Bankacılık

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan birçok kriter bulunmakla beraber hesaplamaya kattıkları etki tüm kriterlerde değişkenlik gösteriyor. Bununla ilgili bir örneği yazının ilerleyen kısımlarında vereceğiz. Kredi notu hesaplama işlemi yapılırken müşterinin özellikle son 5 yıldaki davranışları kriter olarak alınıyor. Dolayısıyla 4 yıl önceki gecikmeli ödemeleriniz bile kredi notunuzu hesaplaması yapılırken etki edecektir. Kredi notu ise düştükçe kredili ürünleri kullanma olasılığınız düşerken, kredi notunuz arttıkça da kredili ürünleri kullanma imkanınız artar. Bu sebeple de kredi notunuzu yüksek tutmanız her zaman faydanıza olur. Kredi notu hesaplanırken birçok kriter olduğunu söylemiştik, şimdi gelelim bunların neler olduğuna. Bu kriterlerin birkaçını maddeler halinde açıklayacağız.

1-Almış Olduğunuz Kredili Ürünlerdeki Ödeme Düzeniniz

Kredi notu hesaplama işlemi yapılırken kredi notuna en yüksek etkiyi gösteren maddelerden birisi ödeme düzeninizdir. Kredili ürünleri biraz daha açmak gerekirse bunlar kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerdir. Bunların hepsi bankanın size tanımlamış olduğu kredi limitleri olduğu için kredili ürünler olarak geçer. Kullandığınız kredili ürünlerinizde ödeme işlemini en geç vade gününde yapmanız gerekiyor. Zira bir gün dahi gecikmeli ödeme yaparsanız banka bu ödeme işlemini bir dönem gecikmeli olarak yapıldı olarak görür ve direkt olarak kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Bu sebeple ödeme işlemlerinize çok dikkat etmeniz en geç gününde ödeme yapmanız gerekiyor.

2-Borç-Limit Durumunuz

Bu maddeyi biraz daha açmak gerekirse; limit bankalarda ki kredi, kredi kartı gibi ürünlerinize tanımlanan limitlerin toplamı, borç ise yine kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinizde bulunan borç miktarınızdır. Toplam borç tutarınız toplam limitinize çok yakın ise yani limitinizin çoğunu doldursanız bu borç limit doluluk oranı da kredi notunuzun düşmesine sebep olan bir diğer önemli etkendir. Kredi notu hesaplama işlemi yapılırken neredeyse kredili ürünlerdeki etki kadar etki ediyor.

3-Ne Sıklıkta Kredi Kullandığınız

Son dönemde kredi kullanımınızın artmış olması da kredi notu hesaplama işlemine etki eden etkenlerden biridir. Bu maddeye göre kredi kullanımınızı artırmamanız, gerekiyorsa ihtiyaçlarınızı toparlayarak tek kredi altında çekmeniz kredi notunuzu düşürmemeniz adına etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu