Kredi

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kira ödemektense biraz daha borçlanıp kendi evinde oturmak isteyenler konut kredisi çekmek için bankalara akın ediyor. Uzun vadeli borca girmeden ev sahibi olmak artık hayal haline geldi. Ev sahibi olmak gün geçtikçe zor hale geliyor. Artan ev fiyatları, yükselen faiz oranları ve azalan gelir insanları ev sahibi olmak için bankalara muhtaç hale getirdi. Ev kredisi çekerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlar bu konuda şuş hususlara dikkat etmenizi tavsiye ediyor:

Sayfa içeriği

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Ev bulmak zor bir iştir. İşi aceleye getirip içinize sinmeyen evi satın alıp hayat boyu pişmanlklar yaşamayın.
  • Satın alacağınız evin kredi bütçesine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bankalar gelirinizin % 60 ına kadar kredi vermektedir. 2000 lira maaş alan birisi aylık ödemesi en fazla 1200 lira olabilecek kadar kredi çekebilir.
  • Alacağınız evin yaşı, sağlam olması, bulunduğu bölge kredi çekiminizi kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda zor hale getirebilir. Ekspartiz raporuna göre düşük bir teminat göstererek ev sahibi olabilirsiniz.
  • Evi piyasa değerinin altında alıyorsanız ekspertiz evin % 75ine kadar size kredi çekme imkanı verir.
    Risk taşıyan evlerden uzak durun. Ekspertiz raporu olumsuz çıkıp bu konuda zaman kaybedebilirsiniz.
    Bankaların faiz oranlarını, masraflarını, komisyonlarını, ekspertiz ücretlerini, dosya masraflarını gözden geçirin. Size en uygun teklifi veren bankadan kredinizi çekin.
  • Kredi çekerken size ait olan ev, araba, arsa tapusu varsa bunu bankaya bildirmeniz kredi çekiminizi kolaylaştırır.
  • Aylık gelirinizi belirleyin. Zam, ek iş gibi hesapta olmayan durumları göz önünde bulundurmayın. Hesaplamanızı gerçekçi bir bütçe ile yapın. Aksi taktirde ödeme aşamasında ciddi sıkıntılar çekebilirsiniz. Hesaplama yaparken hastalık, ani durumlar için giderleri göz önünde tutarak esnek bir mali tablo hazırlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu