Kredi Kartları

Kredi Kartının Arkasına Neden İmza Atılır? Gerekli Midir?

Pek çok kredi kartı sağlayıcısı, imzasız kredi kartlarından yapılan alışverişi geçersiz sayacak bir yönteme başvurdu. Arkası imzalanan kredi kartları her zaman için gerekli bir durumdur, fakat bir market veya bakkal alışverişinde bu tarz bilgiler gerekmez.

Kredi Kartının Arkası Neden İmzalanmalı?

Nedeni çok basit aslında. İmza, kredi kartınıza önemli bir güvenlik sağlıyor, arkası imzalanan kredi kartı bilgilerinin çalınması ve şüpheli işlemlerin yapılması çok zordur. Bu nedenle kredi kartının arkası imzalanmalıdır.

Dolandırılmamak İçin İmzalayın

Bir siteden sizin kartınızla alışveriş yapıldığını düşünün, bunu ispatlamanız çok zor. Fakat işlem yapan kişinin kimlik numaralarına çok kolay erişilerek imzası ve kimlik numarası kontrol edilip, işlemin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığı çok rahat anlaşılabiliyor. Bu yüzden kartınızın arkasını mutlaka imzalayın.

Ekstra Güvenlik Önlemi

  • Eskiden kredi kartlarınız başkaları tarafından rahatlıkla kullanabiliyordu.
  • Şuan kredi kartınız çalınsa ve arkası imzalı olsa, kimse kolay kolay bu kartla alışveriş yapamaz.
  • İtiraz ettiğiniz takdirde, kişinin kimlik bilgileri ve imzası çok rahat bulunup işlem yapılabilir.

Kredi Kartının Arkası İmzalanmazsa Ne Olur?

Kredi kartınızın arkasını imzalamazsanız kartı kullanamayabilirsiniz. Arkası imzalanmamış kredi kartlarından alışveriş pek çok yerde yapılamaz. Bazı işyerlerinde kredi kartı imzası olmadan alışveriş imkânı olsa da çoğu işyerinde kartınızda imza olup olmadığı kontrol edilir.

Kredi Kartının İmzalanmasını İsteyen Sağlayıcılar

Kredi kartına imza atmak gereklidir, biliyorsunuz pek çok kredi kartının sağlayıcısı vardır. VISA, MASTERCARD, AMERİCAN EXPRESS, bunlar kredi kartı sağlayıcılarına örnek olarak verilebilir. Bu sağlayıcıların kimi, kartın imzasız kullanılmasına izin verirken, çoğu buna izin vermez. 

VISA Kredi Kartının İmzalanmasını İstiyor Mu?

VISA, kredi kartlarının arkasının imzalanmasını isteyen sağlayıcılardan biri. Eğer VISA sağlayıcılı bir kredi kartına sahipseniz, kredi kartının arkasını imzalamazsanız pek çok alışverişiniz geçersiz sayılır. Üstelik, kartın hemen arka kısmının altında, ‘’İmza olmadan geçersizdir’’ ibaresi vardır. Bu nedenle imza atılması zorunludur. 

İmzasız Kullanım İzni: YOK

American Express H3

Dünyanın en yüksek limitli kredi kartı ürününü sunan American Express, kredi kartlarının arka yüzünün imzalanmasını talep ediyor. İmzalanmadığı takdirde kredi kartı geçersiz sayılıyor. 

İmzasız Kullanım İzni: YOK

Discover

Pek bilinmeyen bir kredi kartı sağlayıcısı Discover, imzasız kredi kartı kullanımına izin vermiyor. Eğer Discover logolu ve imzasız bir kredi kartınız varsa, alışveriş yaptığınız satıcı sizden ödeme almayı reddetme hakkına sahip. Bu nedenle mutlaka kartın arkasını imzalamanız gerekiyor.

İmzasız Kullanım İzni: YOK

Mastercard 

Bu konuda hassas davranan bir sağlayıcı olsa da yine de imzasız yapılan alışverişlerin reddedilme ihtimali çok yüksek. Mastercard, bu konuda pek çok satıcıyı, imzasız kredi kartlarından ödeme almamaya çağırıyor. Eğer kartınız imzasız ise, satıcı sizden ödeme talep etmeyebilir. 

İmzasız Kullanım İzni: YOK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu