BorsaHaberler

Borsada Para Kazanmak İçin Alım Satım Teknikleri

Borsada para kazanmak genelde zordur ve iyi kazançlar elde edebilmek için gerçekten çok çalışmak gerekmektedir. Sadece borsanın mantığını anlamak bu konuda kesinlikle yeterli olmaz. İyi bir kurumdan eğitim almalı ve üstüne pratik yapmalısınız. Buna ek olarak verebileceğimiz en iyi tavsiye asla büyük paralarla borsaya girmemeniz yönünde olacak. Borsaya para yatırmadan önce riskleri iyice analiz edebilmek ve borsa mantığını anlayabilmek için tüm bunlar kesin olarak gereklidir.

Hangi Alım Satım Teknikleri Kullanmalıyım?

Borsaya yeni başladıysan, büyük ihtimalle hangi alım satım tekniklerini kullanacağını bilmiyorsundur. Borsada çok kısa vadeli, kısa vadeli, orta vadeli, uzun vadeli ve çok uzun vadeli olmak üzere 5 yatırım tekniği bulunmaktadır. Bunların hepsi aşağıdaki gibi açıklamıştır.

Çok kısa vadeli teknik

Genelde dakikalık veya saatlik al sat için kullanılmaktadır. Aldığınız bir hisseyi birkaç dakika veya saat içinde satıp kar alarak çıkıyorsanız, buna çok kısa vadeli teknik denir.

Kısa vadeli teknik

Kısa vadeli teknik, bir günden bir aya kadar olan yatırım stratejisin ifade eder, günlük, haftalık veya aylık olarak hisse alıp satanlar, kısa vadeli yatırımcılardır.

Orta vadeli teknik

Bir aydan bir yıla kadar vadeli olan yatırım tekniğidir. Genelde iyi kazançlar sağlar. Alınan hisse kesinlikle bir aydan önce satılmaz, bir yıldan uzun süre de tutulmaz.

Uzun vadeli teknik

Bir yıl ile 5 yıl arası yatırım tekniğidir. Alınan bir hisse sadece birkaç yıl sonra satmak için alınır. Genelde %90 başarılı bir tekniktir. Borsada en az başarılı olan yatırımcıların bile kazandığı teknik olarak bilinir.

Çok uzun vadeli teknik

Alınan hisseler genelde temettü emeklisi olmak için veya emeklilik için biriktirilir, resmi olarak 5 ile 50 yıl arasındaki vadeyi ifade etse de çoğu yatırımcı 10 yıldan uzun süre elinde tutmak için bir hisse senedini alır.

Borsada Al- Sat İçin Uygun Piyasalar

Borsada çeşitli piyasalar vardır, bu piyasaları tek bir hisse başlatır ve bütün borsaya yayar. Genelde hangi piyasada olunduğu doğru tahmin edildiği takdirde yüzde 80 başarı sağlanıp kar elde edilir.

Boğa Piyasası

Tüm hisselerin satın alındığı ve satanın pek olmadığı piyasadır. Bu pazar tipinde genelde hangi hisseyi alırsanız alın yükselir ve genelde kar elde edilir.

Ayı Piyasası

Satıcıların çok olduğu buna kıyasla, hisse alanların olmadığı piyasadır. Bu piyasa tipinde hisseler sürekli olarak düşmeye başlar ve genelde satıcı kesim zarar eder. Alıcı kesim ise, ucuzlayan senetleri tek tek toplayarak kar eder. Bu piyasada şirket ne kadar iyi olursa olsun hisse senedi düşer ve zarar edersiniz. Fakat bunun piyasa şartları nedeniyle olduğunu bilirseniz, elinizdeki hisseyi satmanıza gerek kalmaz.

Daha Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapalım?

Amacınız borsadan daha fazla para kazanmak ise, bu durumda sabırlı olmayı kesinlikle bilmek gerekiyor. Borsada bir deyim vardır, sabırlıdan sabırsıza para aktarılır. Bu söz çok doğrudur, biliyorsunuz borsada birilerinin kazanması için birilerinin kaybetmesi gerekir, eğer sabırlı olmaz ve en ufak karda hisseyi satıp kar alırsanız, uzun vadede kaybeden hep siz olacaksınız.

  • Hissenin değerini önceden belirle.
  • Bir hisse 15 lira etmesine rağmen 5 liradan satılabilir. Eğer hisseyi beş liraya alır ve gidip 6 lira oldu diye satarsanız zarar edersiniz.
  • Yine aynı şekilde 15 lira eden hissenin 5 liraya satılmasının birçok nedeni de olabilir. Örneğin şirketin çok fazla borçları vardır ve bu değerlemeyi engelliyor olabilir.
  • F/K’ya mutlaka dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu