Kredi Kartları

Kredi Kartı Asgari Borcu 3 Ay Ödenmediği taktirde ne olur?

kredi kartı 3 kez asgari ödeme, sürekli asgari tutarı ödemek, kredi kartı asgari ödeme yapılırsa ne olur, kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse ne kadar faiz gelir, kredi kartı asgarinin altında ödeme, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur 2018, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur, kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur. 3 ay üst üste ödenmediği takdirde kart kullanıma kapanır. Faiz işler. Hukuki süreç başlatılır.

Asgari ödeme tutarını 3 kez üst üste ödeyemeyenin kartı kullanıma kapatılacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , OVP’yi açıkladığı basın toplantısında kredi kartına yönelik düzenleme hakkında bilgi verdi. Buna göre kredi kartında ilk yıl için gelirin iki katı, diğer yıllarda 4 kart limit olacak. Bu uygulama yeni kredi kartları için geçerli olacak. Kredi kartında limit artacaksa artık öncelikle gelir teyidi yapılacak. Limit gelirin 4 katını geçemeyecek.

GELİRİ BELLİ OLMAYANIN LİMİTİ 1000 LİRA

Gelir düzeyi tespit edilemeyenler için limit 1000 lira olacak.

ASGARİ BORÇ ÜÇ KERE ÖDENMEZSE

Yeni düzenlemeyle bir takvim yılında asgari ödeme tutarı üst üste 3 kez ödenmezse dönem borcu kapanana kadar kredi kartı kullanıma kapatılacak. Kart iptal edilmeyecek ancak limit artışı da yapılmayacak.

ASGARİ ÖDEME TUTARI ARTIRILIYOR

Kredi kartında asgari ödeme tutarı artırılıyor. Kart limiti 15 bin liraya kadar olan kartlarda minimum ödeme tutarı yıl sonu yüzde 27’ye, gelecek yıl yüzde 30’a çıkıyor. Bu şu anda yüzde 25 olarak uygulanıyor. 15 bin-20 lira limiti olan kartlarda asgari tutar yıl sonu yüzde 32’ye, gelecek yıl yüzde 35’e çıkıyor. Bu şu an yüzde 30 olarak uygulanıyor. 20 bin liranın üstünde limiti olan kartlarda yüzde 40 uygulaması korunuyor.

KARTTA TAKSİT SINIRI GELİYOR

Babacan, kredi kartlarında ve bazı tüketici kredilerinde ürün bazında taksit sayısına sınır getirilmesine yönelik değerlendirme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Babacan, “Ayakkabıya 24 taksit yapılıyorsa burada sorun görüyoruz. Mobilyada taksitin uzun olmasında problem yok” dedi. Kredi kartlarında uygulanan borç/gelir oranının diğer bireysel kredilere de genişletilmesi üzerinde çalışılıyor.

  1. Takvim yılı içerisinde 3 kez asgari tutar ödemesi geciktirilen kredi kartı nakit kullanıma kapatılır.
  2. Üst üste üç kez asgari ödemesi yapılmayan kredi kartı kullanıma tamamen kapatılır.
  3. Kapatılan kredi kartının kullanıma açılması için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Kredi kartı borçları ödenmediği durumda izlenecek süreç, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında düzenleniyor. Yazımız da bu kanun ve kapsamında çıkarılan yönetmeliklere göre hazırlandı.

Kredi Kartı Borcu Geç Ödeme Faizi

Kredi kartı borcunun geç ödenmesi durumunda, 2018 yılı için dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için aylık en fazla %2,34 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmı için ise aylık en fazla %1,84 akdi faiz (alışveriş faizi) uygulanabiliyor. Aynı zamanda akdi faiz, kredi kartı nakit çekimlerinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartı faizleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplamak için Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Yasal Takip Durumunda Yüksek Faiz Uygulanıyor mu?

Kredi kartı borcu için yasal takip başlatılsa bile akdi ve gecikme faizi oranları üzerinde bir oran, bankalar tarafından yasal olarak uygulanamıyor. Ayrıca kredi kartı borcu için hesaplanan faiz üzerine faiz uygulanamıyor. Yani akdi ve gecikme faizi her zaman anapara borcu üzerine uygulanabiliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu