Bankacılık

Eft Nedir? Eft Nasıl Yapılır? Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

bu başlığımızda eft nedir ve havale nedir gibi bankacılık konularına değineceğiz. Her ikisi de bankalar arası para transferi anlamına gelmektedir. aralarında biraz farklılıklar vardır. eft nedir nasıl yapılır, eft nedir psikoloji, eft nasıl yapılır, eft ücreti, eft saatleri, havale, eft ne zaman hesaba geçer, eft açılımı

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olan EFT’yi farklı bankalar arasında transfer yaparken kullanıyoruz. Örneğin X bankasından Y bankasına göndermek için bizim EFT işlemini kullanmamız gerekiyor. Farklı bankalar arası gönderim yapılacağı için belli bir miktarda işlem ücreti ödeniyor.

EFT ile yapılan para gönderimi sadece belirli saatler içinde yapılıyor. O da bankaların resmi olarak çalıştığı saatler. Eğer bu saatlerin dışında para aktarımı yapmak istiyorsak, bu mümkün değil. Bu kural hafta sonu için de geçerli. Örneğin cumartesi günü para göndermek istedik; evet yine para gönderebiliyoruz ama karşı taraf gönderdiğimiz miktarı pazartesi günü alıyor. EFT işlemlerini istediğimiz zaman gerçekleştirebiliriz ama sonuç için bankaların mesai saatiniz beklememiz gerekiyor.

EFT ile işlem yapmak için IBAN’ı ya da hesap numarasını, göndereceğimiz banka adını, şubesini ve parayı ileteceğimiz kişinin kimlik numarasını bilmemiz gerekiyor. Şubeden yapabileceğimiz gibi ATM’lerden, internetten ve mobil uygulamalardan da para göndermek mümkün. Eğer ATM’den gönderim işlemi gerçekleştirmek istiyorsak, para gönderme seçeneğini ve neden gönderdiğimize dair ufak bilgiyi girmemiz gerekiyor.

Havale Nedir?

Havale, X bankasından yine X bankasına gönderdiğiniz para transferi. Bazı bankalar havale için ücret alsa da bazı bankalar ücret almayı tercih etmiyor. Havale işlemleri aynı bankadan olduğu için istediğimiz zaman aralığında gerçekleştirebiliyoruz. Havale işlemlerini IBAN no ya da hesap numarasıyla yapmak mümkün. Mobil uygulamadan bile rahatlıkla yapabileceğimiz havale işlemleri maksimum bir dakika sürecek.

Havale ve EFT Arasında Ne Fark Vardır?

En önemli fark banka. Havale işleminde aynı banka üzerinden işlem yaparken EFT’de farklı bankalar üzerinde işlem yapıyoruz. Bu da yapacağımız işlemin süresini belirlemiş olacak. EFT’de bankaların mesai saatini beklememiz gerekirken havale işlemlerini dilediğimiz her an gerçekleştirebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu