BankacılıkYatırım

Borsada Yüksek Kazanç Sağlamak İçin Ne Yapılmalı?

Borsa, çok fazla kişinin para kazandığı ve yatırım yaptığı önemli bir pazaryeridir. Buradan para kazanmak ve gelir elde etmek zannettiğiniz kadar zor değildir. Fakat yüksek kazanç sağlamak da zannedildiği kadar kolay değildir, borsada yüksek kazanç sağlamak istiyorsanız, öncelikle borsanın dinamiklerini ve borsanın nasıl çalıştığını anlamak gerekir.

Borsa Nedir? Kurulma Amacı Nedir?

Borsa gerek fiziki gerek dijital varlıkların belli bir pazaryerinde alıcı ve satıcılarıyla buluştuğu ortamdır. Emtia, hisse senedi, kripto para borsası gibi çeşitli borsalar bulunmaktadır. Bu borsalara yatırım yapabilmek için elbette bir borsa hesabı gerekir. Borsa hesabı açabilmek için, bir banka veya aracı kurum ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İletişime geçtikten sonra rahatlıkla borsada hisse senedi alım satımı yapabilirsiniz.

Borsada Kazanç Mekanizması

Borsada birilerinin para kazanması için birilerinin zarar etmesi gerekmektedir, sistem böyle çalışır. Temel olarak borsada hem alıcı hem de satıcı vardır. Alıcılar kar etmek için bir hisse alırken, satıcılar da kar etmek için satarlar. Dolayısıyla ister alıcı olun ister satıcı farketmez, herkes burada kar etmek için vardır. Bir hisseyi aldığınızda size o hisseyi satacak biri olması gerekmektedir, doğal olarak kimse zararına hisse satmayacağı için ya siz ya da hisseyi satan kişi zarar edecektir.

Fiyatlama Mekanizması

Borsada fiyatlama mekanizması şu şekilde çalışır, öncelikle bir hisseyi almak isteyen alıcı o hisseyi satacak birini bulması gerekir. Borsa sisteminden alış emri girer, emir girdiği fiyattan satıcı yoksa, fiyatı yükselterek almak zorundadır. Fiyat yükseldiği vakit, alıcı almak istediği hisseye emri girmiş, satıcı kişi de fiyatı kabul etmiş ve işlem gerçekleşmiştir. Alıcı kişinin fazladan ödediği miktar, satıcının hesabına kar olarak yazılır ve aynı şekilde bu kar, şirketin halka açık piyasa değerine eklenir, bu da hisse fiyatını yükseltir.

Örnek: Diyelim ki ahmet tanesi 10 liradan 1 milyon TL değerinde hisse almak istedi, fakat hisseyi satan kişi olmadığı için alamadı. Fiyat yükseltip, 11 liradan emir girdi ve 1,1 milyon TL ödeyerek 100 bin lot hisse aldı. Bu alış işlemi sonucunda hisseyi satan kişi 100 bin lira kar etti ve bu kar şirketin halka açık piyasa değerine eklendi. Şirketin halka açık piyasa değerini 10 milyon TL olarak düşünürsek şirketin piyasa değeri 10,1 milyon TL’ye ulaşmış olur ve bunun sonucunda her bir lot artık 10,10 TL fiyattan satılmaya başlar şirketin hisse değeri yükselir.

Borsada Yüksek Kazanç Nasıl Sağlanır?

Amacınız borsada yüksek gelir elde etmekse, yapmanız gereken şeylerden ilki, sabırlı olmayı öğrenmektir. Borsada günlük hisse alım satımı yapanlar ne yazık ki uzun vadede asla kar edemezler. Çünkü, fiyata göre yatırım yapılmaz, şirket değerine göre yatırım yapılır. Bir hissenin yükselmeye başlaması veya çok düşmüş olması her zaman için alım fırsatı değildir. Örneğin, bazı acemi yatırımcılar, çok düşmüş hisseleri toplarlar. Ucuz sandıkları hisselerin düşüş nedenini araştırmadan sadece fiyata göre yatırım yapan biri elbette zarar edecektir, fakat şirket hakkında bilgi toplamış ve yatırımını bu şekilde yapmış birinin zarar etmesi kesinlikle beklenmez. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de budur. Yani fiyata göre değil, şirkete göre hareket etmek.

Asla Acele Karar Verme

  • Acele verdiğiniz kararlar genelde yanıltıcıdır.
  • Şirketten gelen kötü bir haber asla o hissenin hemen düşeceği anlamına gelmez.

Şirket Okumayı Öğren

  • Buradan kastımız, şirket raporlarını okumayı bilmek değil, geleceği tahmin edebilmektir.
  • Örneğin, şirketin reklam harcamalarına ayırdığı parayı kısması bu sene daha fazla kar etmesini sağlayabilir, fakat uzun vadede rakiplerine yenileceği kesindir.

Dünya Haberleri Şirketleri Etkiler

  • Amerika’nın Suudi Arabistan’a uygulayacağı ufak bir boykot bütün petrol hisselerinin düşmesine neden olur. Bu okuması ve tahmin etmesi kolay bir tablodur.
  • Fakat, Amerika’nın tahvil faizlerini artırması elektronik şirketlerin hisselerini düşürebileceğini tahmin etmek zordur, zira tahvil faizi artarsa, altın düşer, altın düşerse altın kullanan tüm sektörler geri çekilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu