Bankacılık

E-Devlet üzerinden banka hesaplarının kapatılması mümkün mü?

E-Devlet üzerinden banka hesaplarının kapatılması mümkün mü?

E-Devlet üzerinden banka hesaplarının kapatılması mümkün mü? Bankaların geçmiş dönemlerden bugüne kadar müşterileri için işletme politikalarında birçok yenilikçi ve kullanışlı çözümler geliştirmesiyle birlikte, dijital bankacılık ta buna bağlı olarak farklı konularda gelişmeler ve değişmeler kaydetti. Elbette bu gelişmeler tüketicilerin işlerini oldukça kolaylaştırmaya başladı. Bunlardan birisi de, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu banka müşterilerinin e-devlet üzerinden hangi bankada hesabı olduğunu sorgulayabilmeleri oldu. Bu hizmeti kullanmak olabildiği kadar pratik ve basit. Şimdi gelin sizlere bunun nasıl yapılacağını anlatalım.

E-Devlet üzerinden banka

İnternet Bankacılığı ile e-Devlet’ten Nasıl Giriş Yaparım?

Mevcut olarak hali hazırda birçok işlemlerin yapılabildiği e-Devlet üzerinden, turkiye.gov.tr den yapılabilen yeni bir uygulama ile ” Mevduat/Katılım fonu hesabı bulunan Banka sorgulama” seçeneği altında tüketicilerin bankalarda bulunan aktif mevduat ve katılım fonu hesabı sorgulama işlemi oldukça kolay gerçekleştirilebilmektedir. Adınıza banka hesabı olup olmadığını öğrenmek için lütfen tıklayınız. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu olan BDDK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyeleri, bankalara bu süreç içinde neler yapılması konusunda bilgilendirmeler yaptı.

Bankacılık ve finans konularındaki yenilikçi dijital çözümler, bu şekilde tüketicilerin yararına değişmekte ve gelişmekte. Bununla birlikte artık hayatımızın değişmez bir parçası ve kolaylaştırıcısı olan akıllı telefonlara da aynı uygulamalar yüklenerek, dijital ortamdaki bu özellikleri bir tuşla kullanabilir hale geldik. Bu yenilikçi yaklaşım ile birlikte ” Mevduat/Katılım fonu hesabı bulunan Banka sorgulama ” özelliği ile yalnızca bankalarda bir hesabınızın olup olmadığını görebileceğinizi özellikle belirtmek isteriz. Umarız e-Devlet üzerinde yapılacak yenilikle birlikte en kısa zamanda, beklenilen özelliklerden biri olan, “banka hesaplarının e-devlet üzerinden kapatılabilmesi” seçeneği de mümkün hale gelir.

Şu an için böyle bir seçenek sunulmuş değil. Bunun yanı sıra bir diğer hatırlatmamız ise, hesabınızla ilgili  detayları e-Devlet üzerinde açılan ” Mevduat/Katılım fonu hesabı bulunan banka”  sorgulama seçeneğinde, göremeyecek olmanız.

Sorgulama işlemlerinin, sadece e-Devlet üzerinde geçerli olduğunu, bilgilendirme amaçlı olduğunu ve hukuki açıdan ispat hukuku geçerliliğinin  bulunmadığını da belirtelim. Sonuçlarda herhangi bir hata veya bilgilerinizde bir farklılık ile karşılaştığınız durumlarda, lütfen ilgili bankanın şubeleri, müşteri hizmetleri veya internet bankacılığı gibi iletişim kanalları vasıtası ile temasa geçin.

E-Devlet Üzerinden Banka Hesaplarını Sorgulama Süreci Nasıl Yapılacak?

Tüketiciler için geliştirilen bu yeni dijital kolaylıkla birlikte, bankalarda hesapları bulunan kişiler turkiye.gov.tr adresine şifrelerini girerek bireysel hesaplarına ulaşacaklar. Daha sonra buradan ise Mevduat/Katılım fonu hesabı bulunan banka borcu sorgulama, seçeneğine tıklayarak mevcut olan, kapatmak istedikleri hesabı buradan görebilecekler. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, kapatmanın bu adresten yapılamadığını belirtmiştik. Buradaki bilgilerin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayınız.

Bunun yanında birçok hizmeti de beraberinde getiren yeni dijital kolaylık ile birlikte, bankanızdaki altın hesabını sorgulama seçeneğini de kullanarak, tüm hesaplarınızı görebilirsiniz. Aynı şekilde bankaların yurtdışı şubelerinde açılan hesaplara da, hizmet kapsamı içerisinde kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Eğer sorgulama sonucunda hesap açtırmadığınız bir bankanın sizin üzerinizde hesabı görünüyorsa, bunun için ilgili bankanın en yakın şubesine gidip detayları öğrenmeniz uygun olacaktır. Banka kayıtlarının esas alınacağını unutmayın. Bankanın müşteri hizmetleri ile görüşerek veya yüz yüze giderek çözüme kavuşturabilirsiniz. Burada yapılan her şeyin bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayınız. Eğer hesabınızı kapatmak istiyorsanız, mutlaka bankanın şubelerine giderek, müşteri hizmetleri görüşerek veya mobil bankacılık yardımıyla hizmet alabilirsiniz.

Son olarak bankalar ile yaşamış olduğunuz sorunların çözümü için nereye başvurmanız gerektiği ile ilgili şunları söyleyebiliriz. Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği hizmetindeki bireysel müşteri hakem heyetine bireysel başvuru yapmalısınız. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun elektronik şikayet sistemi ile sorun olduğunu düşündüğünüz konular hakkında dilek ve şikayetlerinizi ulaştırabilirsiniz. Yapacağınız tüm bu işlemlere e-devlet üzerinde ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Hesabımı Kapatmazsam Ne Olur?

Birçok müşteri birkaç farklı bankadan hesap açarak kimisini aktif kimisini pasif bir şekilde kullanmaktadır. Uzun süre pasif olduğundan unutulan hesaplar ise, acaba bir sorun çıkarır mı düşüncesiyle bizlerde endişe yaratabiliyor. Bununla ilgili Yargıtay tarafından alınan bir karar sonrasında, bankalar tarafından bireysel hesaplar ve hesap işletim ücreti tahsil edilmeyeceğine dair bir karar çıkmıştı. Bununla ilgili hangi bankada olursa olsun hesabınızla ilgili bankalar sizlerden hesap işletim ücreti tahsilatı yapamıyorlar. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sadece bireysel, yani gerçek kişi hesaplarından tahsil edilmiyor.

Fakat ticari şirket hesapları için, hesap yönetim ücreti tahsilatı yapılmaya devam ediyor. Bankalar bu konunun kendileri için bir mağduriyet yarattığını, ve gelir kaybına uğradıklarını belirtseler de, süre şu anda tüketicinin lehine işliyor. Bu sebeple herhangi bir aykırı durum ile karşılaştığınızda, yukarıda belirtmiş olduğumuz kanallardan, şikayetlerinizi ilgili kurumların ilgili bölümleri ile görüşerek ulaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu