Maaş

Banka Promosyonu Caiz mi?

Banka Promosyonu Caiz mi?

Banka Promosyonu Caiz mi? Bugün farklı bir konu ile karşınızdayız. Vatandaşlarımızı, özellikle de dinin emrettiği ve yasakladığı konularda hassas olan vatandaşlarımızı şüphede bırakan konuların başında gelen “banka promosyonu caiz mi” konusu ile karşınızdayız. Bankalar artık tüm vatandaşlarımızın kullanmak zorunda olduğu birer aracı kuruluşturlar. Hangi görüşe sahip olursak olalım, günümüzde hangi resmi kurumda, özel şirkette veya kendi işimizde çalışırsak çalışalım, bankalarda hesabımız vardır. Emekli olanlarımız bile emekli maaşlarını hangi bankadan alırsak alalım, bankaların aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık periyodlarda ödenen bir promosyon tutarı ile karşılaşmaktayız.

Banka Promosyonu

Banka Promosyonu Faiz midir?

Banka promosyonlarının dini hükmü ile ilgili şüpheleri gidermesi gereken kurum; Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Fetva Kurulu’nun bu konudaki açıklaması; “Banka promosyonunun işleyiş olarak tam anlamıyla faize benzemediği, ancak tümüyle faiz şüphesinden uzak ta olmadığı” şeklinde. Bu açıklama ile vatandaşların şüpheleri netliğe kavuşmasa da, Yine aynı kurulun “Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda bu promosyon parasına ihtiyaç duymayan vatandaşlarımızın, bu tutarı ihtiyaç sahibi ailelere veya yardım kuruluşlarına vermelerinin uygun olacağı” yönündeki görüşleri bir nebze olsun kararsız vatandaşlarımıza yol gösterici olmuştur.

Banka Promosyonu Nedir?

Günümüzde her bankanın maaş müşterilerine vermiş olduğu “banka promosyonu” aslında bankaların müşterilerinin hesabına yatan paraları maaş ödeme vaktine kadar işleterek bu paralar üzerinden kazandığı paraların bir kısmını maaş sahiplerine ödemesidir. Çünkü kurumlar veya firmalar maaş gününden belli bir süre önce ilgili bankaya maaş tutarlarının aktarımını sağlarlar. Bankalar ise bu tutarları çeşitli fonlarda veya faiz işletmek suretiyle kullanır ve çoğaltırlar. İşte bu çoğalan kısmın paranın asıl sahibi ile paylaşıldığı durumdur aslında banka promosyonu. İslami olarak bakıldığında burada önemli olan bu paranın nasıl çoğaltıldığıdır.

Bazı bu konularda hassas olan bankaların, bu yatırımları faiz işleterek değil de, yine İslami olarak hassas olan anonim şirketlerin hisselerinin alım satımı ile arttırıldığı söylense de, tam olarak nasıl kazanıldığından emin olunmadan caiz olduğuna inanmak pek olası değil. Bu yüzden, İslami hassasiyete sahip olan ve durumu bu tutara çok fazla ihtiyaç duymayan vatandaşlarımızın, bankalar tarafından yatırılan promosyon ücretlerini, yardım amaçlı olarak kullanması yönündeki Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu’nun  tavsiyesine uymaları çok yerinde olacaktır. Hem bu suretle ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın bir nebze olsun rahatlamalarına da katkıda bulunmuş oluruz.

Promosyon Kullanan Vatandaşlar Yanlış mı Yapıyor?

Tabi burada ne bu hassasiyete sahip olan vatandaşlarımızın, ne de bu konularda farklı düşünen vatandaşlarımızın görüşlerinin doğru ya da yanlış olduğu konusunda bir fikir beyanı söz konusu değildir. Bu fikir beyanı, bu konudaki hassasiyetleri neticesinde banka promosyonunu kullanıp kullanmama konusunda kararsız kalan vatandaşlarımız için, yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde nacizane bir görüş bildirimidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu