BankacılıkBorsaYatırım

Borsa ile Geçinmek Mümkün Mü?

Günümüzde pek çok insan, borsa ile geçinmeyi kafasına koymuş bir şekilde hisse senedi araştırması yapmaktadır. Özellikle yeni başlamış ve yetersiz sermayesi olan pek çok kişi borsa ile geçinebileceklerini düşünmekte ve buna uygun hareket etmeye çalışmaktadırlar. Temel olarak borsadan geçinmek mümkündür, fakat bunun için sermaye, yeterli borsa tecrübesi ve eğitim son derece gereklidir. Yani 10 bin lira ya da 20 bin lira ile borsadan geçinmek, geçim sağlamak kesinlikle mümkün değil.

Borsadan Nasıl Geçinilir?

Borsadan geçim sağlayabilmek için öncelikle paranızı enflasyona karşı koruyabilecek kadar getiri elde edebiliyor olmanız gerek. Yani yüzde 15 enflasyon ortamında borsadan yüzde 15 kazanıyorsanız, bu borsadan geçinmenizi hem imkânsız kılar hem de paranızın değerini korumanızı bile engeller.

Paranızı Korumayı Öğrenin

 • Borsadan para kazanmadan önce ilk olarak paranızı korumayı öğrenmek gerekir.
 • Paranız bir saat sonra bile aynı değerde olmayacaktır, bu da sizin sürekli olarak paranızı büyütmeniz, yani para kazanmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Fakat para kazanmak her zaman bu kadar kolay değildir.
 • Paranızı enflasyona karşı koruduktan sonra ikinci aşama paranızın değerini artırmak olacaktır
 • Paranızın değeri uzun zaman kolay bir şekilde artmaz. Öncelikle enflasyonu sadece yıllık yüzde 1-2 geçmeyi öğrenin.

Enflasyona Dikkat Edin

Çoğu kişi, borsadan bir yılda kazandığı parayı tamamen karmış gibi görerek hareket eder ve bu çoğu zaman zarar etmenize neden olur. Diyelim ki enflasyon oranı yüzde 15 ve siz bu yıl yüzde 20 kazandınız. Sizin gerçek kazancınız sadece yüzde 5’tir, yüzde 15’lik kazancı paranızın değerini korumak adına bırakmak zorundasınız. Bırakmadığınız takdirde paranız değer kaybeder.

Reel Getiri Nedir?

Reel getiri adı üstünde gerçek kazançtır. İnsanlar yıllık bazda enflasyon kadar para kazandıklarında gerçekten para kazandıklarını zannederler. Fakat para durduk yerde zarar eder, bu nedenle sadece değerini koruması için bile devamlı büyümesi gerekmektedir. Bu da yalnızca reel getiri kazandığınızda mümkün olabilen bir eylemdir. Enflasyon oranının üzerinde kazandığınız her yüzdelik dilim reel getiriyi ifade eder. Enflasyon yüzde 20 iken, yüzde 25 kazandıysanız bu sizin yüzde 5 reel getiri kazandığınız anlamına gelir.

Borsadan Geçinecek Tutar Hesaplaması

Borsadan geçinmek için gerekli parayı hesaplamanız gerekir. Bunun için şuaınki standartlarınızı gözden geçirin. Diyelim ki yılda 60 bin lira maaş alıyorsunuz ve bunu borsadan kazanabilmek için haliyle, 60 bin lira her sene para kazandıracak oranı bulmanız gerekir. Borsada ortalama reel kazanç oranı yıllık yüzde 6’dır. Yani her 100 bin liraya karşılık kazanılabilecek ortalama kazanç 6.000 TL’dir. Bu, 100 bin liranızı enflasyona karşı koruyan parayı harcamadığınız takdirde bulabileceğiniz bir kazançtır.

 • Elinizdeki hisse senedinin her yıl enflasyon oranı kadar yükseldiğini varsayalım.
 • Örneğin 100 bin liraya aldığınız bir hisse bu yıl 116 bin liraya ulaştı, yani enflasyon kadar para getirdi, değerini korudu.
 • Bunun üzerine bir de yatırımcılarına temettü dağıtmaya karar verdi.
 • Alacağınız temettü, enflasyon üstü getiri yani reel getiri olacak. Bu yüzden kazancınızı rahatlıkla harcayabilirsiniz, herhangi bir sorun olmayacak.
 • Fakat enflasyon kadar gelen paradan yani 16 bin liradan bir harcama yapmaya kalkarsanız, bu durumda çok büyük zarar edersiniz
 • Zamanla paranız erimeye ve değer kaybetmeye başlar.

Ortalama Getiriye Göre Ne Kadar Paraya İhtiyacınız Var?

Borsada reel getiri ortalamasını yüzde 6 olarak belirlersek, 60 bin lira yıllık kazanç sağlamak için 1 milyon lira gerektiği anlamına gelir. Daha fazla kazanç sağlama planınız varsa, ulaşmayı hedeflediğiniz portföyü daha da büyütmeniz gerekiyor. Yani bir milyon yerine, 1,5 milyon veya 2 milyon lira hedef belirlerseniz, işinizden istifa edip borsa emeklisi olabilirsiniz. İçerikte bahsettiğim rakamların yalnızca bir ortalama olduğunu unutmayın, bu oranı geçenler olduğu gibi, yarısına dahi erişemeyen, hatta ana para kaybı yaşayan insanlar bile var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu