Kredi Kartları

Kredi Kartı Limit Arttırma ve Azaltma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Arttırma ve Azaltma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit değişikliği bir çok müşterinin merak ettiği bir konu. Kredi kartları günümüzde halkımızın büyük bir çoğunluğu tarafından, özellikle alışverişlerde avantajlı taksitlendirmeleri sebebiyle tercih edilmekte. Kredi kartlarının bir diğer avantajı ise, kullanıcılara değişen limitler dahilinde, ödeme konusunda uygun çözümler sunması. Aynı zamanda nakit avans özelliği ile kullanıcıların anlık nakit ihtiyaçlarını karşılama kolaylığı sunmakta.

Kredi Kartı

En basit anlatımıyla şu şekilde özetlenebilir. Kredi kartı taksitlerinizin  ödenmesinde herhangi bir aksama yoksa ve kredi geçmişinizde taksitleriniz düzenli olarak ödendiyse, limitinizi artırma yönünde talep oluşturabilirsiniz. Ve büyük bir ihtimalle kredi kartı limit arttırma talebiniz hızlı bir şekilde onaylanacaktır.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi vermek adına hazırlanmış olduğumuz bu yazı dizisini okuyarak merak ettiğniz bir çok konu hakkında cevap bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kart limitiniz banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmeliklerle düzenlenir. Belirli şartlar ve sınırlamalar olmak kaydıyla, banka tarafından düzenlenip değerlendirilir. İlk defa kart sahibi olacak kişilerin, kredi kartı toplam limiti ilk ay gelirinin 2 katı olurken daha sonraki dönemlerde 4 katı olabilmektedir. Kredi kartı limitinin ne kadar olacağı ile ilgili sınırlamaları çalıştığınız banka belirliyor. Aylık gelir tespitinin yapılması banka tarafından gerçekleştirilir ve belirli bir süre sonunda mevcut kazancınız oranınd, posta yolu ile veya şubeye giderek kredi kartınızı alabilirsiniz.

Bunun dışında bankalar kişinin gelir tespiti için  SGK kayıtlarına bakarak da limit belirleme işlemi yapmakta.

Peki Kredi Kartı Limitini Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi kartınızın limitini arttırmak ile ilgili yapabileceğiniz ilk adım, gelir durumunuzun iyileştiğine dair belgelerinizi çalıştığınız bankaya teslim etmeniz olacaktır. Böyle bir durum yoksa bile, kredi kartı limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Kart limitiniz belirlenirken tamamı ile bireysel durumunuz ele alınmaktadır. Bu ise sizin ekonomik durumunuz, yani var olan mevcut borçlarınız, ödeme gücünüz, nerede çalıştığınız ya da bir işyeri sahibiyseniz kazanç miktarınız ile doğrudan alakalıdır.

Limit Arttırma Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Banka işlemlerinin bir çoğunu, akıllı telefonlarınızdan, internet bankacılığından ya da şubelerden kolaylıkla yapabilirsiniz. Limit arttırma başvurularının sonuçlanması bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak bir zaman söyleyecek olursak en geç bir hafta gibi bir sürede sonuç tarafınıza bildirilecektir.

Kredi Kartı Limitimi Sorgulayabilir miyim?

Kredi kartınızın maksimum limitini sorgulama işlemleri için, bankaların oluşturmuş olduğu uygulamalardan ve ilgili bankaların finans hizmetlerinden veya müşteri destek hattından veya yüz yüze bankacılık işlemleri ile kredi kartı limit sorgulama işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Limitini Arttırmak Kredi Puanını Düşürür mü? 

Eğer kredi kartı limitini arttırmak gibi bir düşünceniz varsa, bununla ilgili kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Kredi notunuzun yüksek olması ise belirli şartlar dahilinde, sizin finansal geçmişiniz ödeme ve alım grafiğinizin değerlendirmesi ile belirlenmektedir. Kredi notunuzun düşmesine sebep olan başlıca sebeplerden birisi kredi kartı kullanım şekliniz olabilmektedir.

Mevcut güncel kredi kartı borçlarınızın ödenmemesi, vaktinde ödenmemesi, minimum borç miktarının ödenmesi veya  sürekli olarak minimum borç miktarının ödemenmesi durumunda, kredi puanınız düşecektir. Bu durum ise kredi başvurusunda,  kredi kartı başvurusu sırasında veya kredi kartınızın limitini arttırmak için yaptığınız başvurularda, taleplerinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Peki Kredi Kartlarınızın Limiti Nasıl Azaltılır?

Her zaman kredi kartlarının limitinin arttırılması istenmiyor. Bir çok kredi kartı kullanıcısı, bir çok sebepten dolayı mevcut kredi kartı limitinin düşürülmesini isteyebiliyor.  Kredi kartı limitini azaltan kullanıcıların bir çoğu, eminim kredi kartı limitinin arttırılması işleminden daha zor bir işlem olduğunda hem fikirdirler. Bankalar para alım satımı yaparak para kazanır. Kredi kartı limitini düşürmek isteyen bir müşteri, banka için kazanılabilecek paranın azalmasıdır.

Bir çok banka bu işlemi olabildiğince zorlaştırır. Kredi kartı verirken, özellikle gelir durumu iyi olan ve kredi notu yüksek olan müşteriler için inanılmaz kolaylıklar sağlarken, kredi kartı limit azaltma taleplerinde pek de istekli olmazlar. Ancak limitinizin azalması için en hızlı yöntem, şubeye bizzat gitmenizdir. İnternet bankacılığı veya müşteri hizmetleri kanalıyla yapacağınız başvurularda süre biraz daha uzayabilir. Tabi bu durum her banka için geçerli değil. Ancak bazı banka çalışanlarının basit bir kredi kartı limit azaltma talebinde, ahiret soruları sorması ihitmali olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu