Kripto Para

Bitcoin “enflasyon rallisini” neden kaçırdı?

Bitcoin "enflasyon rallisini" neden kaçırdı?

Bitcoin, ABD enflasyonunun beklentilerin altında gelmesinin ardından piyasalarda oluşan olumlu havadan etkilenmezken uzmanlar bunun sebeplerinden birinin ABD’nin ele geçirdiği Bitcoin’lerin bir kısmının satılacağı iddiası olduğuna dikkat çekiyor.

Bitcoin, küresel piyasalarda ABD enflasyonunun düşmesiyle tetiklenen bir ralliyi kaçırırken bu durum dijital varlığın görünümüne yaklaşımın ihtiyatla ele alınmasına neden oldu.

ABD piyasalarında enflasyonun beklentilerin altında gelmesiyle Fed’in parasal sıkılaştırmasının sonuna geldiğine dair artan fiyatlamalar hisse senetleri ve tahvillerin yükselmesine neden olurken en büyük dijital varlık, bir önceki güne göre yüzde 0,7’lik kayıp yaşadı.

Bitocin, Haziran ayında yatırım piyasasının en büyük şirketlerinden Blackrock’un dijital varlığa spot piyasada yatırım yapılabilmesi için Borsa yatırım fonu için başlatması yaşadığı sert yükselişin ardından bu ay yatay bir seyir izlemişti.

 

Yatırımcılar bu yılki yüzde 83’lük yükselişinin ardından Bitcoin’in bundan sonraki dönem için ralliye hala devam edecek alanı olup olmadığını değerlendiriyor.

IG Australi Piyasa Analisti Tony Sycamore, “Bitcoin, ABD enflasyon verilerinden sonra hemen hemen her varlık sınıfında gerçekleşen yaygın risk arayışında dışarda kalan varlık oldu. Bana göre bu iyiye işaret değil” ifadelerini kullandı.

Sycamore, Bitcoin’in kabaca 200 günlük hareketli ortalama bölgesi olan 25 bin-26 bin dolara gerileme olasılığının arttığını belirtti.

ABD’nin ele geçirdiği Bitcoin’ler satılacak iddiası

Öte yandan kripto analistleri enflasyon verisi sonrası dijital varlığın sessiz performansının değerlendirerek bunun olası nedenleri arasında ABD’nin ele geçirilen Bitcoin’in bir kısmını satmaya hazır olabileceği yönündeki spekülasyonların olabileceğine dikkat çekti.

Dijital varlık borsası Independent Reserve Ticaret Başkanı John Toro, “Nispeten agresif faiz artışlarının ardından ortaya çıkan dezenflasyonist ortam, kripto dahil riskli varlıklar için iyi olmalı. Ancak ABD tarafından ele geçirilen Bitcoin’in dolaşıma çıktığına dair söylentiler ki bu bazılarının bu varlıkların satılma riskine işaret etmesine neden oldu, piyasadaki güveni zedeledi” değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD’de enflasyon Çarşamba günü iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3’e gerileyerek küresel hisse senetleri, tahvil göstergesi, altın ve petrolde yüzde 1’i aşan artışlara destek olmuştu.

Dolar endeksi de Döviz 15 ayın en düşük seviyesini gördü.

Bitcoin ve diğer kripto paralar zemin kaybetti

Bitcoin ve 100 dijital varlığın göstergesi diğer varlık sınıflarında yaşanan belirgin ruh halinin aksine zemin kaybetti. Bazı tahminciler en büyük dijital varlığın 2022’de yaşadığın düşüş sonrası kısmi toparlanmaya başlamasının an meselesi olduğunu düşünüyor.

Kripto fon sağlayıcısı Grayscale Investments geçtikleri bir notta, “Orta vadede, dijital varlık piyasalarının geniş çapta destek bulması için daha düşük ABD enflasyonu ve Fed faiz artışları fiyatlamasında düşüş olmasının gerektiğini düşüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şirket yatırımcı iştahının daha riskli kripto varlıkları için artabileceğini belirterek 1,2 trilyon dolarlık pazara sahip kripto para pazarında Bitcoin dominasyonunun düşebileceğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu