Bankacılık

Kredi Kartına Taksit Nedir?

Kredi Kartına Taksit konusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Kredi Kartına Taksit yaptırmanın yararlarını incelediğimiz bu yazımızda kredi kartı kullanıcılarını doğru bir şekilde bilinçlendiriyoruz. Taksit opsiyonunu seçmeden önce yazımızı okumanızda fayda var.

Her ay ya da çok sık tüketim yapacağınız ürünlerde kesinlikle taksitten uzak durulmalı. Çünkü ikinci ya da üçüncüsü aylarda o ürünü yeniden satın alacağınız için taksit yapmak, içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Örnekleyecek olursak market, benzin alışverişi gibi sürekli yapılan tüketim harcamalarında taksit yapmaktan kaçınılmalıdır. Ancak yeni bir buzdolabı, televizyon, çamaşır makinası gibi uzun süre kullanılan elektronik eşyalarda taksit yapmak, sizi yüklü bir ödeme yapmaktan kurtarabilir. Çünkü bu tip elektronik eşyalar pahalıdır ve taksite bölmek bütçenizi rahatlatabilir.

Haber: “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklik kapsamında, mal ve hizmet alımlarıyla nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Kuyum harcamalarında ise daha önce 4 ay olarak belirlenen taksitlendirme süresi sıfıra düşürüldü. Tüketici kredileri üst limiti 48 aydan, 36 aya düşürüldü. Cep telefonu, tablet gibi elektronik eşya satın almak için kullandırılan kredilerin de taksit üst limiti, 48 aydan 12 aya indirildi.

Kredi Kartı Taksitlendirme nedir? Mevcut kullandığınız Kredi Kartına ait borç bakiyesinin yine aynı Bankanın Taksitli Borç Transfer adımı yada diğer adıyla borç taksitlendirme işlemi ile 6-9-12 ay gibi vadelerde taksitlendirme yapılması işlemi olarak nitelendirilmektedir. Kredi Kartı Taksitlendirme işlemi için Bankalar ücret tahsil etmez iken belirlemiş olduğunuz taksit tutarına göre faiz yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşleminin Avantajları Neler?

Kredi Kartı Taksitlendirme işlemi şubeler aracılığı ile, İnternet Bankacılığı ile sms ile yada Çağrı Merkezleri ile yapılmakta olup Bankanızın verebileceği maksimum taksit sayısına göre taksitlendirebilir siniz. Kredi Kartı Taksitlendirme işleminin tüketiciye sağladığı avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kredi Kartı Taksitlendirme yada Borç Transferi işlemlerinde ücret tahsil edilmez,
  • Kredi Kartınızın limiti dahilinde Bankaya göre değişmekle birlikte 50 TL ile 30.000 TL arasında borç transferi yapılabilmektedir.
  • Ödeme yapamayan yada kredi çekerek borcu kapatamayanlar için %2,50 faiz oranından başlayarak vadenin uzaması durumunda faiz oranı artarak taksitlendirebilir siniz.
  • Faiz tutarına ek olarak %5 Bsmv ve %15 Kkdf yansıtılmaktadır.
  • Peşin alışverişlerde ekstre borcunu ödeyemeyeceğini düşünen tüketici için kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi avantaja dönüşmektedir.
  • Yapmış olduğunuz bir çok harcamayı iletişim kanallarından taksitlendirme yapabilir siniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu