Bankacılık

Döviz Kuru Nedir? Etkileyen Faktörler Nelerdir? Dalgalı Kur Sistemi

Döviz kuru bir ülkenin ekonomik durumu hakkında bilgi sahibi olmanın en önemli yollarından biridir. Ülkenin para biriminin döviz karşısındaki artış ya da azalışı ülkenin ekonomisindeki dalgalanmayla doğru orantılıdır. Bu yüzden ülkeler döviz kurlarını kontrol etmek zorundadırlar.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kurunun tanımını en kolay şöyle yapabiliriz, bir ülkenin para biriminin diğer ülkenin para birimine çevirmek isterken kullandığımız orandır.

Döviz Kurunu Hangi Faktörler Etkiler?

Öncelikli olarak enflasyon oranları bir ülkedeki döviz kuruna direkt etki eder. Çünkü enflasyon piyasasındaki ufacık dalgalanmalar bile döviz kurunu etkiler. Bir ülkenin enflasyon oranı ne kadar düşükse para birimi o kadar değerli olur. Bunun yanında bir ülkede enflasyon oranı ne kadar yüksekse o ülkenin para birimi de o derece değersizdir. Döviz kurunu etkileyen bir diğer faktör de faiz oranlarıdır.

Faiz oranlarındaki ani artış ve düşüşler de döviz kuruna etki eder. Örneğin faiz oranları yüksek olan bir ülke yabancı yatırımcının dikkatini çeker ve ülkeye döviz girişi olur, böylelikle döviz kuru da düşmüş olur. Döviz kurunu etkileyen diğer faktör de kamu borcudur. Kamu borcu bir ülkeyi yönetmekte olan devletin sahip olduğu borçlardır. Bir ülkede kamu borcu ne kadar yüksekse o ülkeye döviz girişi o kadar az olur ve döviz kuru da yüksektir. Döviz kurunu etkileyen faktörler arasında ülkedeki siyasi ve politik olaylar da vardır.

Ülkedeki siyasi olaylar ülkenin para biriminin gücünü etkileyerek döviz kuruna etki eder. Çünkü yatırımcılar siyasi açıdan dalgalanması olan bir ülkeye yatırım yapmayı tercih etmezler ve ülkeye döviz girişi olmaz.

Döviz kuru tahminini iyi yapmak yatırımcı için büyük önem taşır. Döviz kurunun tahminini yapılması en çok dalgalı kur sisteminde zordur.

Dalgalı Kur Sistemi Nedir?

01
Dalgalı kur sistemi, bir ülkenin para değerinin piyasa üzerindeki arz ve talebe göre serbest olarak değişiklik gösterdiği sistemin adıdır. Serbest döviz kuru ya da değişken kur sistemi olarak da bilinir. Bu sistemde kur serbest piyasaya göre belirlendiği için içsel ve dışsal olarak tüm şoklardan etkilenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu