Borsa

Dolar Endeksi Sert Düştü!

Dolar Endeksi Sert Düştü!

Son 15 ayın en düşük seviyesine gelen dolar endeksi, Nisan 2022’den bu yana en zayıf günlerini yaşıyor. Amerikan dolarının büyük ülke para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi DXY, haftanın son gününde 97,75 puana kadar düştü. Dolar TL paritesi ise sakinliğini koruyor.

Salı günü açıklanan ABD enflasyon verileri, beklenenden çok daha olumlu geldi. Üretici fiyatları ise Haziran ayında küçük miktarda yükselerek iyimser beklentileri korudu.

Düşen enflasyon, piyasada Federal Rezerv’in (FED) faiz artışı döngüsünün sonuna geldiği beklentisine yol açıyor. Yatırımcılar bu nedenle dolardan uzaklaşırken daha riskli varlıklar olan altın, hisse senedi ve Bitcoin’e ilgi gösteriyor.

CFTC ise başka bir veri ile dolar üzerindeki baskıyı doğruluyor. Emtia Vadeli İşlem Komisyonu, yatırımcıların açığa sattığı dolar miktarının 2 kat arttığını tespit etti.

Ancak CME FedWatch, genel algıdan bir durumu ortaya koydu. İnternet sitesine göre 25-26 Temmuz tarihlerindeki FED toplantısında faiz oranı 25bp artacak. Gece saatlerinde konuşan FED yetkilisi Christopher Waller, faizlerin artacağı mesajını verdi.

Önde gelen ekonomistlerin bir kısmı, beklenenden daha fazla düşen enflasyonun olumlu etkilerine vurgu yaptı. Uzmanlara göre olumlu veriler Amerikan ekonomisinde resesyon sürecinin kısalacağını gösteriyor.

Sayfa içeriği

Dolar TL Durgun Seyrediyor

Dolar endeksi DXY düşmeye devam etse de Türk Lirası’nda durum daha farklı. Seçimlerin ardından 26 TL’ye yükselen Dolar TL paritesi son günlerde sakin seyrediyor.

Saat 11.49 itibariyle 1 Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında 26,19 seviyesinde işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu