Kredi Kartları

Kredi Kartı İptal Etme

Kredi kartı, acil nakit ihtiyacı duyduğunuz ve taksitli alışveriş yapmak istediğiniz zamanlarda yardımınıza koşan bankacılık ürünleri arasında yer almaktadır. Yüksek fiyatlı bir ürünü aylık taksitlere bölerek almanız veya yanınızda yeterli miktarda nakit paranız olmadığında ödeme yapmanıza olanak sağlamaktadır.

Her ne kadar doğru kullanıldığında fayda sağlasa da kredi kartları bilinçsiz kullanıldığında kişileri zor durumda bırakabilmektedir. Bu nedenle mantıklı ve gelirle doğru orantılı bir biçimde kredi kartı kullanımı daha fazla yarar sağlayacaktır.

Kredi kartı iptali ve kredi kartı kapatma işlemleri, kredi kartı sahipleri tarafından zaman zaman gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır. Bu iki işlem her ne kadar aynı gibi sanılsa da kredi kartı iptal etme ve kredi kartı kapatma işlemleri birbirinden farklıdır.

Kredi Kartı İptal Etme Nedir?

Eğer kredi kartınızı kaybettiyseniz veya çalındıysa kredi kartı iptal etme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Kredi kartı kapatma işlemi ise artık kredi kartı kullanmak istemediğiniz zamanlarda gerçekleştirilmektedir.

Kartınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, şifrenizin ele geçirilmesi, kartınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda kredi kartı iptal işlemi size yardımcı olacaktır. Bu gibi durumları yaşamanız durumunda hızlı hareket edip kısa süre içerisinde kartınızı kapatmanız gerekir. Aksi takdirde hesabınızdan sizin bilginiz dışında harcamalar yapılabilir ve daha zor bir süreç içerisine sürüklenebilirsiniz.

Kredi Kartı İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptal etme işlemi için en sık tercih edilen yöntemlerden birisi çağrı merkezini aramaktır. Bankanızın çağrı merkezini aradığınızda kayıp veya çalıntı kart bildirimi tuşuna basarak hızlı bir şekilde müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Kredi kartı iptal etme işlemini gerçekleştirmek istediğinizi belirtebilir ve sizden istenilen bir takım bilgilerden sonra kartınızın iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında internet bankacılığı veya mobil bankacılık sistemleri üzerinden de kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Bazı bankalara sadece müşteri hizmetleri veya şubeler aracılığı ile iptal işleminizi gerçekleştirse de, bazı bankalarda internet ve mobil şube aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Kredi kartı kapatıldıktan veya iptal edildikten sonra tekrar kullanılamaz. Eğer tekrar kredi kartı kullanmak isterseniz bankanıza yeni kart başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu