Kredi

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır – 2021 – Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Erteleme

KYK kredi borcu erteleme işlemi, birkaç adımda E-Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. KYK borcu erteleme süreci, tamamen internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor ve erteleme talebi bu şekilde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne iletiliyor. Peki, KYK kredi erteleme başvurusu nasıl yapılır? İşte, adım adım kredi borcu erteleme süreci

KYK borç sorgulama, e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda KYK kredi borcu ödeme işlemleri de belirlenen bankaların online sisteminden ödenebiliyor. KYK borç sorgulama ve ödeme nasıl ve nereden yapılıyor? İşte, e-devlet KYK borcu sorgulama sayfası…

KYK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu borç sorgulama işlemi e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama adresine şifre ve T.C. ile giriş yapılarak öğrenilebilir.

Çıkan ekrandan nüfus cüzdanı eski ise “Eski Kimlik Kartı”, yeni ve çipli ise “Yeni Kimlik Kartı” seçeneğini tıklanır.

Ardından TC Kimlik Numarası, Seri No ve güvenlik kodu alanları doldurulur.

Bu ekrandan kredi borcu görüntülenebilir ve taksit ödemeleri gerçekleştirilebilir.

KYK BORÇ ERTELEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

KYK borç erteleme başvurusu, yine e-devlet aracılığı ile gerçekleştiriliyor. E-Devlet sistemine TC Kimlik Numarası ve şifreyle giriş yaptıktan sonra “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü/ Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu” sayfasına giriş yapılacak.

Daha önce kredi geri ödeme erteleme başvurusu bulunmuyor ise “Yeni Başvuru” düğmesini tıklayarak kredi geri ödeme erteleme başvurusu yapabilirsiniz.

“Yeni Başvuru” düğmesini tıkladığınızda açılan formda iletişim bilgileri alanı e-Devlet Kapısı profilde doğrulanmış cep telefonu numarası, e-posta adresi, adres bilgileriniz ile doldurulmuş olarak görüntülenir.

Sonrasında “Borç Erteleme Talep Türü” olarak aşağıdakilerden biri tercih edilir:

* İşsizlik Sebebiyle

* Askerlik Sebebiyle

* Yüksek Lisans/ Doktora Sebebiyle seçeneklerinden biri işaretlenmeli ve “İleri” düğmesi tercih edilmelidir. Öğrenim/ katkı kredisi borcu geri ödemesi ertelenebilir durumda ise ”Başvur” denilmelidir.

KYK BORÇ ERTELEME SAYFASI

KYK borç erteleme başvurusu nereden yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi geri ödemeleri ile KYK borç erteleme başvurusu gibi tüm KYK işlemleri e devlet üzerinden gerçekleştirilmekte. KYK borç erteleme başvurusu için tıklayınız.

KYK öğrenim kredisi borcu nasıl hesaplanır?

KYK burs borcu nasıl hesaplanır? KYK kredi geri ödeme borcu nasıl hesaplanır? Soruları KYK öğrenim kredisi alan öğrenciler tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer almakta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu