Bankacılık

Kaybolan Tapu Senedi Nasıl Çıkarılır – Kayıp Tapu Çıkarma Masrafı 2018

Tapu Senedini, sahibi olduğumuz taşınmazın kimliği olarak düşünebilirsiniz. Size bu makalemizde tapu senedinizi kaybettiğiniz zaman neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Gayrimenkulünüze ait tapu senedini yeniden çıkartmanız için herhangi bir tapu müdürlüğüne başvuru yapmanız yeterlidir. Başvuru esnasında zaman kaybetmek istemiyorsanız, ALO 181 Tapu Randevu Hattından ve yine TKGM ‘ nin internet hizmeti olan E-Randevu Sisteminden istediğiniz gün ve saate başvuru için randevu alabilirsiniz.

Tapu Müdürlüğüne Başvuru sırasında yanınızda Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisibulundurmanız yeterli olacaktır.

Sayfa içeriği

Kayıp tapu nasıl alınır?

Bazı tapu müdürlüklerinde başvuru esnasında dilekçe ya da tapu müdürlüğünün vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak için formlar bulunmaktadır ve bu formlardaki gerekli bilgilerin gayrimenkul sahibi tarafından doldurulup bizzat başvurusu gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandığı zaman, başvurunuz kabul edilecektir.

Kaybettiğiniz tapu senedinizin yeniden çıkartılması için 2016 yılı tapu harç oranlarına göre 29 TL döner sermaye ücreti ve 7.60 TL harç ücreti yatırmanız gerekmektedir.

Toplamda 36.60 TL olan harç ücreti bilgisibaşvuru esnasında ibraz ettiğiniz cep telefonu numarasına kısa mesaj (sms) olarak gönderilecektir. Cep telefonunuza gelen harç ücreti bilgisine ait ödemeyi ilgili bankaya (Ziraat Bankası-ATM, İŞ Bankası, Halkbank, Vakıfbank) yaptıktan sonra tekrar tapu müdürlüğüne gelerek adınıza düzenlenen istem belgesine imza attıktan sonra yeniden çıkartılmış tapu senedinizi alabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu