Kredi Kartları

Kredi Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır? Başvuru Esnasında Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Kartı Başvuruları Nasıl Yapılır? Başvuru Esnasında Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kartı başvuruları nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir? Artık tüm dünyada, herkesin mutlaka bir veya birden fazla kredi kartı veya banka kartı vardır. Günümüz dünyasında artık nakit para harcamalarından daha çok, kredi kartları, bankamatik kartları veya sanal para birimleri ile alışveriş yapılmakta. Bu oran her geçen gün hızla artmaya devam ediyor.

Kredi kartı başvuruları

Dünyada, en yaygın ödeme şekli olan kredi kartları ve banka kartları ile ödeme şeklidir. Pek çok banka müşterisini kredi kartı kullanmaya teşvik etmekte, herhangi bir kartı olmayan insanlar ise özellikle  kart kullanmamayı, kendisi tercih etmediği için nakit para ile alışveriş yapmaya devam etmekte.

Peki bir kredi kartı sahibi olmak isteyenler, kredi kartı sahibi olurken nelere dikkat etmeli, hangi detaylara önem vermeli veya hangi bankanın kredi kartını tercih etmelidir? Her bankanın müşterileri sunduğu farklı avantajlar olduğu gibi dezavantajlarda bulunmaktadır. İşte kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin sorduğu bu gibi soruların ve merak ettiği diğer konuların cevapları hakkında tüm detayları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Hangi Bankaları Tercih Etmeliyiz?

Kredi kartı başvuruları

Öncelikle kredi kartı sahibi olmadan önce hangi banka ile çalışacağınıza karar vermiş olmalısınız. Kredi kartı almak istediğiniz  banka maaş hesabınızın olduğu bir banka olabilir, veya sizin için daha avantajlı olduğunu düşündüğünüz farklı bir banka olabilir. Alışverişlerde hangi bankanın peşin fiyatına daha fazla taksit yaptığı da sizin için önemli bir kriter olabilir. Kredi kartının aylık faiz oranı, yıllık ücret ve harcama limiti de, tercih yaparken belirleyici olabilir. Sizler, kredi kartı harcama şeklinize ve nerelerde ve nesıklıkta kullanacağınıza göre tercihte bulunmalısınız.

Kredi kartı şartları bankalardan bankalara göre değişkenlik gösterirken, genel kurallar ve yasalar hepsi için aynıdır. Bankaları Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bu konuyla ilgili yasal sınırları belirlemiştir.

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı almadan önce bu yasal düzenlemelerden biri olan en önemli şart kişinin yasal olarak belirli bir yaşta (18) olmasıdır.

Bir diğer konu ise başvuracak kişinin mesleği, kredi notu, maddi geliri, geçmiş dönemdeki finansal davranışları gibi detaylar da, kredi kartı almak için bankaların kişi üzerindeki haklarıdır.

Bunu söyle düşünebilirsiniz, eğer ki bir kişi kredi kartı kullanmak, bankaların sunduğu avantajlı imkanlardan yararlanmak istiyorsa, bu şartların bazılarını karşılaması gereklidir. Bunun için de bankalar kullanıcı olarak müşterilerine bu başvuru kuralları doğrultusunda kredi kartı verir.

Peki kredi kartı başvurunuz kabul edildikten sonra, çalıştığınız banka, kredi kartınızın mevcut limitini size yukarıda belirttiğimiz geliriniz doğrultusunda bir limitle açar. Ve eğer ödemelerinizi geciktirmez, düzenli ve vaktinde yaparsanız, bu miktarı yılın belirli dönemlerinde sizin de isteğinizle arttırabilir.

Peki bir kredi kartının avantajları nelerdir?

Kredi kartı kullanmak tamamı ile kişinin kendi tercihidir. Fakat sunmuş  olduğu bazı kolaylıklar ve avantajlar olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Kullanım kolaylığı sağlayan kredi kartları, çalıştığınız bankanın sizin için tanımlanmış olduğu para miktarı, aylık düzenli olarak kartınıza yüklenir. Sizlerin tek yapması gereken, harcamalarınızdan sonra kartınızın aylık ödeme planını yapıp, düzenli olarak ve aksatmadan borçlarınızı ödemenizdir.

Kredi kartının avantajları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Harcamalarınızda taksit imkanı sunar.
  • Sıkıştığınızda nakit avans özelliği ile kolaylık sağlar.
  • Ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde, kredi çekmeyi düşünürseniz, kredi notunuza olumlu bir etkisi olur.
  • Bankanızın özel kampanyalarından ve puan sisteminden yararlanabilirsiniz.
  • Güvenli bir ödeme imkanı sunar.

Peki Banka Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Banka kartları, mevcut bankanıza bağlı bir hesap ile çalışır. Eğer banka hesabınızda limitiniz varsa, bununla alışveriş yapabilirsiniz. Eğer limitiniz yoksa herhangi bir harcama yapamazsınız.

Banka kartının avantajları ise;

  • Üzerinizde nakit para taşımanıza gerek kalmaz.
  • İçerisinde belli bir limit olduğu için harcamalarınız kontrol altındadır.
  • Ay sonunda herhangi bir borç ödemesi yapmazsınız.

Bugün bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda, yukarıda belirtmiş olduğumuz detayları dikkate alarak bir kredi kartı sahip olabilirsiniz. Bunun dışında, bazı bankaların daha kolay kredi kartı verdiğini de bilmelisiniz.

Birkaç banka ile çalışarak birden fazla kredi kartı veya banka kartı sahibi olabilirsiniz. Ama sahip olacağınız kredi kartının ve banka kartının avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz.

Bazı bankalar kredi kartında alışveriş sonrasında oldukça yüksek puanlar veya indirim kodları vererek müşterilerini kendi bankaları ile çalışmaya teşvik ederler.

Bu  kartlar alışveriş esnasında müşterilerine avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Yine kredi kartı alırken bizim tercihimiz, bankanızla kredi kartı başvurusu sırasında aidatsız kredi kartlarının sunduğu avantajları öğrenerek bir kart sahibi olmalısınız. Yapılan son  yasal düzenlemeler ile birlikte her banka aidatsız kredi kartı seçeneğini müşterilerine sunmak zorundadır. Bunun için sadece, sizin bunu talep etmeniz yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu