Borsa

Borsada Hisse Senedi Alıp Satarak Para Kazanmak

Borsada Hisse Senedi Alıp Satarak Para Kazanmak

Borsada Hisse Senedi Alıp Satarak Para Kazanmak. Borsadan para kazanmak, finans dünyasıyla yakından ilgilenen kişilerin en büyük emelidir. Özellikle, belli miktar sermaye sahibi pek çok insan, borsada hisse senedi alıp satmak ve bundan gelir elde etmek ister. Borsadan para kazanmak kolay değildir, çünkü borsaya giren herkes, para kazanma emeliyle girer ve para burada el değiştirir. Yani sizin para kazanmanız için birilerinin para kaybetmesi gerekir. Peki, borsada ne kadar para kazanabiliriz, borsa ne kadar para kazandırıyor?

Borsada Para Kazanma Yöntemleri

 • Kısa Vadeli Yatırım Yapmak
 • Uzun Vadeli Yatırım Yapmak
 • Günlük Al-Sat Yapmak

Kısa Vadeli Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Borsada kısa vadeli yatırım genelde 1 gün ile 6 ay arasındaki süreyi kapsamaktadır. Çoğunlukla fiyat analizine göre alım yapılır. Yani daha çok teknik analiz yapılmaktadır. Kısa vadeli yatırımdan para kazanabilmek için değeri düşük hisse senedi bulmak gerekmektedir. Özellikle F/K oranı düşük olan, elde ettiği karı yüksek fakat piyasa değeri düşük olarak değerlenen hisse senetleri kısa vadede yükselme potansiyeli taşır. Bu nedenle kısa vadeli yatırımından çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırım Yapmak

Borsada en çok para kazandıran yatırım çeşididir. Borsada aynı hisse senedinde veya hisse senetlerinde 6 ay boyunca kalan hesapların %50’si zarar etmişken, 5 yıl kalan hesapların yalnızca yüzde 10’u zarar etmektedir. Buradan da anlayacağımız kadarıyla, seçtiğimiz hisse senedi kötü bir senet bile olsa uzun vadede kazanma şansımız her zaman daha yüksek.

Günlük Al-Sat Yapmak

Borsada para kazanabileceğiniz yöntemlerden biri de günlük al-sat yapmaktır. Borsada sıkça tercih edilmektedir. Günlük al-sat yapmak, özellikle kısa vadede yüksek kazanç potansiyeli sunuyor fakat bunu becerebilmek için yeteri kadar finans piyasalarına hâkim olmak gerekiyor. Eğer iyi bir hakimiyetiniz yoksa, ciddi kazançlar elde etmeniz pek kolay gözükmüyor. Günlük al-sat yapmak, bir ya da birden fazla hisse senedini birkaç dakika ya da birkaç saat içerisinde alıp satma eylemini içerir. Günde en az %0,2 kar amaçlanmaktadır. Seçilen hisse senedi düştüğünde stop loss verilerek zarar durdurulur, yükseldiğinde ise yine belli satış seviyelerinden satış yapılarak kar alınır.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya girmek için bir aracı kurum bulmanız gerekiyor. Türkiye’de gerek bankalar gerek özel aracı kurumlar bu işe aracılık etmektedir. Borsaya girmek için bu kurumlardan herhangi birisi ile çalışıyorsunuz. Kurumun mobil uygulamasından veya internet sitesinden rahatlıkla hisse senedi alıp satabilir ve para kazanabilirsiniz. Tüm bunların yanında yine kurumun telefon bankacılığını veya doğrudan şubelerini de kullanabilir ve hisse senedi alım satımı yapabilirsiniz.

Borsa’da Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsadan kazanabileceğiniz para tamamen size bağlı bir şeydir. Eğer iyi bir borsacıysanız ve bu alanda iyi bir eğitim aldığınızı düşünüyorsanız yılda %50 kazanabilirsiniz, fakat bir eğitiminiz yoksa borsada yüksek kazançları ummak biraz hayal olacaktır. Tüm bunlara rağmen, borsada yılda %20-30 çok rahat kazanabilirsiniz. Sadece şirket haberlerini düzenli olarak takip etmek ve gelecekte kar edecek, karını artıracak şirketleri önceden bilmek yeterli olmaktadır.

Borsa’da Hangi Şirketlerin Hisse Senetleri Var?

Borsa’da pek çok şirketin hisse senedi var. En çok işlem gören borsamızın ismi BIST yani Borsa İstanbul’dur. Yine bu borsada en çok işlem gören endeksin adı ise BIST 100’dür. Yani Türkiye’nin en büyük 100 şirketi. Yine BIST 30 endeksinde de Türkiye’nin en büyük 30 şirketi yer almaktadır. Aşağıda borsada işlem gören ve en çok bilinen şirketlerin birtakım hisselerini paylaştık.

 • Tüpraş
 • Türk Hava Yolları
 • Sabancı Holding
 • Koç Holding
 • Gübre Fabrikaları
 • Turkcell
 • Akbank
 • Garanti Bankası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu