BankacılıkHaberler

Kredi Sicilim Bozuk Kredi Çekmek İçin Ne Yapılmalıyım? Nasıl Kredi Sicilimi Düzeltirim?

Kredi Sicilim Bozuk

Acil nakit ihtiyacı, yatırım amaçlı veya değişik bir çok nedenden dolayı bankalardan kredi veya kredi kartı kullanılmaktadır. Kullanılan kredi veya kredi kartlarının düzenli ödemelerinin yapılmaması veya hiç ödenmemesi sonucunda kredi notunuz düşmekte, kredi siciliniz etkilenmekte ve ilerleyen süreçte yasal takibe girmektesiniz. Yasal takip aşamasından sonra tüketici olarak yapabileceğiniz bir durum kalmamakta ve kara listeye alınmaktasınız.

Peki kredi sicili bozuk kredi çekmek için ne yapmalısınız, nasıl sicilinizi düzeltebilir, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu konuda yapacağım bazı açıklamalar doğrultusunda hareket etmeniz ve sabırla kredi notunuzun yükselmesini, kredi veya kredi kartı kullanabilir duruma gelmenizi beklemeniz gereklidir. Yazımızın devamını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Takibe giren kişiler

Takibe giren kişi olarak ilk önce şunu belirtmeliyim ki takibe giren kredi veya kredi kartı borcunuzu ödeyip tamamen kapatmadan, yeni bir kredi veya kredi kartı kullanmaya çalışmayınız. Nedeni ise olumlu bir sonuç alamayacağınız ve bozuk olan kredi sicilinizi yaptığınız her yeni başvuruda daha da olumsuz duruma sokacağınızdan.

Finansal destek sağlayan, Türkcell veya Ev-kur gibi Kredi Kayıt Bürosuna tüketicilerin ödemelerinin düzenliliğini bildiren kurumlara olan borçlarını ödedikten sonra bu borçların tamamen KKB’de ödendiğini ve kapandığını göstermeniz gereklidir. Bankalar bu durumları çok sonradan iletmektedir ve sizde ödedim dediğiniz borcunuzun kapanmış olarak gözükmemesinden kaynaklı olarak düzelmesini beklediğiniz kredi siciliniz düzelmemektedir.

Aynı şekilde yasal takip sonucunda icra davasından kaynaklı olarak ödemeniz gereken dosya masraflarınıda icra dairelerine ödemediyseniz aynı şekilde bu olumsuzluklar düzelmesi gereken kredi sicilinizi düzeltmemektedir.

 

Kredi Kartı Kullanın

Bu olumsuz durumları giderebilmeniz için borcunuzu ödedikten sonra mutlaka bankanıza dilekçe yazınız ve borcunuzun ödendiğini, kapandığını Kredi Kayıt Bürosu yani findeks bildirilmesi gerektiğini belirtiniz. Bu işlemi banka yaptıktan sonra ve sizde icra dosya masrafını ödedikten sonra artık siciliniz düzelme aşamasına girmiş olacaksınız. Bu noktadan sonrada bankalarla veya finansal destek sağlayan kurumlarla bir şekilde çalışmaya girmeniz gereklidir. Çalışma yapmak istiyorsunuz ve bankalar size ne kredi nede kredi kartı veriyor.

Çünkü takipten yeni kurtuduğunuz ve mevcut kredi riskinizin ne olduğunun belli olmamasındandır. Bu durumu ortadan kaldırmak için en kolay yöntemler arasında yer alan bankanızda bir vadeli veya vadesiz mevduat hesabı açmanız aynı şekilde bloke teminatlı kredi kartı veren bankalardan bu kartı almanız gereklidir. Bu işlemleri yaptıktan bir yada iki ay sonra hızla kredi notunuzun arttığını göreceksiniz.

Artan kredi notunuz neticesinde kredi sicili bozuk olan durumunuz iyileşmeye başlayacak ve yapacağınız kredi kartı veya kredi başvurularında olumlu sonuç alma olasılığınız yüksek olacaktır. Ayda bir yada iki defa mutlaka banka şubesine giderek kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu noktaya dikkat etmeniz gereklidir. Direk kredi başvurusu yapmanız olumsuz sonuç doğurabilecektir. İlk etapta bir kredi kartı almanız ve kullanmanız olası sonuçtur.

 

Belirttiğim durumları uygulamanız sonucunda kredi sicilinizi düzeltme imkanınız olacaktır. Bu durumları uygulayarak bir çok kişi kredi kartı alabilmiştir ve ardından bir kaç ay sonra kredi kullanabilmiştir. Kredi sicili bozuk, kredi çekmek için ne yapmalıyım konumuz hakkında görüşlerinizi veya tarafımıza sormak istediklerinizi yorumlar kısmından bize ve ekonomist banka kredi bilgi internet sitemizi takip edenlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu