Bankacılık

Kefille Kredi Veren Bankalar 2018 (Sicili Bozuk Olanlar)

Bankalar hemen herkese kredi imkanı sunmaktadırlar. Kredi veren bankalar bu sayede normal şartlarda insanların sahip olması için yıllarca bekleyeceği şeyleri kısa yollardan elde etmesine olanak sağlamaktadırlar. Ancak kredi alabilmek için sorgusuz sualsiz bir sistem söz konusu değil. Sonuç olarak kimse size toplu bir miktarda parayı kayıtsız bir güven ile teslim etmeyecektir. Ancak bazı önlem ve şartlar dahilinde bankalardan kredi alma imkanı oluşmaktadır. Normal şartlarda bunun farklı yolları ile kolayca kredi alınabiliyor olmasına rağmen bazı durumlarda bu şekilde kredi çekmek mümkün olmayabilir. Peki kimler kolayca kredi alamazlar? İşte bunun cevabı daha önce bu konuda kötü bir geçmişi olan insanlardır.

Bankalar ile yaptığınız her türlü işlem kontrol altında ve de kayıtlar dahilinde gerçekleşmektedir. Bankalardan A bankası ile bir işlem yapsanız ve B bankasından kredi çekmek isteseniz A bankası ile yapmış olduğunuz işlemler sizi bu durumda etkileyebilir. İşte bu duruma bankalar arası not değerlendiresi sistemi diyoruz. Daha önce bir bankadan kredi çekmiş ya da ödememiş iseniz, çektiğiniz krediyi çeşitli sebepler ile geç ödemişseniz ya da kredi kartı borcunuzu ödememiş ya da gecikmeli ödemiş iseniz bu gibi durumda önünüze sıkıntı olarak çıkabilir. Ve ayrıca dediğimiz gibi her banka birbirinin sistemini rahatlıkla görebilmektedir. Yani hangi banka ile çalışırsanız çalışın o not değerlendirmesi karşınıza çıkar.

Bankalar arası not değerlendirmesinde çeşitli aşamalar bulunuyor. Yani eğer çok ciddi bir problemli kredi geçmişiniz var ise ve hala ödenmemiş borçlara sahip iseniz bu durumda kara listede olabilirsiniz. Yani bu durum sizin önünüze sıkıntılı şekilde çıkacaktır. Bu yüzden öncelikle eski borçlarınızı kapatarak durumunuzu toparlamanız gerekir. Ancak bazen de durumu toparlamak için de ekstra bir paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Normal şartlarda kara listede olan birine hiçbir banka kredi vermek istemez. Ancak kefil durumu işleri değiştirebilir. Sonuç olarak banka sizden parasını bir şekilde alabilecek ise bunu aksi bir durumda kefilden de temin edebileceğini düşünerek kredi talebinizi geri çevirmeyebilir. Zaten kefilli sistem de tam olarak bu durumdaki müşteriler için ortaya çıkmıştır. Şimdi bu sistemi daha yakından inceleyelim.

Kefil Gösterme

Eğer bir bankadan kefil göstererek kredi çekmek istiyorsanız bunun için öncelikle size güvenen bir kefil bulmanız gerekiyor. Bu konuda güvenilir bir insan bulmalısınız. Bu da hiç kolay olmayacaktır. Çünkü sizin olası bir borcunuzu ödeyememe durumunuzda sizin borcunuz kefil olan kişiden tahsil edilecektir. Bu da büyük bir sorumluluk olacağı için herkes kabul etmeyebilir.Ancak böyle birini bulabilirseniz banka size kredi verecektir. Zira bu durumda borcun ödenmeme riski oldukça düşmektedir.
Tabii sadece size güvenecek birini bulmanız yetmiyor. Aynı zamanda kefil olacak kişide bazı özellikler de aranıyor. Bu özellikleri sağlayan birine bu teklifi götürmelisiniz. Şimdi bu kefil olma şartlarından bahsedelim. Öncelikle kredi notu herkesin sahip olduğu bir nottur. Yani kefil olacak kişinin de bir kredi notu bulunmaktadır. Öncelikle kefil olacak kişinin de bankalar arası kredi notuna bakılır. Eğer o da sizin gibi kredi notu düşük biri ise muhtemelen kefilliği reddedilecektir. Bu yüzden bu konuda geçmişi daha iyi birini bulmanız gerekiyor.

SGK’lı bir kefil bulmanız gerekiyor. Diğer şekillerde sosyal güvencesi olmayan biri de kefil olarak kabul edilmeyecektir. Bu yüzden SGK’lı bir kefil olmalı. Ayrıca aldığı maaşın da durumuna bakılacaktır. Eğer geliri sizin çekeceğiniz kredinin ödenmesi için uygun olamayacak kadar az ise bu durumda da kredi teklifi geri çevrilecektir. Bu yüzden gelirinin de sizin çekeceğiniz kredi miktarının taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek kadar yüksek olması gerekiyor. Aksi taktirde yine negatif sonuç alacaksınız.
Bir diğer önemli nokta ise kefil olmasını istediğiniz kişinin medeni durumu. Eğer evli biri kefil olacak ise bu durumda eşinin de rızası gerekiyor. Eğer eşi razı olmaz ise işlem gerçekleşmeyecektir. Bunun için rızanın alındığına dair bir belge olan eş muvafakatnamesi alınmalıdır. Bu alınan belge de bankada imzalanarak gerçekleştirilmelidir.
Bankaların kredi notu düşük kişilere kredi verme sürecinde sunduğu koşullar bunlardır. Ancak bu şartların genel şartlar olduğunu söyleyebiliriz. Yani hemen her banka bu şartları ortak olarak sunuyor. Ancak bunlar ile sınırlı kalmak zorunda değil. Başka bir banka bunlara ilave olarak kendi insiyatifine göre çok farklı bir şart daha sunabilir. Bu yüzden hangi bankadan kredi çekmek istiyorsanız o banka ile iletişim kurarak sormanız daha isabetli olacaktır.

Kefille Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar bahsetmiş olduğumuz gibi kredi notu düşüklüğü gibi sebepler ile kefil şartı sunarak kredi verebiliyorlar. Birçok banka bu şekilde kredi imkanı sunuyor. QNB Finansbank, İş Bankası, Cepteteb gibi bankalar bu imkanı sunan bankalar arasında yer alıyor. Eğer siz de kefil imkanı sunan bankalardan kredi çekmek istiyorsanız bu bankalar ile iletişim kurabilirsiniz. Ancak bunun dışında da bazı bankalar bu şekilde kredi imkanı sunabiliyorlar. Özellikle büyük bankalar bu şekilde daha fazla imkan tanımaktadır. Dediğimiz gibi en net bilgiyi bizzat bankaya giderek ya da bankanın internet sitesi üzerinden gerekli araştırmayı yaparak elde edebilirsiniz. Bankalardan kredi verebilecek olanların şartlarını da iyi bir şekilde öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu