Kredi

Bireysel banka kredileri nelerdir? Krediler hakkında bilinmesi gerekenler?

Bireysel banka kredileri nelerdir? Krediler hakkında bilinmesi gerekenler?

Bireysel banka kredileri nelerdir? Krediler hakkında bilinmesi gerekenler? Bugünlerde farklı sebeplerden dolayı birçoğumuzun ihtiyaçları olabiliyor. Bunlar için gerekli birikimimiz olmadığı zamanlarda, bankaların kapısını çalıyoruz. Bankalarda ise birçok kredi çeşidi ile karşılaşıyoruz. Peki, bizim ihtiyacımız olan kredi çeşidi hangisi ve başvuru sırasında yapılması gerekenler nelerdir? Hangi kredi bizim için daha avantajlıdır krediye başvururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

banka kredileri

Banka Kredileri nedir?

Bankalar tarafından ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirli bir miktarın faiz karşılığında müşterilerine vadelerle müşteriye sunulmasıdır. Kredi bir tür alım gücünün olmadığı durumlarda sizlere nakit ihtiyacı sağlayarak alıp gücünüzü arttırarak yeni bir ev yeni bir araba veya diğer harcamalarınız için nakit ihtiyacımızı karşılayan bir kolaylıktır. Tabii kredi almak istediğinizde sizlerden bazı evraklar ve koşulların kredi çekmeye uygun olması gereklidir.

Kredi tercihi yaparken olabildiği kadar dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Öncelikle ihtiyacınız olan kredi turunu belirlemeli ve çekmek istediğiniz miktarı ve vade oranlarının kendinize göre ödeme şeklinize göre ayarlamalısınız.

Krediler kısa orta ve uzun vadeli olarak 3 farklı türde kredi vardır;

Kısa vadeli krediler genellikle bir yıldan daha kısa bir dönemde geri ödemesi planlanan kredilerdir.

Orta vadeli krediler ise 1 ile 5 yıl arasında geri ödenmesi planlanan kredi çeşitleridir.

Uzun vadeli krediler ise 5 ile 10 yıl arasında geri ödemesi planlanan genellikle konut kredisinde kullanılan kredi çeşididir.

Kısa vadeli banka kredileri nelerdir?

Kişisel olarak alacağını düşük miktardaki gereksinimleriniz bu kredilerle sağlanabilir almak istediğiniz bir telefon veya ihtiyaçlarınız kişisel ihtiyaçlarını bu kapsamdaki kredilerle karşılanabilir.

Genelde İşletme sahiplerinin çalışan elemanlarının veya işçilerinin maaşları ödemeleri için kullandıkları kredilerdir.

  • Spot TL ve spot döviz kredileri
  • Rotatif Kısa vadeli nakit kredileri
  • Maaş kredisi
  • Döviz kredileri

Kısa vadeli krediler arasında yer alır.

Orta ve uzun vadeli banka kredileri nelerdir?

Uzun vadeli süreçlerde geri ödeme planı yapılan genellikle yüksek miktarlarda kredi taleplerinin karşılandığı kredi çeşididir.

  • İşletme kredileri
  • Yatırım kredileri
  • Tarım kredileri

Bunun dışında konut kredisi ve araç kredileri de bu krediler kapsamına girer.

İhtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Kredi başvurusunu bankaların internet bankacılığı üzerinden yapılabildiği gibi bankaların şubesine giderek de yüz yüze kredi başvurusu yapılabilir. Internet üzerinden kredi başvurusunda bulunmak için kimlik numaranızı ve kişisel bilgilerinizi başvuru sırasında yazmalısınız eğer sonuç olumlu olursa e-posta adresiniz üzerinden size cevap gelecektir.

İhtiyaç kredisine kimler başvurabilir?

Tüketici kredisi çekebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli ve bankanın sunduğu şartları sağlamış olmak yeterli oluyor. Bankalar genelde kredi başvurusu yapacak kişilerin kredi notu, gelir belgesi gibi şartların sağlanmasını istiyor.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, çalıştığınız işyerinden gelir belgesi bazı bankaların istemiş olduğu kefil veya ipotek gösterilmesi gibi taleplerde de bulunabiliyorlar.

Kredi faiz oranı nedir?

Herhangi bir kredi türüne başvurmadan önce bankaların güncel kredi faiz oranlarını incelemenizi tavsiye ederiz. Çekeceğiniz para karşılığın da bankaların aldıkları fazidir.

İhtiyaç kredisi çeşitleri nelerdir?

İhtiyaç kredisi adı altında daha çok alışveriş, eğitim, sağlık, tatil, araç, telefon gibi pek çok gereksinimin ihtiyaç kredisi içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz.

Daha çok yukarıda bahsettiğimiz kısa vadeli ihtiyaç kredilerinden bu kapsamda yaralanabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır?

İhtiyaç duyduğunuz kredi miktarını belirlemek, vade seçeneği belirledikten çekeceğiniz krediyi ne kadarlık bir faiz ile çekeceğinizi hesaplamak isterseniz online çevrimiçi işlemler ile birçok web sitede hesaplama yapmak mümkün.  Veya kredi çektiğiniz bankanın uygulamasında bu hizmeti bulmanız mümkün.

İhtiyaç kredisi dosya masrafı ne kadar çıkıyor?

İhtiyaç kredisinde dosya masrafı bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Genelde kredi tutarının binde beşi kadar oluyor. Tüketici kredilerinde daha fazla bir fiyatlandırma ve ücret çıkarsa bununla ilgili tüketici hakem heyetine başvuru yaparak geri ödenmesini sağlayabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinde yaş sınırı var mı?

Genelde bankalar 18 ile 70 yaş arasındaki müşterilerine ihtiyaç kredisi çıkıyor. 70 yaşından büyükler için ise bankalar kredi desteği vermeye bilirler.

Kefilsiz ihtiyaç kredisi alınabilir mi?

Birçok banka ihtiyaç kredisi için artık kefile ihtiyaç duymuyor. Bunu yerine işyerinizden almış olduğunuz maaş bordronuz ile gelmeniz yeterli olacaktır. Bunu yansıra kredi notunu uzun yüksek olması belgelerin tam olması da bir diğer önemli kısım.

Banka Kredileri başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler?

Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli detay hangi bankadan ne kadar bir kredi çekeceğiniz, güncel kredi faiz oranları hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer detay da ne kadar kredi çekeceğiniz, vade oranlarını belirlemeniz sizin için iyi olacaktır. Eğer ihtiyacınız düşük miktarda bir kredi ise vade oranına çok uzun tutamamalısınız bu sizin avantajınıza olacaktır. Son olarak bankaların bazıları ihtiyaç kredisi başvurusunu online ortamdan da yapılabiliyor. Bununla ilgili bazı bankalar dosya masrafı ücretini çok düşük miktarda alıyor Kredi çekmeden önce bunun araştırmasını da dikkatli bir şekilde yapmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu