Bankacılık

IBAN’dan Hesap No Bulma

Bu yazıda sizlere iban numarası üzerinden hesap numarası bulmayı bir örnek ile göstereceğiz.

Iban numarası nedir bunu öğrenmek için ilgili makaleye gidebilirsiniz. tıkla git
Iban kullanma zorunluluğu olan ülkeleri merak ediyorsanız onu da ilgili makalemizden öğrenebilirsiniz. tıkla git

Örneğin ispanyanın iban kodu başlığı ES, finlandiyanın ise Fi idir. Ülkemizde tahmin edeceğiniz üzere iban numaraları başında TR ibaresi geçmektedir.

Ibandan Hesap No Bulma

Ibandan hesap no bulmak için iban numarasının son 16 hanesine bakmak yeterli olacaktır. bu son 16 numara kişinin hesap numarası olarak belirlenmiştir. sağ taraftan son 16 numara sizlere ibandan hesap no bulmayı gösterecektir. bir örnek ile anlatmak gerekirse

TR19 4923 9429 3892 8923 8293 8432

yukarıdaki IBAN numarasında 3892 ile başlayan bölümden sağa doğru ilerlediğiniz zaman kişinin hesap numarası oradaki numaralardan oluşmaktadır. para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız IBAN numarasını mutlaka kullanmalısınız. aksi taktirde para transferi gerçekleştiremezsiniz. bu yüzden de hem IBAN numarasını hem de hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir.

Türkiye’deki bir çok önemli banka halkbank, ziraat, vakıfbank, iş bankası, garanti, yapı kredi gibi bankalar IBAN kullanımı konusunda öncülük etmişlerdir.

IBAN numaranızı çözümlemek isterseniz en güvenli yol bankadan aldığınız makbuz ya da internet bankacılığı üzerinden IBAN numaranızı görüntülemenizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu