BankacılıkYatırım

Borsada Günlük Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak, 18’den 88’e herkesin istediği fakat çok az bir kısmın ulaşabileceği bir hedeftir. Son zamanlarda yapılan istatistiklere göre, borsaya giriş yapan hesapların yüzde 33’ü ilk bir yıl içerisinde kardayken, yüzde 66’sı zararda; beş yıldır işlem yapan hesapların ise kâr zarar oranı yüzde 82’dir. Yani borsada beş yıldır yatırım yapıp kar etme ihtimali yüzde 82’dir. Buna dayanarak diyebiliriz ki, borsada uzun vadeli yatırım esas kazanç kaynağıdır. Fakat bu, günlük yatırım yapanların para kazanamayacağı anlamına gelmez.

Teknik Analiz Öğrenin

Günlük alım satım yapma kararına vardıysanız, biliniz ki çok büyük risk almanız gerekmektedir. Buna dayanarak, hissenin yani şirketin borçları, aktif mal varlıkları ve karı sizi çok da ilgilendirmez. Bunlar temel bir ölçüt olup genelde 1 aydan uzun süreli yatırımlarda referans olarak alınmaktadır. Teknik analiz öğrenmek ise, kısa vadeli yatırımların asla vazgeçilmeyecek bir referans kaynağı olacaktır.

Kar Hedefi Belirleyin

Borsaya yeni giren pek çok kişide bu sorun gözükmekte. Kar hedefi belirlemeyen yatırımcı, hisse biraz primlenince hemen satmaktadır. Fakat hisse senedi, sizin analizlerinize göre yüzde 50 primlenecekse, yüzde 10 primliyken satmak büyük bir ahmaklık olur. Bu yüzden analizlerinize göre hisse senedi ne kadar primlenecek bunu çok iyi bir şekilde analiz etmeli ve buna göre bir kar hedefi koymalısınız.

 • Kısa vadeli, yani günlük olarak al sat yapıyorsanız, muhtemelen kazanç hedefleriniz yüzde 1-5 arası olacak.
 • Hisse senedi hedeflediğiniz fiyata gelene kadar asla satmayın.
 • Yatırım yaparken aniden alınan bir haber, hedefinizi değiştirebilir.
 • Örneğin şirketin kar ve zarar açıklayacağı günlerde yatırım yapmak büyük bir risk almak demektir.
 • Eğer beklenenin altında bir kar açıklanırsa, bu durumda hedefinizi de düşürmek zorundasınız.

Stop Loss Kullanın

Stop loss, temel olarak bir varlık alımında maksimum zarar riskini kontrol edebilmek demektir. Örneğin 5,00 TL’ye aldığınız bir hisse senedini en fazla 4,90’a kadar tutacak şekilde beklerseniz, senet 4,90’a düştüğünde stop loss devreye girer ve hisse senedi otomatik olarak satılır. Bu sayede ne kadar zararı kaldırabileceğinizi kendiniz seçersiniz ve bir senetten büyük zararlar almazsınız.

 • Stop loss limiti, kar hedefinizden aşağıda olmalıdır.
 • Örneğin kar hedefiniz yüzde 2 ise, stop loss limiti yüzde 1 olmalıdır.
 • Şunu da kesinlikle unutmayın, her hisse teknik analize göre ilerlemez
 • Alınacak kötü veya iyi bir haber, bütün formasyonları ve tekniği yerle bir edebilir.

Düşük Komisyon Alan Bir Aracı Kurum Bulun

Geçenlerde bir konferans vermiştim, aracı kurumlara çok fazla komisyon ödüyorsunuz diye. Durum gerçekten de böyle. Yılda 100 kez işlem yapan biri, ortalama on binde 5 komisyon ödüyorsa bir yılda toplam portföyünün yüzde 10’unu komisyonlara veriyor demektir. Bu da yıllık yüzde 50 artıda olmasını beklediğiniz bir portföyün, yüzde 40 artıda olmasına neden olur, yani daha az kar edersiniz.

Aracı Kurum Tüm Karınızı Elinizden Alabilir

Alış ve satış için binde 1 komisyon ödeyen birini düşünün. Bu şekilde yılda 100 kez işlem yaparsa tamı tamına yüzde 20 komisyon ödeyecek demektir. Portföyünüz 100 işlem yaptıktan sonra hala aynıysa, aslında yüzde 20 kar etmişsiniz fakat bunu aracı kurumlara vermişsiniz demektir. Bu nedenle buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • Aracı kurum ile anlaşabildiğiniz en düşük komisyonda anlaşın ne kadar düşük komisyon o kadar yüksek kar.
 • Aracı kurum komisyonları %0,1 gibi çok küçük oranlarda komisyon alıyor gibi gözükürler.
 • Fakat yıla vurduğunuzda tüm karınızı elinizden alıp kaçırabilir.
 • Her işlem karla sonuçlanmaz, bunu asla unutmayın.
 • On binde 1-2-3 komisyon, ideal komisyondur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu