Bankacılık

İpotekli Ev Satılır mı?

ipotekli ev nasıl satın alınır, banka ipotekli ev nasıl satılır, ipotekli evin tapu devri, ipotekli ev devredilebilir mi, ipotekli ev almak riskleri, ipotekli evin satışı ve haciz, banka ipotekli evi nasıl satar, ipotekli ev satışı nasıl yapılır

Kişiler, ikamet etmek ya da yatırım yapmak için ev satın alabilir. Ev satın almak için yeterli nakit sağlanamadığında ise bankaların sunduğu konut kredilerine başvurulur. Bankalar evin değerine ve ödeme gücünüze bağlı olarak değişen vadelerde konut kredisi alternatifleri sunar.

Uzun vadelerle kullanılabilen konut kredileri karşılığında satın aldığınız ev üzerinde ipotek tesis eder. İpotek, en basit anlamıyla kredi geri ödemelerinizi yapmamanız halinde banka için bir güvencedir. Konut alırken uzun vadeli finansman sağlanması durumunda yaşanabilecek acil durumlar için kişilerde “Kredisi olan ev satılabilir mi?” sorusu gündeme gelmektedir.

Yatırım amaçlı konut alımlarında beklenti evin rayiç değerinin artması ve aldığınız evi satarak kar elde etmektir. İkamet etmek ya da değeri yükselince satmak amacıyla ev almak için tüm konut bedelini peşin ödemeniz gerekmez. Bankalar ev alma isteğinizi karşılamak için farklı kredi ürünleri ile finansman sağlar. Bunlardan en yaygın olanı mortgage ya da konut kredisidir. Uzun vadeli kullandırılabilen konut kredisi, çoğu zaman kira öder gibi ev sahibi olmanıza olanak tanır.

Neden ipotekli Ev?

Konut kredisi ile ev almak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra bankaya başvurarak kredi şartlarını netleştirmeniz gerekir. Kredi şartları; kredinin geri ödeme tutarı, ödeme sıklığı, faiz oranı ve kredi vadesi gibi hususları kapsar. Tüm bu hususlar, kredi sözleşmesi ile hükme bağlanır. Kredi vadesi; ödeme gücünüze, talebinize ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Bankalar, koşulları değerlendirerek 20 yıla kadar uzun vadelerde finansman sağlar. Diğer taraftan finansman sağladığınız banka tarafından satın aldığınız konut üzerine ipotek tesis edilir ve kredi geri ödemeleri yapılmadığında alacağın tahsili için garanti alınmış olur.

“Kredi kullanarak malik olduğunuz bir evi satabilir misiniz?” sorusunun cevabı net olarak “Evet”tir. Evinizi hangi amaçla satın almış olursanız olun henüz kredi vadesi bitmeyen ve kredi nedeniyle üzerindeki banka ipoteği devam eden evi satabilirsiniz. Bu durumda evin alıcısı açısından önemli olan satın aldığı evin üzerindeki ipotektir. Alıcı, konutu peşin ödeme ile satın alarak ipoteğin kaldırılmasını sağlayabilir. Bunun için yeni alıcı, kredi kullandığınız bankaya giderek kalan kredinizi toplu olarak öder, bankadan konut üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını talep eder ve ev üzerindeki tüm haklara sahip olur.

İpotekli Ev Alım Satım İşlem Süreçleri Nasıl İşliyor?

Alıcı için diğer bir seçenek ise evin kredisini de devralmaktır. Bu yöntemin seçilmesi halinde yeni alıcı ve satıcı bankaya giderek kredi ödemelerinin devri için onay talep eder. Banka satıcı ve yeni alıcının talebini onaylarsa alıcı evin satıcısına belirli bir peşinat öder, kredi ödemelerini üzerine alır ve kalan taksitleri ödemeye devam eder. Ancak ikinci alternatifte bankanın eski maliğe finansman sağlarken tesis ettiği ipotek kalmaz.

Sonuç olarak 20 yıla kadar vadelerle kullandırılabilen konut kredileri evin satışına engel değildir. Evi satmak isteyen malike kullandırılan kredi nedeniyle ev üzerinde tesis edilmiş olan ipotek alıcı tarafından değerlendirilir.

Konut kredisi ev almak isteyen pek çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Bankaların sunduğu ev kredisi ürünleri ile her ay belli miktarlarda kredi geri ödemesi yaparak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi, doğru ödeme planı yapıldığı ve doğru ev seçildiği takdirde ödenmesinde sıkıntı çıkmayacak bir kredi lakin hayat bazen planladığımız gibi gitmeyebiliyor. İşten ayrılma ya da çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan acil ödemelerden dolayı kredisini ödemekte olduğumuz evi satışa çıkartmak isteyebiliyoruz.

Kredi ile ev satın alındığında ev, banka tarafından ipotek altına alınır. Hal böyle iken kredisi ödenmekte olan ev için ipotekli ev satılır mı sorusu gündeme geliyor. İpotekli ev satışı mümkündür ancak bu satış işlemenin gerçekleşebilmesi için evi satın alacak kişi ile anlaşma yoluna gitmelisiniz.

İpotekli evinizi satmak istediğinizde, evi satın alacak kişi ile anlaşarak banka işlerini halletmeniz gerekir. Bu noktada alıcı sizin kredi borcunuzu devralabilir ya da ev için verdiği ücret ile siz kredinizi kapatabilirsiniz. Eğer evi alacak kişi de evin bedelini kredi çekerek kullanacaksa bankanın da onayını alarak kredi borcunuzu alıcıya devredebilirsiniz. İkinci yöntemi seçmeniz halinde ise erken ödeme cezası ödeyebileceğinizi unutmamalısınız.

Almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olup olmadığını tapuda görmeniz mümkün. Konutun üzerinde ipotek olsa bile konutu satın almanız mümkün. İpotekli evi satın alabilmek için öncelikle evin üzerindeki ipoteği kaldırmalısınız. İpoteğin kaldırılması için evin borcunu ödemeniz yeterlidir. Kredi ile ev almayı düşünüyorsanız çektiğiniz tutarın bir kısmı ile ipotek borcunu ödeyerek bunu satıcıya ödeyeceğiniz tutardan düşebilirsiniz. Ya da satıcı ve banka ile anlaşarak evin kredi borcunu devralabilirsiniz.

İpotekli ev nedir?

İpotek aslında çok geniş bir konu ama piyasada en çok bilinen ve en çok karşılaştığımız haliyle tarif edeceğim  Bir evi aldığınız zaman eğer bunu banka kredisi ile alırsanız yani bir kısmını peşin geri kalanı bankadan alarak krediye bağlarsınız o ev aslında borcunuz bitene kadar sizin değildir.

Çünkü paranın bir kısmını banka vermiştir ve esasen bankanındır yani banka üzerine ipoteklidir.

İpotek nasıl kaldırılır?

Evinizi aldığınız zaman bankadan aldığınız krediyi bitirmemiz gerekir , diğer türlü yukarıda belirttiğim şekilde ev esasen sizin değil bankanındır.

Ama eğer bankaya borcunuz bittiyse (bu bir erken ödeme de olabilir veya kredinizin normal zamanında da bitirmiş olabilirsiniz) bundan sonra artık ev sizindir.

Ama ipoteğinizi kaldırmak için bankanızla görüşmeniz gerekir . Bankanız ipoteğin nasıl kaldırılacağına dair size bilgi verecektir. Mutlaka ek bazı küçük de olsa ücretler çıkaracaklardır . Bunları da ödedikten sonra ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra eviniz üzerindeki ipoteği kaldırmış olursunuz.

İpotekli ev satılır mı veya alınır mı?

Gayrimenkulde genellikle ipotekli yerler çok fazla alınıp satılmıyor . Bu, ipotekli olduğun zaman alınamadığı anlamına gelmez ama genel kullanım itibariyle piyasada ipotek kaldırılıp ondan sonra satışı veyahut alış yapılmakta.

Ama diyelim ki şartlar uymadı ve ipoteğin kaldırılması mümkün olmadı . Bu durumda evinizi satabilir misiniz?

Teknik olarak buna vereceğim cevap evettir yani enikonu bu ev satılabilir. .

Tabii ki burada en önemli etken karşı tarafın bunu kabul etmiş olmasıdır

Buradaki süreçteki farklı olan tek şey karşı taraf ile birlikte yani alıcı iseniz satıcı ile birlikte, satıcı ilgilisiniz alıcı ile birlikte bankaya gitmenizdir. Çünkü evinizi siz borcu ile karşı tarafa devretmiş oluyorsunuz . Evinizin üzerindeki ipotek kalkmıyor, sizin borcunuzu bundan sonra karşı taraf ödemeye devam ediyor.

Bankaya gitmeniz gerekir . Neden?

Çünkü banka karşı tarafa bunu devir etmek istemeyebilir . Yani diyelim ki gayrimenkulünüz var ve satmak istiyorsunuz ama alıcının çok fazla kredibilitesi yok . Bu nedenle banka ipoteği karşı tarafı devretmek istemeyebilir. Çünkü bu banka için bir risk oluşturur.

Eğer karşı taraftan alacağımız kapora sizin burcunuzu kapatıyorsa bu kapora ile borcunuzu kapatıp ipoteğinizi kaldırıp borçsuz ve ipoteksiz olarak karşı tarafı gayrimenkulünüzü devredebilirsiniz yani satabilirsiniz.

İpotekli gayrimenkul alınır mı?

Yine teknik olarak bunu vermen gereken cevap evettir .Yani bütün şartları yerine getirmeniz halinde ipotekli bir gayrimenkulü teknik olarak başka bir kişi üzerinden kendi üzerinize alabilirsiniz.

Buradaki süreci satış ile aynıdır yani karşı tarafla anlaşacaksınız ve bankaya gideceksiniz. Banka size sürece dair bilgilendirme yapacaktır . Siz bu süreçteki adımları yerine getirirseniz bundan sonra artık o evin borcunu sizin borcunuz olur ve borç ödemeye devam edersiniz.

İpotekli bir tapuya sahip olan kişilerin en çok merak ettiği ipotekli ev satılır mı, alınır mı sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İpotek, kredi borcunun ödenmesi için bir gayrimenkulün teminat gösterilmesine denir. Peki ya ipotekli ev satılır mı, alınır mı? İşte ipotekli ev satılır mı, alınır mı detaylı cevabı şu şekilde… İpotekli ev satılır mı, alınır mı? İpotekli ev satılır mı, alınır mı sorusuna kısaca cevap verecek olursak; alınır da satılır da diyebiliriz. İpotekli ev satışı, evi alacak kişinin krediyle mi yoksa peşin olarak mı alacağına göre değişiyor. İpotekli ev satışı gerçekleştirilirken karşı taraf evi kredi kullanarak alacaksa bazı yolların izlenmesi gerekiyor. Eğer alıcının kullanmak istediği krediyi veren banka sizin bankanız ile aynı değilse bu iki banka arasında ipoteği kaldırmak için bazı yazışmalar ve işlemler gerçekleştiriliyor. Bu yazışmalardan sonra ipoteğin kaldırılması ile ilgi alınan resmi yazı ile tapuya gidilerek ipotek kaldırılıyor. İpotekli ev şatışı ipotek kaldırıldıktan sonra yapılabiliyor. Eğer alıcı ipotekli evi nakit almak istiyorsa kalan kredi borcunu evin fiyatından çıkarıp kalan miktarı bankaya yatırması ve blokeli çek alması gerekiyor. Tapuda gerçekleştirilen ipotekli ev satışı sırasında alıcı blokeli çeki size veriyor. Sizin de evin üzerinde bulunan toplam kredi borcunu bankaya yatırılarak ipoteği kaldırmanız gerekiyor. İpotekli ev nasıl alınır sorusunun cevabı da aynı şekildedir. İpotekli ev satışının kolay yolları İpotekli bir evi kolayca satmak istiyorsanız yapacağınız şey konutun üzerindeki ipoteği kaldırmak olur. Buda başka bir bankadan alacağınız tüketici kredisi ile konut kredinizi kapatmaktan geçiyor. Aldığınız tüketici kredisi ile konut kredinizi kapattığınız taktirde evin üzerindeki ipoteği kaldırmış olursunuz. İpoteği kaldırılmış olan evler daha kolay satılır. İpotekli ev almanın riskleri Ev alırken ilerde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için evin üzerinde ipotek olup olmadığına bakılması gerekiyor. Eğer alacağınız evin üzerinde ipotek varsa bunu kaldırtmanız sizin için iyi olur. İpotekli evi aldıysanız ileride ciddi hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aldığınız ipotekli evi ileride satmak istediğinizde alacak kişi ipoteği kaldırmanızı isterse size ait olmayan borcu ödemeniz gerekecektir. Bu sebepten dolayı ev alırken ipotekli olup olmadığını sorgulatmanız ve ipotekli ise satıcıdan bunu kaldırtmasınız istemeniz çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu