Nedir

Findeks Kredi Notu Öğrenme Ne Demektir?

Findeks kredi notu nedir, daha önce işlem yaptığınız bütün bankalar üzerinden Findeks kredi notunuz hesaplanır. Findeks kredi notu yeni bir krediye başvurmadan önce kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş işlemleri üzerinden hesaplanarak sizlere yansıtılan verilerden oluşmaktadır. Eğer herhangi bir banka üzerinden yüksek miktarda bir kredi çekimi yapacaksanız ve Findeks kredi notunuz yüksek ise işlemlerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra size özel sunulan faiz oranlarını da kullanabilirsiniz.

Findeks kredi notu nedir

Herhangi bir banka üzerinden krediye başvurmadan önce Findeks kredi notunuzu bilmeniz sizin için sürpriz sonuçlar doğmasını engelleyecektir. Size kredi verecek olan banka personeli ilk olarak Findeks kredi notunuzu bakacaktır.

Findeks kredi notunu neler etkiler

Bu not bankalara göre değişkenlik gösterebilir ancak genellikle şöyle hesaplanır.
Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları -> Etkileme Oranı: %30
Bankanız üzerinde bulunan vadeli / vadesiz hesap ve borç durumu -> Etkileme Oranı: %25
Yeni kredi hesabı açılışları -> Etkileme Oranı: %20
Kredi kullanım yoğunluğu -> Etkileme Oranı: %15

Findeks kredi notunu nasıl arttırılır

Genel olarak bankalar mevcut müşterinin bulunan kredilerini düzenli ödemesine bakar, eğer düzenli olarak kredi borçlarınızı gününde veya gününden önce ödüyorsanız findeks kredi notunuz yükselir veya sabit olarak kalır. Buda sizlere yeni kredi başvurularınız da avantaj sağlayacaktır.

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir

Findeks kredi notuzu, başvuru yapacağınız banka internet şubesi üzerinden veya mobil şubeyi arayarak saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu