HaberlerNedir

Yeni Mezun CV Örnekleri 2020 [Yazma İpuçları]

Güçlü bir üniversite mezunu özgeçmişi, iş görüşmesi yapma şansınızı artırır ve bu kritik ilk planı güvence altına alır. Aşağıda, yeni mezun cv örnekleri ve yazma ipuçları bulacaksınız. Yeni mezun olarak mükemmel iş başvurusunu bir araya getirmek kolay değildir. 2020’de zorlu bir iş piyasası ve üniversiteden yeni mezun olursanız, muhtemelen çok fazla iş deneyiminiz olmayacaktır. Rekabetçi bir CV oluşturmanıza yardımcı olmak için, yeni üniversite mezunları için çeşitli özgeçmiş ve kapak mektubu yazma kılavuzları, örnekler ve şablonlar sunuyoruz. Ne kadar iş deneyiminiz olursa olsun, burada işe giriş yapma şansınızı artırmanıza yardımcı olacak bir şeyler var

Yakın zamanda üniversite mezunu bir özgeçmiş hazırlamak üzereyseniz, İster teknolojiye dalın, ister sağlık hizmetlerine girişin ya da finans sektöründe baş gösterin, mezuniyet sonrası yaşamın fırsatlarını ve zorluklarını kucaklamaya artık hazırsınız. Üniversite mezunu özgeçmişin çok güzel olmalı.

Üniversite Mezunu Özgeçmişi için En İyi Format Nedir?

Muhtemel işverenler özgeçmişleri çok hızlı gözden geçirirler. Özgeçmiş başına 7 saniyelik bir bakış. İlk taramayı geçemeyenler, iş avına başka bir yerde devam etmelidir. Kronolojik biçimi kullanmanız gereklidir.

Yeni üniversite mezunları için bir özgeçmişi nasıl biçimlendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Zorlayıcı bir özgeçmiş hedefi veya özgeçmiş özeti ile başlayın.
Bilginizi eğitim özgeçmiş bölümünde belgeleyin.
Eğitiminiz sırasında kazanmış olabileceğiniz herhangi bir deneyimi dile getirin.
İş ilanına uyan becerilerinizi ve yeteneklerinizi listeleyin.
Ekstra özgeçmiş bölümleri ekleyerek diğer başvuru sahiplerinden sıyrılın.

Yeni bir üniversite mezunu özgeçmişinde – CV’sinde ne olmalı?

 • güçlü yönlerinizi iletin
 • deneyimsizliğinizi küçümseyin
 • İstediğiniz pozisyon için geçerli olan belirli becerilerinizi gösterin.

Yeni üniversite mezunu özgeçmişinize eklemeniz gereken temel ayrıntılar şunlardır:

Doğru İletişim Bilgileri

İletişim bilgileriniz ve adınız, işe alım yöneticilerinin özgeçmişinize baktıklarında gördükleri ilk şey olmalıdır. Bilgilerinizin öne çıkmasına yardımcı olmak için, bunu sayfanın üst kısmındaki özgeçmiş başlığınıza koyun ve unutulmaz kılmak için büyük bir yazı tipiyle adınızı ve soyadınızı yazın.

Özgeçmişiniz kesinlikle şunları içermelidir:

 • Ad ve soyad
 • Mevcut iş unvanı
 • E-posta
 • Telefon numarası

İkna edici özgeçmiş girişi

Bir özgeçmişe nasıl başlanacağını bilmek kritik bir iş arama becerisidir. Özgeçmişinizin amacı işe alım müdürünün dikkatini çekmek ve onları sizi bir görüşmeye davet etmeye ikna etmektir. Girişiniz, en etkileyici başarılarınızı ve becerilerinizi hızla vurgulayarak bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

CV özeti yeni mezunlar için idealdir. Bunun nedeni, özetin temel niteliklerinizi vurgulamanıza ve resmi iş deneyimine büyük ölçüde güvenmeden becerilerinizi devam ettirmenize izin vermesidir.

Ayrıntılı Eğitim Geçmişi

Kapsamlı bir eğitim bölümüne sahip olmak, yeni üniversite mezunlarının özgeçmişleri için çok önemlidir. Eğitim bölümünüze şunları eklemeniz gerekir:

 • Üniversitenizin veya yüksekokulunuzun adı
 • Okulun yeri (şehir, bölge)
 • Mezuniyet tarihi (ay ve yıl)
 • Derece (ler)
 • Ödüller veya onurlar
 • Mesleki deneyiminiz çok azsa veya hiç yoksa (yeni mezunların çoğu gibi), eğitiminiz hakkında olabildiğince fazla ayrıntı ekleyin. Bununla birlikte, halihazırda çok fazla profesyonel deneyiminiz varsa, eğitim bölümünüzü kısa tutmak ve akademik ödüller ile not ortalamanızı atlamak en iyisidir.

İlgili deneyim bölümü

Deneyim bölümünüz özgeçmişinizin özüdür. Bir üniversite mezunu olarak, doldurmak istediğiniz pozisyonla ilgili geçmiş işlerinizi detaylandırdığınız yer burasıdır. Ek olarak, deneyim bölümünüz, özgeçmişinizdeki önemli başarıları vurgulamanız gereken yerdir. Kısa bir iş geçmişiniz varsa, bu bölümün adını daha genel hale getirmek için “İş Deneyimi” yerine “İlgili Deneyim” olarak değiştirebilirsiniz.

Yeni Mezun CV örneklerinde mutlaka eklemeniz gereken etkileyici kelimeler hangileridir?

 • Zaman yönetimi
 • İşbirliği
 • Araştırma
 • Takım liderliği

Yeni bir mezun olarak, üniversite eğitiminiz iş piyasasına giren en büyük varlığınızdır. İşverenler, bir derece kazanmanın çeşitli pazarlanabilir beceriler gerektirdiğini anlar. Ancak, bu becerilerin ne olduğunu ve neden değerli olduklarını göstermek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmak için ayrıntılı bir eğitim bölümü ekleyin. Özgeçmişinizde onurlarınız veya ödüllerinizde ve ana dal ve yan dallarınızda not ortalamanızı belirtin. Ek olarak, özgeçmişinizdeki ders dışı konuları veya ilgili ders çalışmalarını deneyim bölümünüzdeki girişler olarak vurgulamalısınız. Resmi iş deneyiminiz yoksa bu deneyimler özgeçmişinizdeki boşlukları doldurmanıza yardımcı olur ve akademik kariyeriniz boyunca edindiğiniz değerli mesleki becerileri gösterir.

Becerilerinizi Vurgulayın

İletişim, ekip yönetimi veya kişiler arası beceriler gibi beceriler her zaman işverenlerden yüksek talep görmektedir. Pek çok giriş seviyesi pozisyonu için, işe alım yöneticileri onları zor becerilerden daha değerli olarak görüyor çünkü bazı becerilerin öğretilmesi çok zor. Özgeçmişinizi güçlendirmek için, özgeçmiş becerileri bölümünde üç veya dört temel beceriyi listeleyin. Ek olarak, bir öğrenci olarak başarıya ulaşmanıza nasıl yardımcı olduklarının örneklerini açıklayarak bunları deneyim bölümünde sergileyin. Örneğin, üstün liderlik becerileriniz varsa, önemli bir sınıf projesinde nasıl liderlik yaptığınız hakkında bir örnek ekleyin.

Yeni Mezun CV Örnekleri (2 Adet)

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu