HaberlerKredi

Banka Kredileri Ertelenecek mi? Kredi Erteleme Ne Zaman Başlayacak?

Banka Kredileri Ertelenecek mi? Kredi Erteleme Ne Zaman Başlayacak?

Kredi borcu olan herkesin merakla beklediği ” kredi erteleme ” olacak mı, olmayacak mı, sorusunun cevabını bekleyenler için hazırlamış olduğumuz yazı dizisini sizlerle paylaşıyoruz.

kredi erteleme

Malumunuz, geçtiğimiz yıldan beri içinde bulunduğumuz pandemi dönemi nedeniyle birçok zanaatkâr ve esnaf piyasada var olan durgunluktan etkilenerek bir hayli zor zamanlar geçirdi. Son dönemlerde  ise zanaatkârların ve esnafın mağduriyetlerini biraz olsun gidermek için yapılan son açıklama ile birlikte kredi borçlarına 3 ay erteleme geleceği konuşuluyordu. Resmi gazetede yayınlanan habere göre kredi borcu erteleme artık hazır.

Peki kredi borcu erteleme işlemleri nasıl yapılıyor? Kimler faydalanabiliyor? Erteleme işlemi için her hangi bir şart var mı? Haberimize ilişkin merak edilen tüm sorular bu yazı dizisinde. Sizler de yayınlamış olduğumuz haberlerimizden gelişmeleri güncel olarak takip edebilirsiniz.

Esnafların ve zanaatkârların, Halkbank üzerinden başvuru yaparak almış oldukları kredi borçları üç aylık bir süreyle ertelendi.

Kararın yayınlanmasının ardından, borcunu 3 ay ertelemek isteyen vatandaşlar, erteleme işlemlerinde ne gibi şartlar arandığını merak ediyor.

30 Haziran 2020 ve daha öncesi bir tarihte kullanılan düşük faizli krediler ve tüm  borçlardan, 1 Temmuz 2020 ile 30 Eylül 2020 arasında vadesi dolacak olanların kredi ödemeleri, karar sonrasında ödenmemesi halinde başvuru yapılacak ve vade sayısı değişmeden 3 ay ertelenebilecek.

Yapılacak olan erteleme ile ilgili herhangi bir başvuru şartı isteniyor mu?

Erteleme için herhangi bir başvuru şartı bulunuyor mu? 30 Haziran 2020 ve daha öncesi bir tarihte kullanılan düşük faizli kredi kullananlar ile, 01 Temmuz 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olanlar, karar sonrasında Halk Bankası’na başvurarak, vade sayısı değişmeden kredi ödemelerini 3 ay ertelenebilecek.

Erteleme süresi olan 3 aylık dönem boyunca kredi borcu olan kişiye yansıyan taksit, anapara borcu, vade miktarı ve banka sigorta vergileri kalan taksitlere eşit olarak olacak şekilde eklenecek.

Fakat erteleme başvurusunda bulunan esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca işçi sayısında azalma olmayacağına dair taahhütname vermesi istenmektedir.

Bu dönemde eğer işçi sayısında herhangi bir eksilme olursa, erteleme iptal edilecektir. Bu karar 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olmaya başlayacak ve gelir eksikleri hazine Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu