Bankacılık

Banka Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Temin Edilir? Ne İşe Yarar?

Teminat Mektubu Nedir?

Bankalardan alınan teminat mektubu; ticari faaliyetlerinizi devam ettirirken kamu kurum ya da kuruluşlar gibi ihale usulü işveren yerlerin ihaleyi aldığınızda bazı zaman ise almadan önce sizden talep ettiği belgelerdir. Teminat mektubu ise size ihaleyi veren şirkete karşılık işi yapacağınıza dair bankanın kefil olduğunu gösterir. Daha doğrusu banka size aldığınız iş için kefil olur. Karşı tarafa ise banka güvencesi verilmiş olur. Şimdi iki adımda teminat mektubu nasıl alacağınızdan bahsedeceğim.

Bankadan Teminat Mektubunu Nasıl Talep Ederim?

Bu durumda öncelikle her zaman çalıştığınız ana bankanızla görüşmenizde fayda vardır. Çünkü ana bankanızda hali hazırda sizi tanıyan bir müşteri temsilciniz ve evraklarınız dolayısıyla hesabınız mevcut olur. Böyle bir çalışmanız olmasa daha bir banka şubesinden talep edebilirsiniz. Bankaya teminat mektubu talep ettiğinizde, size teminat mektubunun detayını soracaklardır.
Teminat mektubunun verileceği kurum, teminat mektubunun süresi, alınan işi tutarı gibi sorular olur. Bu soruları temsilcinize ilettikten sonra sizden ayrıca güncel mali verilerinizi de talep ederler. Daha sonrasında banka teminat mektubu talebiniz için kredi teklifi oluşturur. Yapılan bu kredi teklifi ile sizin kredibiliteniz, mali verilerinizin yeterliliği gibi kıstaslar dikkate alınarak teklif değerlendirmesi yapılır. Bu kredi teklifi sonucunda eğer onaylanır ise size bir teminat mektubu limiti tanımlanır ya da onaylanmaz ise teminat mektubu kullanamazsınız.

Teminat Mektubu Limitim Onaylandı, Nasıl Kullanacağım?

Bu aşamadan sonra artık tüm iş bankanıza düşüyor. Onaylanan limit dahilinde teminat mektubunuzu hazırlayarak size teslim ederler. Ve sizde bu teminat mektubunu karşı kuruma iletebilirsiniz.
Teminat mektubu almak aslında çok zor olmayan bir iştir. Yalnız bu aşamada sadece teminat mektubu alma konusunda değil diğer tüm kredileriniz için geçerli olan kredi teklif kriterlerini her zaman sağlıyor olmanız önemli bir husustur. Örneğin şirket mali verilerinizin her zaman kuvvetli olması, aldığınız ticari kredilerinizi devamlı düzenli ödüyor olmanız, aynı zamanda bireysel olarak da kredi ve kredi kartı ödemelerinize dikkat etmeniz, çok fazla borçlanma yapmamış olmanız gibi durumlar size kredi çıkması açısından her zaman avantaj sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu