların uygulamış olduğu komisyon, ücret ve masraflar olacaktır. Hesabınızı oluşturmadan önce mutlaka bankanın aldığı ücret, komisyon ve masraflar veya yıllık hesap işletim ücreti gibi önemli detayları sormayı unutmayın.

Bir diğer önemli detay ise yaşadığımız şehir küçük bir şehir olabilir. Bu yüzden bankanızın yaşadığınız şehirde şubesinin veya ATM’sinin olduğundan emin olmalısınız.

Vadeli mevduat hesabı nedir?

Vadeli mevduat hesabı ise hesabınıza yatırdığınız TL, dolar veya euro gibi para türlerine vade süresince belirli oranlarda ve belirli vade günleri dahilinde faiz kazandıran hesap türüdür.

Bu hesap türü daha çok paranızdan faiz elde etmek için açılan bir hesaptır. En düşük vade günleri 1 aydan 1 yıla kadar olabilir. Bu süre içerisinde paranız bankaların belirlemiş olduğu faiz oranları doğrultusunda değer kazanacaktır.

Tavsiyemiz, vadeli mevduat hesabı açmadan önce, güncel oranları inceleyerek, en yüksek faiz oranı veren bankalar arasından tercih yapmanız yönünde olacaktır.

Bazı bankalar vadeli mevduat hesaplarında aylık vade günleri arasında para giriş çıkışına izin vermezken, bazı bankalar mevduat hesabınıza aylık olarak para giriş çıkışı yapmanıza izin verir. Bunları da göz ardı etmemelisiniz.

Vadeli mevduat hesaplarının açılması da yukarıda anlattığımız şekilde vadesiz mevduat hesabında olduğu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu