Bankacılık

Kredi Dosya Masrafları Bankalardan Nasıl Geri Alınır? (Detaylı)

İnsanlık olarak en büyük sıkıntılarımızdan birisi hak arama konusudur. Haksızlığa uğradığımız zaman hak arama konusunda nedense hep pasif kalıyoruz. Bazen kim uğraşacak bununla diyoruz, bazen korkuyoruz, bazen de zahmete ve sıkıntıya katlanmak istemiyoruz. Bunu bilen fırsat düşkünleri de bizim bu durumumuzu kullanıp çıkar elde etmeye devam ediyor. Haksızlık konusunda en çok sorun yaşanan alanlardan birisi bankacılık sektörüdür. Zor duruma düşmüş bankaya gitmiş kredi çekmek istemişsiniz. Banka ne derse evet diyorsunuz. Unutmayın banka size faizli para veriyor ve onun gözünde siz bir müşterisiniz. Size verdiği kredi ile ciddi paralar kazanacak. O yüzden nasıl bir alışveriş yerinde ürünü beğenmediğinizde iade edip hakkınızı çok rahat arıyorsanız bankada da aynı tavrı takınabilirsiniz. Bir banka kedi vermezse diğerinden gidip alabilirsiniz.
Bankalar kredi verirken dosya masrafı adı altında sizden bir kesinti yapar. Bu miktar 100 lira ile 500 lira arası değişir. Değişir diyoruz çünkü kesilecek miktar bankanın insafına kalmış. Yoksa gerçekten dosya masrafı olsa bu masraflar 30 lirayı geçmez. Danıştay aldığı son bir kararla dosya masraflarını bankaların geri iade etmesini söyledi. Hiçbir banka sizi arayıp efendim 5 yıl önce kredi çekmiştiniz oradan sizden 100 lira dosya masrafı aldıydık gelin alın demez. Bu konuda hak aramak size düşüyor.

Dosya masraflarını geri alabilmek için yapılacakların listesi

  • 1- Kredi çekmiş olduğunuz bankaları belirleyin.
  • 2- Kredi aldığınız bankaya gidip sözleşme örneğinizi isteyin.
  • 3- Sözleşme gereği yapılan kesinti bedelini tespit edin.
  • 4- Bankaya bu kesintiyi talep ettiğinize dair bir dilekçe yazın. Dilekçeyi iadeli taahhütlü bir şekilde bankanın genel merkezine gönderin. 15 gün içinde size olumlu ya da olumsuz dönüş yapmaları gerekir.
  • 5- Olumsuz geldiği takdirde gelen belge ile birlikte tüketici hakem heyetine gidip dilekçeli müracaat edin.
  • 6- Tüketici hakem heyeti olayı 1 ay ile 3 ay arasında sonuçlandırır. Bu süre içinde Tüketici Hakem Heyeti bankadan sizin adınıza bankadan geri ödeme talebinde bulunur. Köşeye iyice sıkışan banka sizden aldığı haksız kazanç olan dosya masraflarını iade etmek zorunda kalır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu