Maaş

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak

Çevirmenlik yaparak para kazanmak mümkün mü? Dil, hayatımıza katabileceğimiz muazzam becerilerden biridir. Sadece bir yabancı dil bilmek bile, evinizi geçindirmenizi rahatlıkla sağlayabilir. Bu nedenle dil bilmek ve bunu paraya dönüştürebilmek çok önemli. Çevirmenlik yaparak para kazanmak da bu muazzam fikirlerden biridir. Peki çevirmenlik para kazandırıyor mu? Çevirmenlik yaparak ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu iş nasıl yapılır?

Dil Tespit Sınavlarına Girin

Dil seviyenizi bilmek ve buna göre hareket etmek çok önemli. Zira dil seviyenizi kanıtlayamazsanız, pek çok çevirmenlik işi size ulaşmaz. Bu nedenle CV’nizde dil bilginizi kanıtlayan ifadelere yer vermeniz çok önemlidir. Peki hangi dil tespit sınavlarına gireceksiniz?

IELTS

Dil tespit sınavları arasında önemli olarak addedilen bir sınavdır. Bu sınavdan aldığınız puan ile ne kadar dil bildiğinizi rahatlıkla ispatlayabilirsiniz.

TOEFL

Yine aynı şekilde dil seviyenizi ispatlayan onlarca sınavdan biridir. Özellikle yurtdışı işlerde çok dikkate alınmaktadır.

Çevirmenlik İşi Bulabileceğiniz Alanları Araştırın

Dil seviyenizi ispatladığınıza göre sırada çevirmenlik işi bulabileceğiniz alanlara geliyor. Çevirmenlik işini pek çok mecrada rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle, filmlerde, dizilerde, oyunlarda çok fazla çevirmen ihtiyacı bulunmaktadır.

Dizileri Çevirin

 • Film ve dizi sitelerine göz atın. Bu sitelerin pek çok bölümü çeviri yapmak isteyen kişileri aramaktadır.
 • Mutlaka birileri bir numara bırakmıştır, bu numara ile irtibat kurun ve hemen çeviri işlerine başlayın.
 • Mutlaka çevrilecek bir dizi serisi veya film vardır ve bunda sizin önemli emeğiniz geçer.

Ödevleri Çevirin

 • Özellikle Üniversitede akademik denklik sağlamak adına bazı ödevleri İngilizce istenebiliyor.
 • İngilizce seviyesi yetersiz olan kişiler bu ödevleri çevirmenler tutarak yaptırmakta ve onlara hak ettikleri bir ücret ödemektedir.

Ne Kadar Kazanırım?

Çevirmenlik işinde sağlayabileceğiniz kazanç, yapabildiklerinizle doğru orantılıdır. Seviyeniz yüksek ise, bu durumda dizi ve filmleri daha hızlı çevirir ve çok daha kısa sürede bitirerek saat ücretinizi yükseltebilirsiniz. Çevirmenlik yaparak para kazanmak karlı bir iştir ve getirisi yüksektir.

Dizileri Çevirerek Para Kazanın

Dizi çevirilerinde ücretler, yaptığınız çeviriye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin 5 sezonluk 50 bölümlü bir diziyi çevirmek için ayrı, 15 sezonluk 300 bölümlü bir diziyi çevirirken ayrı para kazanırsınız. Fakat genelde bölüm başı kazanç yüksektir.

 • Genelde tek bölüm çeviri anlaşmaları 100 TL civarında tutmaktadır. Toplam 2 saatte çeviri işi tamamlanır.
 • Fakat 200 bölüm çevirisi için anlaştığınızda 14-17 bin lira arası bir fiyat vermek zorundasınız.
 • 200 bölüm çevirisi bizzat bu işi yapan birinin aktardığına göre 2 ay sürüyor. Tabi bu süreçte günde 8-10 saat arası çalıştıklarını da ekleyelim.

Film Çevirerek Para Kazanın

Film çevirisi ile kazanacağınız miktar da değişkenlik göstermektedir. Filmler genelde 1,5 saat halinde yayınlanır ve buna göre ücret ödenir. Genelde film siteler, tek bölüm için veya birden fazla bölüm için çeviri talep eder. Çeviri işlerinin büyük bir kısmı toplu halde 10-20 adet filmin çevrilmesi için verilir.

 • Bir film sitesiyle 10 adet film için anlaştığınızda 1500 TL ile 2000 TL arası bir fiyat alırsınız.
 • Genelde film çevirileri en yaygın verilen çeviri işlerinden biridir ve kazancı da oldukça yüksektir.

Ödev Çevirerek Para Kazanın

Bu işin piyasası genelde çok yüksektir. Ödevler tek seferlik iş olarak verildiği için ücretler de buna paralel olarak artmaktadır. Ödevlerin büyüklüğü, uzunluğu ve çevirme süresi gibi pek çok etmen verilecek fiyatı etkilemektedir.

 • Genelde 1 saatlik bir çeviri için ortalama 150 TL para talep edilmektedir.
 • Bir gün boyunca uğraşılacak ödev çeviri işleri için çevirmenler 500 lira almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu