Kredi Kartları

Kredi Kartı Çıkartılırken Nelere Dikkat Edilir? (7 Önemli Faktör)

Nakit para taşımaktansa kredi kartı kullanmak kişilere büyük kolaylık sağlar. Taksit kolaylığının yanı sıra alışverişte kazandığınız puanlarla aile bütçenize kredi kartı kullanarak büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Kredi kartını kontrollü bir biçimde kullandığınızda büyük kolaylıklar ve fırsatlar sunar. Ölçüsüz harcamalarda ise kredi kartı büyük tehlike saçar. Bedava alışveriş yapıyormuş gibi sizi kontrolden çıkarıp tüketici çılgınlığının içine sokabilir. Kredi kartı alırken bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

Kredi kartı çıkarılırken dikkat edilmesi gereken hususlar

1- Kredi kartına gerçekten ihtiyacınız var mı? Elinizde 1 tane kredi kartı varsa 2. ve 3. kredi kartına ihtiyaç yoktur. Her kartın kullanım bedeli vardır. Çok kart kullanmak yerine tek kart kullanıp limitini yükseltmelisiniz.
2- Kredi kartınız illaki maaş aldığınız banka olmak zorunda değildir. Size en uygun imkânı sunan ve her yerde geçerli kartları tercih etmelisiniz. Bonusu bol olan, taksidi çok yapan ve kullanım alanı geniş olan kartları tercih etmelisiniz. Bonus ve maksimum kartlar şuan en çok revaçta olan kartlardır.
3- Kredi kartın birçoğu ücretlidir. Yıllık kullanım bedeli vardır. Bankalar bunu yıllık kart aidatı adı altında alırlar. 50 lira ile 150 lira arasında değişen yıllık kart aidatları vardır. Yıllık kart aidatları yılda 2 defa alınır. Otomatik ödeme talimatı verirseniz birçok banka bu aidatı sizden almaz.
4- Kart limitiniz bütçenizle uyumlu olmalıdır. Düşük limit ihtiyacınızı karşılamaz. Yüksek limit ise aşırı harcamalarda sizi sıkıntıya sokar. Aylık ödemenizi aşacak güçte olan yüksek limitli kartlardan uzak durun.
5- Kredi kartı nakit çekim faiz oranlarına dikkat edin. Alışveriş faizi, nakit avans faizi ve gecikme faizi her bankada aynı değildir. Faiz oranı düşük olan bankanın kredi kartını kullanın.
6- Anlaşması geniş ve her yerde geçerli kartları kullanmaya özen gösterin. Size avantaj sağlamayan kredi kartını kullanmayın.
7- Kredi kartınızın özelliklerine dikkat edin. Bazı kredi kartları size bedava uçak bileti verir. Eğitim harcamasına yüksek puan tercih edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu