Emeklilik

Kısmi emeklilik EYT kapsamında mı? İşte kısmi emeklilik için şartlar

Kısmi emeklilik EYT kapsamında mı? İşte kısmi emeklilik için şartlar

Soru: 18 Haziran 1980 doğumluyum. 4a tescil başlangıcım 1 Ağustos 1999 olup 4369 gün prim ödemem var. Sigortalılık sürem 24 yıl, 20 gün, yaşım 43 yıl, 2 ay, 3 gündür. Primlerim hep asgari ücret üzerinden yattı. EYT olarak kısmi emekli olursam yaklaşık ne kadar maaş alırım?

Cevap: Kısmi (yaş haddinden) emeklilik EYT kapsamında değil. Kısmi emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli, bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Bugün için ödenen en az emekli aylığı tutarı 7 bin 500 liradır.

Normal emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. EYT kapsamında olduğunuzdan emekli olurken yaş aranmayacak. 1606 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5975 güne tamamlayacağınız tarihte EYT kapsamında emekli olabilirsiniz.

SORU: 20 Nisan 2011 ile 20 Nisan 2012 arasında tarım Bağkur sigortam var. Bağkur’umu 4/a hizmetine dönüştürmek istiyorum. Fakat SGK’ya gittiğimde 2011’deki Bağkur sigortamın geçersiz olduğu ve dönüştüremeyeceğim belirtildi. Böyle bir şeyin aslı var mıdır, nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

CEVAP: Bağkur sigortanızı SSK’ya dönüştüremezsiniz. Çünkü bu şekilde bir dönüştürme uygulaması yok. Ancak Bağkur ile SSK prim ödemenizi birleştirerek SSK’dan emekli olabilirsiniz. Acaba SGK’dan hangi nedenle Bağkur sigortanız geçersiz olduğunu söylediler? Şayet primlerinizi süresi içinde ödemişseniz tarım Bağkur’unuz geçersiz olmaz. Ancak tarım Bağkur’lu olmak için belli şartlar aranıyor.

Öncellikle tarımsal faaliyette bulunanlar Bağkur’lu olabiliyor. Tarımsal faaliyetinizin olmadığı tespit edilmişse, sigortanızı geçersiz saymış olabilirler. Bilgi aldığınız SGK il veya merkez müdürlüğüne yazılı olarak başvuru yaparak, Bağkur’unuzun neden geçersiz sayıldığını sorun.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu