Bankacılık

Döviz Hesabı Vadeli mi Vadesiz mi? Hangisi Daha Uygun?

Döviz Hesabı Vadeli mi Vadesiz mi? Hangisi Daha Uygun? vadesiz döviz hesabı nedir, döviz hesabı açmak mantıklı mı, vadeli döviz hesabı nedir, döviz hesabı açmak ziraat, vadesiz döviz hesabı ekşi, vadeli hesap nedir, vadeli döviz hesabı faiz oranları, vadesiz döviz hesabı işletim ücreti

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

İnsanlar paralarını bazen değerlendirmek için bazen de hırsızlık vb. olayların çokça yaşanmasına bağlı olarak parasını korumak ve muhafaza etmek için döviz hesabı açmaktadır. Döviz hesabı açmanın iki yolu bulunmaktadır. İnsanlar dövizlerini vadeli ya da vadesiz olmak üzere hesap açarak farklı şekillerde değerlendirebilirler.

Dövizden Faiz Getirisi

İnsanlar paralarını ya da dövizlerini vadeli olarak banka hesaplarına açıp bu hesaplarına döviz yatırma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Piyasa hakkında çok bilgi sahibi olmayan bireylerin vadeli olarak döviz hesaplarını kullanmaları daha akıllı bir yöntem olarak düşünülmektedir. Bu şekilde dövizini yatıran kişiler belirli bir süre dahilinde bankadan para çekmeyeceklerini belirterek bankaya dövizlerini yatırırlar.

Banka parasını aldığı kişinin parasını işleterek para yatıran kişiye belirli oranda faiz vermektedir. Böylece dövizini bankaya yatıran kişinin parasında döviz yatırılan bankanın faiz oranı ne kadar ise o oranda kişinin hesabına ek olarak para yatırılacaktır. Kişi bu sayede parasını rahat bir şekilde değerlendirme imkanı bulmaktadır. Ancak kişi parasını vadeli olarak yatırdığında (örneğin 32 gün olarak) bu zaman dilimi dolmadan kişi dövizini çekememektedir. Kişi dövizini çekse bile banka tarafından verilen faiz oranı para yatıran kişiye verilmemektedir. Eğer kişi vade gününde gelip dövizini çekmek isterse hem dövizini hem de banka tarafından verilen faiz oranını alma hakkını elde eder.

Geleceğe Yatırım ​​​​​​​

Vadesiz Döviz hesabını daha çok piyasadan daha iyi anlayan ve piyasaların durumunu iyi okuyabilen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu hesabı kullanan bireyler normal banka işlemi yapıyormuş gibi dövizlerini istedikleri zaman diliminde çekme hakkına sahiptir. Vadesiz döviz hesabı kullanan banka müşterileri internet bankacılığı sayesinde her türlü işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Vadesiz olarak döviz hesabı yatıran bireyler döviz artışına bağlı olarak kar elde ederken döviz kurunda meydana gelen inişe bağlı olarak da zarar edebilir. Vadesiz olarak döviz hesabı kullanan banka müşteriler ise banka tarafında herhangi bir faiz ya da kar oranı elde etme hakkına sahip değildir. Vadesiz döviz hesabının en büyük avantajı dövizini çekmek isteyen kişinin istediği zaman dövizini çekme imkanına sahip olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu