Bankacılık

Eft Yaptım Hesaba Geçmedi. Ne Yapmalıyım? (Detaylı)

Eft dediğimiz para aktarma işleminin açılımı Elektronik Fon Transferidir. Hemen hepimiz artık banka hesaplarımızın online işlemlerini tercih ediyoruz. Çeşitli ödeme işlemleri için ise Eft yapmayı tercih ediyoruz. Bu işlem özellikle farklı bankalar arasında yapılmakta olan para transferi işlemlerinin genel adıdır. Genel olarak para havalesi ile karıştırılabilmektedir. Ancak bu ikisi birbirinden gayet farklı iki şeydir. Para havalesi aynı banka içerisinde farklı hesaplar arasında yapılan para transferleridir. Eft olanlar ise farklı olan bankaları kapsar. Eft işlemleri hem günlük özel hayat için hem de iş hayatı için gerekli bir transfer işlemidir. Farklı bankalarda transfer yapmak normal şartlarda sıkıntılı olabileceği için Eft işlemi çok daha kolay ve pratik olmaktadır. Vakit açısından büyük bir tasarruf sağlar.

Eft Nasıl Yapılır?

Eft işlemi birçok farklı kaynak üzerinden yapılabilmektedir. Bankalara ait internet bankaları üzerinden yapılabilir. İnternet işlemlerini daha pratik hale getiren mobil uygulamalar üzerinden de çok kolay ve pratik şekilde yapılabilmektedir. Ancak eft sadece internet bankacılığı üzerinden yapılabilen bir işlem değildir. Aynı zamanda banka şubelerine bizzat giderek yapabileceğiniz gibi aynı zamanda bankalara ait atmlerden de yapabilirsiniz. Bankalar bu işlemler için daha önceden belirlenmiş olan belirli miktarda bir ücret de talep etmektedir. Cüzi bir miktarda olan bu ücret işlem esnasında kesinti olmaktadır.
Eft işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir. Mesai saatleri içerisinde yapılmış olan eft işlemleri neticesinde transfer edilen para miktarı en fazla 15 ya da 20 dakika içerisinde karşı hesaba aktarılmış olacaktır. Bu işlem süresi genel olarak mobil bankacılık ya da atm aracılığı ile yapıldı ise geçerli olmaktadır. Ancak eğer eft işlemini banka şubesi aracılığı ile yapmışsanız daha uzun sürebilmektedir. Özellikle işlem yapan memurun işlem alma sırası ve süresi bu aşamada önemli bir faktör olmaktadır. Eft süresi uzayabileceği gibi kısalabilme ihtimali de olmaktadır. Ancak siz eft yapmış olmanıza rağmen eft transfer edilemeyebilir. Şimdi bu durum ile ilgili daha detaylı bilgi verelim.

Eft Hesaba Aktarılması İse Sebebi Ne Olabilir?

Eft aktarımı olmamış olmasının en genel sebebi ise eft işlemi esnasında iban ya da hesap numarasının yanlış yazılmış olmasıdır. Bu yüzden eft işlemini yaparken çok daha dikkatli olmak gerekir. İban ve hesap numarası yazılımında tekrar tekrar kontrol ederek dikkatli olmak gerekir. Bir diğer sebep ise iban ya da hesap numarasının doğru yazılıp isim ya da soy ismin yanlış yazılmış olmasından kaynaklanabilir. Bir diğer durum ise eft işlemini ilk kez yapanların düştüğü bir yanılgıdan kaynaklanır. Eft işlemi mesai saatleri dışında yapılacak olursa para aracı bankada kalacaktır. Mesai saatleri dışında yapılan eft işleminde para karşı bankadan çıkmamış veya bankaya geçemeden kalmıştır. Bu da eft işleminin gerçekleşmesine engel olmaktadır.

Eft Hesaba Geçmediğinde Ne Yapılmalı?

Eğer eft yapılmış ve hesapta gözükmüyor ise karşı taraf ile iletişim kurmak son derece önemli olmaktadır. Eğer karşı taraf size para gönderiyor ise karşı taraftan dekont istemelisiniz. Bu şekilde hesap no, iban no ve isim ve soy ismini kontrol etme imkanına sahip olabilirsiniz. Dekontta tüm bu bilgiler eksiksiz olarak yer almaktadır. Eğer bu bilgilerden herhangi bir tanesi yanlış ya da hatalı ise karşı taraf sorumlu olacağı için sorumluluk da karşı tarafın olacaktır. Karşılıklı olarak anlaşma yaparak problemi çözebilirsiniz. Eğer bu veriler hatalı ise para gönderen kişiye geri dönecektir. Bu sayede tekrar işlem yaparak parayı geri alabilirsiniz.
Eğer bilgiler doğru ise de elinizde eftnin dekontunun bulunması son derece önemlidir. Bilgilerin ve numaraların doğru olduğundan emin olduktan sonra yapmanız gereken şey banka ile iletişim kurmak ya da şubeye gitmek olacaktır. Banka yetkililerine bu aşamada dekont numarasını ibraz etmeniz gerekiyor. Dekont numarası bu aşamada son derece önemlidir. Dekont numarası ile sorgulama yapan banka yetkilileri eğer bir problem varsa giderecektir. Ya da sizden kaynaklı bir sorun var ise bir şekilde çözüme ulaştırılacaktır.
Bankalar gönderilen eftyi çeşitli sebepler ile elinde tutuyor olabilir. Eft işlemi yapmak isteyen bankanın kendi müşterisi olduğu halde banka dışında bir müşteriye transfer yapabilir. Bu işlemin bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi ve işlemin mesai saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edildiği ve dekontun elde tutulduğu sürece asla herhangi bir problem ile karşı karşıya kalınması söz konusu olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu