BankacılıkKredi

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer? Kredi notu, kişilerin borç ödeme alışkanlıklarını ölçen çok önemli finansal enstrümanlardan biridir. Pek çok tüketici, kredi notlarını önemser ve düşmesini istemez. Bunun arkasında çok haklı sebepler vardır. Bugün paranızın yetmediği bir televizyon, bilgisayar veya telefon almak istediğinizde kredi kartlarına sarılırsınız. Araba almak istediğinizde, ev almak istediğinizde kısaca hemen her yerde karşınıza kredi ve kredi kartı çıkar. Elinizdeki sermaye ve maddi güç ile pek çok şeyi halledemezsiniz ve devreye kredi ürünleri girer. Kredi notu, kredi kartı kullanabilme ihtimalinizden, kredi çıkma ihtimaline kadar pek çok şeyi inceler. Bu nedenle kredi notuna mutlak surette dikkat etmek gerekir.

Kredi Notu Baremi

Kredi notu 0’dan 1900’e kadar sıralanan bir baremdir. Buna göre;

 • 0-600 arası çok kötü
 • 600-900 arası kötü
 • 900-1200 arası orta
 • 1200-1500 arası iyi
 • 1500-1700 arası çok iyi
 • 1700-1900 arası çok iyidir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesi için oldukça makul sebepler bulunabilir. Banka, X kişiyi borç verme konusunda güvenli bulmuyorsa, onun kredi notu düşük demektir. Peki ama kredi notumuzu ne düşürüyor, hangi sebepler kredi notumuzun düşük kalmasına neden oluyor?

 • Düzensiz Ödemeler
 • Son ödeme tarihi geçen borçlar
 • Sık sık kredi veya kredi kartı kullanmamak
 • Banka ile işlem yapmamak
 • Düzensiz fatura ödemesi

Düzensiz Ödemeler

Kredi kartı veya kredi borçlarınızı zamanında ödemediğinizde veya son ödeme tarihi geçtikten sonra sürekli farklı tarihlerde ödeme yaptığınızda düzensiz ödeme yapmış olur ve kredi notunuzun düşmesi için bir adım atmış olursunuz. Kredi notum düşmesin, yükselsin istiyorsanız yapmanız gereken veya almanız gereken ilk önlem, düzensiz ödemeleri bırakmak olmalıdır.

Son Ödeme Tarihi Geçen Borçlar

Borçlarınızı geciktirdiğinizde, kredi notunuz elbette düşer bunu yapmayın. Bankalar size borç verdiklerinde, başka müşterilere verecekleri kredileri, sizden alacakları taksitlere göre de hesaplıyorlar. Siz taksidi geciktirdiğinizde onların da işi aksıyor ve doğal olarak banka zarar edebiliyor. Bunun için mutlaka kredi ödemelerine dikkat etmek gerekiyor.

Sık Sık Kredi Kartı veya Kredi Kartı Kullanmamak

Kredi notu neden düşer diye soran ziyaretçilerimiz için kredi kartı önemli bir mesele. Sık sık kredi kartı veya kredi kullanmamak da kredi notunu düşürebilen hususlardan biri. Diyelim ki en son kredinizi 5 yıl önce aldınız. Bu durumda, banka sizin güncel borç ödeme alışkanlıklarınızdan haberdar değil. Bu nedenle siz kredi çekmedikçe, kredi kartı kullanmadıkça kredi notunuz düşer. Fakat bu diğerlerine göre çok daha az ve yavaş olan bir düşüştür.

Kredi kartınızı kesip atar ve 1 sene boyunca hiçbir kredi kartı veya kredi ürünü kullanmazsanız her yıl kredi notunuz 30-60 puan aralığında düşer.
Bu nedenle mutlaka kredi notunuzu yükseltmek için, kredi kullanmaya çabalayın.

Banka ile İşlem Yapmamak

Böyle insanlardan çok var. Bu insanlar, eskiden kredi kartından tutun da döviz alıp satmaya, vadeli hesap açmaya kadar pek çok bankacılık hizmetini aktif olarak kullansa da bir gün canları sıkılıp banka kullanmayı bırakıyor ve 10 yıl sonra geri döndüklerinde kredi alamayabiliyorlar. Eğer bankacılık hizmetlerini hiç değilse yılda bir kez dahi kullanmazsanız, kredi notunuz her yıl 30 ile 60 puan civarında düşüş yaşayacaktır.

Düzensiz Fatura Ödemesi

Faturalarınıza banka hesaplarınız üzerinden manuel talimat verebiliyorsunuz. Fakat pek çok kişi, paraya ihtiyaç duyduğundan ertesi gün hesabından çekilecek manuel otomatik ödeme talimatını kaldırıyor ve ödeme yapmıyor. Bu bir kredi kartı hizmeti kadar kredi notunu etkilemese de, standart faturalarınızı otomatik ödemeye kaydettiğinizde zamanında ödemeye dikkat edin. Aksi takdirde kredi notunuz düşebilir. Bunu her fatura döneminde yaparsanız 10 puan civarında düşüş yaşayacaksınız.

Yüksek Borç Almak

Konut ya da taşıt kredisi gibi yüksek miktarda kredi kullanmak, kredi notunuzu düşüren önemli etmenlerden yalnızca bir tanesi. Buna bazen mecbur kalabiliyoruz o yüzden almamız gerekebiliyor. Fakat, yüksek borç almamaya dikkat etmekte fayda var, kredi notunun tekrar eski haline dönmesi için borçlarınızı eritme noktasına gelmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu