Bankacılık

Kefille Kredi Kartı Veren Bankalar

Normal şartlarda bankalardan kredi kartı almak oldukça kolay oluyor. Özellikle bir gelir belgeniz ve herhangi bir banka üzerinde mevduat hesabına sahipseniz rahatlıkla bir kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kredi kartları çok farklı özelliklerde olabiliyor. Özellikle de kredi kartı limitleri birbirinden çok farklı olabiliyor. Çok küçük bir limiti olan kartlar olabildiği gibi çok daha fazla limitle kredi kartlarına da sahip olunabiliyor. Ancak herkes için her limit mümkün olmuyor. Özellikle gelir durumlarına göre farklı limitlerde kartlar çıkabiliyor. Özellikle düşük limitli kartlar işsiz olan kişiler için verilebilmektedir. Şimdi kim, ne kadar limitle ya da ne şekilde kredi kartı alınabildiğinden, hangi bankaların ne şekilde kefille kart verdiklerinden daha ayrıntılı şekilde bahsedelim.

Çalışmayanlar Ne Şekilde Kredi Kartı Alabilir?

Çalışmayan insanlara da bankalar kredi kartı verebiliyorlar. Bu aşamada bankalar öncelikli olarak kişilerin kredi notlarına bakıyorlar. Bu açıdan bir sıkıntı olmaması son derece önemli olmaktadır. Eğer kredi notunuz ne kadar iyi ise kart almak ve limit yükseltmek için o kadar şansınız olacaktır. Ancak eğer daha önce ödenmemiş borçlar, ya da geciktirilmiş taksitler var ise kredi notunuz da düşünüz olacaktır. Bu da kredi kartı almak için şansınızı düşürecektir. Bunun için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Bu şekilde kredi kartı veren bankalar arasında Akbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası gibi büyük bankalar yer almaktadır.

Kefille Kredi Kartı

Kredi çekme işleminde olduğu gibi kredi notu düşük olanlara ve aynı zamanda geliri bulunmayan kişilere kredi kartı verilmeyebilir. Ancak bunun da farklı alternatifleri olacaktır. Kefille kredi kartı alımı gibi. Bunun için kredi kartı alırken kefil sistemine başvurabilirsiniz. Kefil sistem şu şekilde işlemektedir. Eğer tanıdıklarınız arasında birinin düzenli bir gelir belgesi bulunuyor ise, kredi notu da yerinde ise bu kefalet sayesinde banka size kredi kartı vermeyi kabul edecektir. Ancak bunun için öncelikle bu şartları sağlayan birini bu işe ikna etmeniz gerekir. Çünkü bu kefalet sonucu olarak sizin kredi kartı borcunuzu ödeyememe durumunuzda borç kefil olan kişiye geçecek ve o kişiden temin edilecektir. Bu da karşınızdaki kişinin size güvenen biri olması gerekliliğini getiriyor.
Kredi kartı alma işleminde kefalet işlemine başvuracaksanız o kişinin bazı şartları sağlaması gerektiğini de unutmamalısınız. Özellikle gelir belgesi bulunan biri olması gerekiyor. Yine sizin gibi işsiz birinin kefaleti kabul edilmeyecektir. Benzer şekilde kredi notunun da yüksek olması gerekecektir. Bu şartları kabul eden birini bulabilirsiniz. Aynı zamanda bankaların farklı şartlar sunabileceğini de unutmamalısınız. Her bankanın kendine ait bir takım şartları olabilir. Bu şartlara göre bir değerlendirme yapmalısınız. Bu iki şarta ilave olarak daha farklı kurallar da kefalet sistemine dahil edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu