Borsa

Borsa Nedir ve Borsaya Nasıl Girilir?

Sahip olunan maddi varlıkların değerini arttırmak amacıyla başvurulan en modern yatırım araçlarının başında borsa yoluyla halka arz edilmiş olan hisse senetleri gelir. Bir şirkete ortak olmak amacıyla yapılan hisse senedi yatırımı, riskli olmasının yanında orta ve uzun vadeli olarak hareket edildiği takdirde en çok kazanç sağlayan yatırım yollarından birisidir.

Borsaya yeni giren yatırımcılar, mali açıdan sağlam ve kazancı yüksek olan şirketlerin hisse senetlerini satın alıp uzun süre elinde bulundurmalıdır. Bu şekilde bir yaklaşım yükselen hisse senedi fiyatından sağlanan kazanca ilaveten, karlılığı yüksek şirketlerin bilanço dönemleri sonrası hissedarlarına dağıttığı kar payı getirileri üzerinden de kazanç sağlamak demektir.

Borsaya Girilmeden Önce Temel Borsa Bilgisi Edinilmelidir

Borsada kazanmak için yatırım yapmaya karar veren birisinin ilk yapması gerekenlerden birisi, borsa ve sermaye piyasası hakkında kitaplar okumak, internetten araştırma yapmak ve yatırım uzmanlarının görüşlerine başvurmaktır. Çünkü borsaya tam olarak öğrenilmeden yapılan yatırım birçok zarar doğurmasının yanında, sermayenin dahi kaybolmasına sebep olabilir. Bu şekilde yeterli bilgiye sahip olmadan yapılan yatırımın sonucunda büyük kayıplar yaşama olasılığı yüksektir. borsaya nasıl girilir uzman tv, borsaya nasıl girilir ekşi, borsaya nasıl kayıt olunur, borsa nasıl oynanır, borsaya girilir mi 2018, borsaya giriş, borsaya en az kaç para yatırılır

Sermayenin Tamamı İle Borsada Yatırım Yapılmamalıdır

Yeni yatırımcılar, hisse senedi alırken sermayenin tamamıyla işlem yapmaktan kaçınmalıdır. Borsada stratejik bir yaklaşımla fazla riske girmeden hareket edilmelidir. Borsa konusunda uzman kişilere göre, mevcut sermayenin en fazla dörtte biri ile yatırım yapılmalıdır. Diğer yandan, farklı sektörlerdeki hisse senetleri içerisinden bir portföy oluşturarak yatırım yapmak riski azaltmak için en doğru yöntemdir.

Genelde karlılığı ve temettü verimliliği yüksek olan bankacılık, sanayi ve hizmet sektörü gibi birçok farklı sektörden oluşturabilecek olan bir portföy, kazançlı çıkma olasılığını daha fazla arttırır. Ayrıca günlük alım satım ve diğer kısa vadeli hisse senedi işlemleri aşırı riskli olduğundan dolayı, orta ve uzun vadeye dayalı bir borsa yatırımı her zaman daha avantajlı ve riski en az olan yöntemdir.

Borsada Yatırım Yapılmadan Önce Mutlaka Bir Uzmanın Görüşüne Başvurulmalıdır

Borsa konusunda uzman kişiler, birtakım yatırım bilgilerini edindikten sonra bizzat bu bilgileri tecrübe ederek pratiğe dökmüş kişilerdir. Borsa yatırımı öncesi, borsa uzmanlarından yatırım konusunda detaylı bilgiler öğrenilmelidir. Yatırım konusunda uzmanlardan teknik ve temel analiz değerlendirmesi yapmaları istenilmelidir. Bu görüşlere dayalı olarak yapılacak uzun vadeli stratejik yatırımlar borsada önemli oranlarda kazanç elde etme imkanı doğuracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu