Bankacılık

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

 

Banka hesabı nasıl kapatılır? Günümüzde artık birçok alanda nakit para ihtiyacı oldukça azaldı daha çok insanlar banka kartlarında  veya hesaplarında bulunan paralar ile ödemelerini veya alışverişlerini yapıyorlar. Bunun yanı sıra her türlü para transferlerini, faturalarını,  havale, kira gibi birçok işlemlerini ödeyebildikleri bir imkan sunan banka hesaplarına bağlı bankamatik kartlarını, bazen de kapatmak isteyebilmekteler.

Banka hesabı nasıl kapatılır

Peki, bir bankanın, hesabını kullanmadığınız bir mevduat hesabını kapatmak istediğinizde ne tür işlemlere başvurursunuz? Bununla ilgili sizlere kolaylık olsun diye hazırlamış olduğumuz bu yazı dizisi ile kolay ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Bazı durumlarda birden fazla bankada hesabınız olabiliyor. Bunları kimi zaman iş dolayısıyla kimi zaman kişisel olarak kullandığımız hesaplar oluşturuyor. Peki bu hesapları kapatmak istediğimizde neler yapmalıyız? Öncelikle kapatmak istediğiniz banka hesabının bakiyesinin başka bir banka hesabınıza transferini veya ATM’den nakit para şeklinde çekerek hesabınızdaki TL veya diğer yatırım araçlarına aktararak, hesabınızı boşaltmalısınız.

Banka hesabını kapatmanın kolay yolu?

Kullanılmayan banka hesapları kimi zaman başa bela olabiliyor. Herhangi bir bankadan almış olduğunuz vadesiz mevduat hesabı olan banka hesapları için bazı bankalar aidat alabiliyor. Bununla ilgili her ne kadar yasal bir düzenleme olsa da bazı bankalar bunu zorlaştırmaya devam ediyor. Bu yüzden kullanılmayan banka hesaplarını kapatmak en iyi çözüm.

Hesabınızı kapatmanın birkaç yolu var bunlardan kısaca bahsedelim daha sonrasında ise bu  yolları biraz daha sizlere açıklayalım.

  • Kişisel hesabınızı banka şubesine dilekçe yazarak veya yüz yüze görüşme yaparak kapatabilirsiniz.
  • Internet bankacılığı kullanıyorsanız eğer, dijital bankacılık kullanarak internet üzerinden kapatabilirsiniz.
  • Telefon bankacılığı yöntemi ile müşteri temsilcisine bağlanarak kapatabilirsiniz.

Banka şubelerine giderek hesap kapatma nasıl yapılır?

Kapatmak istediğiniz banka hesabına çalıştığınız bankanın şubelerine giderek bir dilekçe ile kapatmak çok kolay. Bunu yapmadan önce mutlaka hesabınızın pasif durumda olduğunu kontrol edin yani herhangi bir otomatik ödeme talimatı veya yatırım aracı olmamasına dikkat edin.

  • İnternet bankacılığı ile hesap kapatma nasıl yapılır?

Kişisel hesabınızı kapatmanın en hızlı ve en kolay yöntemlerini başında internet bankacılığını kullanarak çevrimiçi online olarak hesabımızı kapatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece akıllı bir telefona sahip olmak telefonunuzun içerisinde bankanızın uygulamalarının bulunması ve bir de internet bağlantısının olması yeterli. Her bankanın farklı işlem adımları olması sebebiyle sizlere genel bir adımlamadan  bahsedemiyoruz fakat aşağı yukarı hepsi aynı mantığı ile çalışmaktadır. Internet bankacılığı ile yapacağınız iptal talebinde yine dikkat etmeniz gereken detay yukarıda bahsettiğimiz gibi herhangi bir otomatik ödeme talimatının olmaması ve içerisindeki TL veya herhangi yatırım araçlarının bulunmamasına dikkat edin ve eğer varsa da başka bir hesabınıza aktarmanızı tavsiye ederiz.

  • Telefon bankacılığı ile hesap kapatma nasıl yapılır?

Vadesiz mevduat hesabınızı kapatmanın bir diğer, hızlı ve kolay yolu ise, şubelere gitmeden bankaların telefon numaralarını ve müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Her ne kadar bankalar telefon bankacılığı hizmetinde adımlamaları bir o kadar can sıkıcı yapsa da hesabınızı kapatmanın diğer bir yolu da bu şekildedir. Kapatmak istediğiniz hesabın banka hizmetleri numarasını arayarak telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanmalısınız seçenek olarak vadesiz hesaplar seçeneğini seçip sonra hesap kapatma adımını takip ederek işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz adımları takip ederek kolay ve hızlı bir şekilde banka hesaplarınızı kapatabilirsiniz kapatılan banka hesaplarınızı daha sonra mobil bankacılık sisteminden kapatılıp kapatılmadığı ile ilgili takip edebilir. Herhangi bir yanlışlık olduğunda bankaların şubelerine giderek yüz yüze çözüm sağlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz her bir seçenekte hesap kapatırken herhangi bir hesap kapatma ücreti ile karşılaşmayacaksınız. Hesabınızı kapattıktan sonra hesabını kullandığınız bankanın hesap kartı artık kullanılmayacaktır. Kartınızı daha sonra  imha edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu